Ağrı Kesici Adeti Keser mi?

Ağrı Kesici Adeti Keser mi?

Kadınların baş ağrıtan problemlerine baktığımızda dev liginde kim var dersiniz? Tabi ki adet sancısı.

Kadınların baş ağrıtan problemlerine baktığımızda dev liginde kim var dersiniz? Tabi ki adet sancısı. Her kadın hafif ya da ağır bu ağrıyı çekiyor. Dayanılmaz geceler, sıcak su torbaları, bol çikolata... Bazen hiçbiri ağrıyı dindiremeyebiliyor. Dayanamayacağımızı anlayınca ağrı kesici içiyoruz. Peki doğru mu yapıyoruz? Ağrı kesici regli keser mi? Hadi gelin bu sorunlara bir çözüm bulalım!

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısı, rahim içinde ortaya çıkan güçlü kasılmalar sebebiyle oluşur. Bu kasılmalar nedeniyle vücutta prostaglin adı verilen bir kimyasal salgılanır. İşte adet sancısına neden olan şey de budur. Her vücutta farklı miktarlarda salgılandığı için ağrı derecesi de kişiden kişiye farklılık gösterir. 

Şiddetli Adet Ağrısı Çekiyorum. Ne yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda her söylentiye inanmamak gerek. Eğer şiddetli bir adet ağrısı çekiyorsanız ve adet düzensizliği yaşıyorsanız ilk işiniz bir kadın doğum uzmanına danışmak olmalı. Çünkü bu durum vücudunuzda bir kist olabileceğinin habercisi olabilir. Bunun dışında kadın doğum uzmanları ergenlikten 20'li yaşlara kadar adet düzensizliğinin ve sancıların yaşanabileceğini söylüyor. Peki siz bu iki kategoriye de uymadığınız halde ağrı çekiyorsanız? Öyleyse vücudunuzu daha iyi tanımalısınız. Bünyeden bünyeye ağrı şiddeti fark ediyor. Dahası kiminin karnına sancı giriyor, kiminin bacakları sızlıyor, kimininse vajinasında uyuşma oluyor. Hatta bu durum kişinin o ay ki durumuyla da alakalı olabiliyor. Diyelim ki geçen ay dikkatsiz davrandınız ve üşüttünüz. Belki bir soğuk algınlığı belirtisi göstermiyorsunuz bile. Fakat bu sinsi ağrı o ay ki döngüde daha da şiddetleniyor. Peki böylesine zor bir durumda ne yapmalıyız?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Ağrı Kesici
  • Sıcak Su Torbası
  • Bitki Çayları
  • Karna masaj yapmak
  • Sıcak Duş

Hangi Ağrı Kesici Adeti Keser?

 Bu noktada en çok sorulan soru Parol adeti keser mi? oluyor. Hepimiz farklıyız. Bünyelerimiz ilaçlara aynı etkileri göstermiyor. Bu nedenle adet kesen ağrı kesiciler ya da adeti kesmeyen ağrı kesiciler diye bir ayrım yapmak mümkün değildir. Zaten belli başlı ağrı kesiciler var. Aile hekiminize durumunuzu anlattığınızda size bunlardan birini yazacaktır. İlacın adeti azalttığı ya da kestiği olabiliyor. Fakat herkeste olmadığını bir daha belirtmek isterim.

Ağrı Kesici Hapların Yan Etkileri Var mı?

Devamlı ağrı kesici içmek bazı sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. En yaygını hazımsızlıktır. İlk olarak midede ve karında ağrı devamında ise kusma görülebilir. Özellikle kalp ve tansiyon hastası kişiler ağrı kesici kullanırken daha dikkatli davranmalıdır. Bu gibi durumlarda doktora başvurabilir ya da bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Her ilaç farklı yan etkilere sebep olabilecektir. Endişe duymamanız açısından kullandığınız ilacın prospektüsünü okuyarak yan etkilerini öğrenebilirsiniz.

Ağrı Kesici Adeti Geciktirir mi?

Adetliyken ağrı kesici içmek vücuttan vücuda farklılık gösterse de adeti geciktirebilir ve azaltabilir. Bu nedenle mecbur kalmadıkça kullanmamak en doğrusudur. Uzmanlara göre sürekli kullanılan ağrı kesiciler bağımlılık yapıyor ayrıca etkisini de azaltmaya başlıyor. Bu nedenle üst üste ağrı kesici almaktan kaçınmanız daha yararlı olacaktır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.