Adet Döneminde Beslenmek: Şeker ve Tuzdan Uzak Durun!

Adet Döneminde Beslenmek: Şeker ve Tuzdan Uzak Durun!

Adetli olduğunuz zamanlarda beslenme tarzınız sizin o dönemi nasıl geçireceğinize ilişkin ipuçları da verir. Adet dönemini gerek ruhsal gerekse fiziksel olarak iyi bir şekilde tamamlamak mümkündür.

Adet döneminde beslenmenize dikkat etmeniz, süreci hızlı ve rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Beslenme programınızı kaliteli ve etkili besinlerle donatmazsanız ağrılı bir süreç sizi bekliyor olabilir. O yüzden bu hassas ve ağrılı geçen günlerimizi en iyi şekilde tamamlamak için sizlere tavsiyede bulunacağız. Her ayın 4-5 günü başımıza gelen bu süreci etkili geçirmek için kullanmamanız gereken gıdalara da değineceğiz.

Her şeyden önce protein alımınızı düşürmemelisiniz. Sizlere faydası dokunmayacak gıdalardan bir süreliğine uzak durmanız gerekecek. Psikolojinizin yıpranmaması ve adet döneminden olabildiğince az zararlı çıkmak adına bunu yapacağız. Peki ama hangi gıdaları tüketmeliyiz veya tüketmemeliyiz? Bu konuda sosyal medya ve televizyon efsanelerine de bir son vererek düzenli tüketim konusunda bilinçlenmenizi sağlayacağız.

Adet Döneminde Beslenme

Adet döneminizde tüketmemeniz gereken gıdaların başında tuz gelmektedir. Nedeni ise fazla tuz tüketimi sonucunda vücutta meydana gelen şişlikler sizi rahatsız edebilir. Bunun yaşanmaması için tuz tüketimini sınırlandırmalısınız. En azından 4-5 günlük süreçte buna dikkat ederseniz adet sancısı veya herhangi bir şişlikle karşılaşmamış olursunuz. 

Şeker Tüketimine Dikkat Edin

Genellikle adet dönemindeyken bol bol şeker tüketmek teşvik edilse de bu doğru değil. Şeker tüketimi enerjinizdeki artışı tetikler ve modunuzu bir anda düşürebilir. Özellikle de ruhsal sağlığın bu dönemde önemli olduğunu düşünürsek, bir süreliğine şeker tüketimini azaltmanız iyi bir karar olacaktır. Sosyal medyada adetli dönemdeyken sürekli olarak çikolata yiyen kadınlar gösterilir. Keza dizi ve filmlerde de bunun doğru olduğu vurgulanır ve bu dönemde şeker tüketmenin gereklilik olduğu gösterilir. Ancak bu doğru değildir. Sizlerin şeker tüketiminizi kademeli olarak düşürmeniz gerekiyor. 

Demir İçeren Gıdalar Tüketin

Adet döneminde yaşanan demir azalmasına karşılık içeriğinde demir olan gıdaların tüketilmesi büyük önem arz ediyor. Örnek olarak demir deposu olarak adlandırılan yumurta, kırmızı et, balık ve kuruyemişler vücudunuzun demir ihtiyacını karşılayacaktır. Günlük demir alımınıza özellikle bu dönemde dikkat etmelisiniz. Demir eksikliğini daha önce yaşayanlar bilir ki enerjinizin hiç kalmadığı ve kendinizi oldukça kötü hissettiğiniz bir dönemden geçersiniz. Bu da haliyle sosyal yaşantınızı olumsuz etkiler.

Adetliyken Tavuk Tüketin

İçeriğinde yüzdelik bakımından fazlalıkla protein bulunan tavuk, tüketildiği takdirde hem demir hem de protein bakımından zenginleşmenizi sağlar. Şekerli gıdalardan uzak durarak protein ve minerallere ağırlık verirseniz süreci olabildiğince az acılı ve az huzursuzlukla atlatırsınız. Modunuzun düşmemesi ve psikolojinizin iyi olması adına beslenme programınızı faydalı besinlerle doldurmak önemlidir. Sizler de adet döneminizi sıkıntısız bir şekilde geçirebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.