Ağız Kokusu Probleminden Kurtulun! Kötü Nefes Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Probleminden Kurtulun! Kötü Nefes Kokusu Nasıl Geçer?

Nefesiniz beklentilerin altında bir kokuya sahipse ve bu durum sosyal ilişkilerinizde yara açtıysa bir çözüm bulmak zorundasınız. Sizler de ağız kokusuyla ilgili sorunların üstesinden gelerek daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Toplum içerisinde konuşmayı ve var olmayı neredeyse imkansız hale getiren ağız kokusu problemi, oldukça yaygın sorunlar arasındadır. Gün içerisinde kişinin moral ve motivasyonunu düşürmekle kalmayıp günlük yaşantısını olumsuz şekilde etkilemektedir. Eğer sizler de ağız kokunuzdan şikayetçiyseniz yapmanız gerekenleri sıralayacağız. Ağzınızın kokma nedeni nedir? Ağız kokusundaki nedenler ve çözümlerden birer birer bahsederek daha ferah bir nefese sahip olmanız için ne gerekiyorsa söyleyeceğiz. Son zamanlarda insanlar kişisel bakımlarına daha fazla dikkat ediyor. Bu nedenle ağız kokusu problemi de kişinin kendine duyduğu saygıyı ifade etmektedir. Başkalarının sizin hakkınızda kötü şeyler düşünmenizi ve onların gözünde kötü bir imaj çizmek istemiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit.

Ağız Kokusu Problemi Nasıl Çözülür?

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağzınıza yeteri kadar önem veriyor musunuz? Diş fırçalama sıklığınızdan, tükettiğiniz besinlere kadar ağzınızın kokması için pek çok neden olabilir. Eğer alerjinizin olduğu besinler veya bol baharatlı besinleri sürekli olarak tüketiyorsanız ağzınızda yara olabilir. Sigara tüketimi de ağız da yaraya yol açmaktadır. Bu yaralar ve diş bakımının eksikliği ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Diş etlerindeki sorunların da ağız kokusuna neden olabileceği belirtiliyor. Dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalamalısınız. Aynı zamanda diş ipi kullanarak dişlerinizin arasında kalan artıkları oradan çıkarabilirsiniz. Tartar ve çürük oluşumu da ağız kokusuyla sonuçlanabilmektedir. Düzenli olarak dişçi hekimine gözükmeli ve kontrollerinizi yaptırmalısınız. Çürüklerin dolgu tedavisi ile kapanması sonucunda ağız kokusu ortadan kalkabilir.

Bol Su İçin

Sık sık su içmek ağzınızdaki tükürüklerin ve sıvının yetersizliğini önlemektedir. Eğer susuz kaldıysanız ağzınızın kokmaya müsait olduğunu fark etmişsinizdir. Bu nedenle düzenli olarak su için ve bunu aklınızda bulundurun. Susadığınızda değil her gün belli miktarda su içmek zorunda olduğunuzdan su için.

Yoğurt Tüketimi Önemli

Yoğurdun mide sorunlarına karşı etkileyici bir faktörü olduğu bilinmektedir. Eğer midenizde probiyotikler açısından eksiklikler varsa probiyotik takviyesini yoğurt üzerinden alabilirsiniz. Ağız kokunuzun mide ile bağlantılı olması durumunda yoğurt tüketimini öneriyoruz. Bol bol yoğurt tüketmenin çeşitli mineral faydaları da bulunuyor. Her daim yoğurtla beslenmeye özen gösterin.

Kahveyi Azaltın

Kahve tüketimi ağız kokusuna neden olabilmektedir. Aynı zamanda içeriği nedeniyle dişlerde sararma da yapıyor. Pek çok insan bu durumun farkında ancak düzenli olarak diş fırçaladıkları için bu sorunu az çok çözebildiklerini düşünüyorlar. Eğer sizde sorun çözülmüyorsa kahveyi azaltabilirsiniz. Etkilerini de azaltmış olacaksınız. Kahvenin yanı sıra sigara tüketimini kesinlikle bırakmalısınız. Sigara, baştan aşağı zararla doludur ve ağzınızın kokmasına neden olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.