Fiziksel Ya da Duygusal Bir Travma Bu Hastalığa Sebep Olabilir! 10 Hasta’dan 8’i Kadın!

Fiziksel Ya da Duygusal Bir Travma Bu Hastalığa Sebep Olabilir! 10 Hasta’dan 8’i Kadın!

Haberimizde yer alan hastalığın, ortaya çıkması için birçok sebep olabiliyor. Ve bu hastalığı yaşayan kişilerin büyük çoğunluğu kadınlardan oluşmakta. Peki bu hastalık nedir? Belirtileri nelerdir? Herkes bu hastalığı yaşayabilir mi?

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doktor Dilek Sarıkaya, daha çok kadınlarda görülen bu hastalığın adının fibromiyalji sendromu olduğunu belirterek önemli bilgiler paylaştı. Nedir bu fibromiyalji sendromu? Belirtileri neler?

Stres ile birlikte hastaların yüzde 70’lik bir kesiminde şikayetlerin arttığını belirten uzmanlar, bu romatizma türüne çeşitli psikiyatrik rahatsızlıkların da eşlik edebildiğinden bahsediyorlar. Üç aydan fazla devam eden bu türde yaygın ağrılar fibromiyalji sendromu (doku romatizması) habercisi olabilir.

‘Fibromiyalji, genel kas ağrıları ve vücutta bulunan belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır.’

 

Bu Hastalık En Çok Kadınlarda Görülüyor!

Doktor Dilek Sarıkaya, bu doku romatizmasının yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ile birlikte belirli bir karıncalanma, uyuşma, uyku bozukluğu, sürekli yorgunluk, simetrik bir dağılım gösteren ağrılı ve hassas noktalarla sık sık karşılaşılan bir hastalık olduğunu belirtiyor. Doktor Sarıkaya, “Fibromiyalji sendromu, ırk ayrımı yapmaksızın her yaş ve cinsiyette görülmekle beraber sıklıkla kadınları etkiliyor. Her 10 hastadan 8 veya 9’unu kadınlar oluşturmaktadır. Fibromiyalji’nin toplumdaki yaygınlığı yüzde 2-8 arasında ve bu yaygınlık oranları yaşla beraber artış gösteriyor.” Diye ifade etti.

 

Fibromiyalji sendromuna sebep olan etkenleri belirlemek için 50 yıldan uzun bir süredir birçok araştırma yapıldığını aktaran Sarıkaya “Son yıllarda da bu çalışmaların sayısında ciddi bir artış görülüyor. Ancak maalesef henüz tam olarak etiyolojisi anlaşılamadı. Daha önceden geçirilmiş çeşitli enfeksiyon hastalıkları, genetik aile öyküsü, fiziksel ya da duygusal travma gibi bir stres kaynağı, kişinin kendine yönelik yüksek beklenti düzeyinin olması, iş odaklı yaşam, mükemmeliyetçilik, gevşeyememe ve hayattan zevk alamama, duygusal ve kişiler arası çatışmaları inkâr etme, öfke ve düşmanlık duygularıyla başa çıkamama, bağımlılık ve bakım gereksinimi gibi çocuksu ihtiyaçlar, fiziksel ya da duygusal travma yaşanmış olması fibromiyalji’ye yol açıp belirtilerin kötüye gitmesine neden olabiliyor.” Diyerek açıklamasına devam etti.

fibromiyalji-sendromu.jpg

En Önemli Belirtiler Bunlar!

Doktor Dilek Sarıkaya, fibromiyalji sendromunda tanı için odak noktalar olan belirtilerden bahsederek, “Bu noktalar hafif basınç uygulamakla bile ağrıya neden olabilen 18 farklı alanı içerir. Tetik noktalarının neden olduğu ağrı, vücudun birçok bölgesini etkileyen, tutarlı künt bir ağrı olarak tanımlanabilir. Yaygın ağrı ve hassasiyet varsa kişiye fibromiyalji tanısı konur. Tetik noktaları başın arkası, omuz üstleri, üst göğüs, kalçalar, dizler ve dirseklerdir. Ancak bu tetik noktaları artık tanı için odak değil. Bunun yerine, 3 aydan fazla bir süredir devam eden yaygın ağrı varsa ve ağrıyı açıklayabilecek teşhis edilebilir bir tıbbi durum yoksa fibromiyalji tanısı konulabiliyor. Fibromiyalji’de tetik noktalarda ağrı dışında başka belirtiler de görülebiliyor. Bu belirtiler yorgunluk, uyku problemleri, uzun süre uykuya rağmen dinlenmiş hissetmemek ve yataktan kalkmakta zorlanmak, baş ağrısı, depresif ruh hali, kaygı, odaklanmada ve dikkat vermede zorluk, alt karın bölgesinde ağrı, nefes almada zorlanma, kulaklarda çınlama, egzersize karşı dirençsizlik ve çabuk yorulma şeklinde görülebilir.” Açıklamalarında bulundu.

 

Bireylerde yaşanan stresin bu rahatsızlığı tetiklediği ve daha da kötüleşmesine sebep olduğunu belirten Sarıkaya, “Fibromiyalji hastalarının yüzde 70’e yakını stres ile şikayetlerinin arttığını bildiriyor. Hastalarda psikiyatrik rahatsızlıkların birlikteliğine yine yüzde 70’e varan oranlarda rastlanıyor. Yapılan araştırmalar, Fibromiyalji’ye depresyonun eşlik etme sıklığının yüzde 28,6 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda olduğunu ortaya koyuyor. Travma sonrası stres bozukluğu, disosiasyon bozukluğu, anksiyete bozuklukları, uyku bozuklukları ve somatoform bozukluklar da fibromiyalji hastalarında görülebilen diğer psikiyatrik hastalıklardır” dedi.

 

Tedavisi İçin Nasıl Bir Yaklaşım Gerekli

Sarıkaya, henüz bu rahatsızlığı tam olarak tespit edebilen bir laboratuvar veya bir test bulunmadığını söyledi ve son sözlerini aktardı; “ Bununla beraber diğer kronik ağrı nedenlerini dışlamak için görüntüleme yöntemleri ve kan tetkiklerinden faydalanılıyor. Tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor. Fibromiyalji hastaları teşhis için romatoloji, algoloji veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurabilirler. Ancak stres faktörleri, ruhsal travma gibi psikolojik faktörler veya uyku bozukluğu, depresyon, anksiyete bozukluğu ya da travma sonrası stres bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıkların birlikteliğinde sürece psikiyatri uzmanının da dahil olması gerekiyor. Depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullandığımız bazı antidepresan ilaçların, bilişsel davranışçı terapinin ve EMDR tekniğinin hem stresin ve kronik ağrı yakınmalarının azaltılmasında, hem de eşlik eden psikiyatrik hastalıkların tedavi edilmesinde etkili olduğu, dolayısı ile hastaların yaşam kalitesine önemli faydaları olduğu biliniyor. Ağrı ile olumlu başa çıkma yöntemlerinin güçlendirilmesi ve olumsuz başa çıkma yöntemlerin belirlenerek azaltılması, fizyolojik uyarılmayı azaltmak için gevşeme eğitimi verilmesi, ağrı davranışına yönelik çevresel tepkileri düzeltme, ağrı kesici ilaçların kullanımını azaltarak fiziksel aktivite düzeyini artırma fibromiyalji’de görülen kronik ağrı yakınmalarının tedavisinde kullanılan önemli davranışçı yaklaşımlardır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.