Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir? Ağız Kokusunun Çözümü Mümkün!

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir? Ağız Kokusunun Çözümü Mümkün!

Ağız kokusu sıkıntısından muzdaripseniz ağız kokusu çözümlerini inceleyebilirsiniz. Sorunu tespit etmeniz dahilinde o bölgeyle ilgili bir doktordan yardım almak oldukça faydalı sonuçlar verecektir. Ağız koku sebeplerine yazımızda değindik.

Günlük yaşantınızdan tutun yakın arkadaşlık ilişkilerinize kadar pek çok alanda ağız kokusunun size dayattığı bazı zorluklarla karşılaşırsınız. İnsanlarla direkt ve yakından iletişimden kaçar, onların hakkınızda kötü şeyler düşünmemesi için yoğun çaba sarf edersiniz. Bu durum bazen onların ağzınızın koktuğunu söylemesiyle iyice büyük bir sorun haline gelir ve özgüven kaybına neden olur. Kişinin kendini oldukça kötü hissettiği bu rahatsızlığın temel sebebi nelerdir? Ağız kokusunun sebebinin birden fazla nedeni olabilir.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusunun kişide yarattığı özgüven eksikliği, sosyal ilişkilerde kopukluk ve insanların kendisine olan bakış açısını değiştirmesi gibi sonuçları mevcuttur. Kişinin ağzının kokmasına neden olan şeyin ne olduğunu keşfetmesi biraz zaman alabilir. Çünkü ağız kokusuna sebep olan pek çok etken vardır. İç hastalıklardan tutun da dişinizdeki çürük bile ağız kokusunun başlamasına neden olabilir. Bunun için öncelikle doktora gitmeli ve çeşitli tetkikler yaptırmalısınız. Kan tahlilleri ve gerekli kontrollerin ardından doktorunuz hangi sorunun ağız kokusu yapabileceğini size açıklayacaktır. Genellikle sigara içenler de karşılaşılan bu durum günümüzde sigara içen içmeyen pek çok insanda meydana gelen yaygın bir rahatsızlıktır. 

Sabahları Yaşanan Ağız Kokusu Normaldir

Gece boyunca boş kalan mide, beraberinde ağız kokusunu getirir. Ancak bu durum yalnızca size özgü değildir. Herkesin başına gelebilecek bir olay olmakla beraber yemekten sonra bu koku ortadan kaybolur. Eğer ortadan kaybolmuyor veya kısa süre sonra geri geliyorsa kokunun yoğunluğuna bağlı olarak rahatsızlığınızın olduğu kanısı ortaya çıkabilir. İnsanın nefesi her zaman kokmaktadır. Asıl sorun kötü kokunun olması ve bu kokunun yoğun bir şekilde insanlara ulaşmasıdır. Eğer kendinizde bu kötü kokuyu hissediyorsanız bir an önce doktora gitmekte fayda var.

Ağız Kokusunu Kısa Süreli Giderebilirsiniz

Nane, sakız gibi geçici yöntemlerle ağız kokusunu o an için giderebilmeniz mümkün. Eğer doktora gitmek için şu an hiç uygun bir zaman değilse, işleriniz sizi yeteri kadar meşgul ediyorsa kısa süreli ve hayatınızı etkilemeyecek şekilde nefes kokunuzu düzenleyen şeyler tüketebilirsiniz. Bu konuda genellikle ferah özelliği ile naneli sakızlar tercih edilmektedir.

Ağız Kokusunun Çözümü Vardır

Organlarınızdan dişlerinize kadar her türlü sorunun ağız kokusu yapabildiğinden bahsettik. Ağız kokusu elbette çözülebilecek bir rahatsızlıktır. Bunun için sorunun tespit edilmesi ve o konuda işlemler yapılması gerekiyor. Genellikle diş dolgusu, diş çürüğü, diş etinde bulunan sorunlar sebebi ile ağız kokusu şikayetlerinde bulunuluyor. Eğer sizin de ağzınızla ilgili belli başlı şikayetleriniz varsa bu sorunun ağız kokusunu etkilediğini düşünebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.