Adet Düzensizliğinin Sebepleri Nelerdir?

Adet Düzensizliğinin Sebepleri Nelerdir?

Kadınların periyodik olarak aylık yaşadıkları bir durum olan regl bazı sebeplerden kaynaklı bazen düzensiz bir periyoda girebilmektedir. Halk arasında daha çok adet dönemi olarak bilinen bu sürecin düzensiz olmasına sebebiyet veren birçok neden olabilmek

 

 

Kadınların periyodik olarak aylık yaşadıkları bir durum olan regl bazı sebeplerden kaynaklı bazen düzensiz bir periyoda girebilmektedir. Halk arasında daha çok adet dönemi olarak bilinen bu sürecin düzensiz olmasına sebebiyet veren birçok neden olabilmektedir. Bu tür adet düzensizliklerinde kadın doğum uzmanı doktora başvurulması gerekilirken buna sebep olan bazı şeylerin bilinmesinde de oldukça fayda olacaktır. Birçok kaynağı olabilen bu düzensizliğin bazı sebeplerini sizler için derledik.

Stres, Kaygı ve Psikolojik Sorunlar

regl-670.jpg

Adet düzensizliğinin temel unsurlarından biri olan stres ve psikolojik durumlar bu süreci oldukça etkileyebilmektedir. Olması gerektiğinden çok erken veya çok geç ortaya çıkan adet kanamasına neden olan stres ve kaygı bozuklukları maalesef bu döneme de etki edebilmektedir. Bazen erken veya geç olması olağan bir durum olarak kabul edilen adet dönemlerinin sürekli böyle düzensiz olmasında böylesi psikolojik durumlar yatabilmektedir.

 

Kullanılan İlaçlar

Kişinin kullandığı antibiyotik ve bazı başka sağlık ilaçları bazen adet düzensizliğine sebep olabilmektedir. Vücutta bazı dengelerin değişmesi ile birlikte adetin düzensiz olabilmesi bu ilaçlar ile mümkün olmakla birlikte bu tür durumlarda ilacın yan etkilerinden biri bu durum olabilmektedir. Ayrıca bu ilaçların düzensizliğe ciddi etki ettiği zamanlarda doktor ile konuşarak ilaçlarda bir değişime gidilmesi istenebilir.

 

Hormon Dengesi

shutterstock-436068529-1-16-9-1550400726-880x495.jpg

Birçok kadında görülebilen adet düzensizliğinin temel unsuru hormonların dengesiz olmasından kaynaklıdır. Hormonların dengesiz olması birlikte vücutta belli başlı kadınsal diğer şeyler de ters gidebileceği gibi regl döneminin de düzensizleşmesi normaldir.

 

Uyku ve Beslenme

adet-gecikmesi1.jpg

Adet düzensizliğin bir sebebi ise her şeye sorun olduğu gibi bazen beslenme ve uykudur. Yeterince uyuyamamak veya düzensiz uyumak adet düzensizliğine sebep olabilmektedir. Ayrıca beslenme şeklinin düzensiz olması, yani çok fazla yağlı besinler tüketmek, kalori almak vb. sebeplerden kaynaklı da yine adet düzensizliği ortaya çıkabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.