Akciğer Güçlendirici ve Temizleyici Besinler! Akciğerin Fonksiyonlarını Artırın!

Akciğer Güçlendirici ve Temizleyici Besinler! Akciğerin Fonksiyonlarını Artırın!

Akciğer sağlığınıza dikkat etmek için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız çözüm yine besinlerde. Hangi besinlerin akciğer fonksiyonlarını geliştirdiğini biliyor musunuz? Akciğeri temizleyen ve güçlendiren besinler nelerdir?

Pandemi sürecinde sosyal mesafe, temastan uzak kalmak ve hijyen gibi çeşitli konulara dikkat etmek zorundayız. Ancak pek fazla bahsedilmeyen ve en az diğer önlemler gibi etkili olan bir şey var ise o da beslenmek. Bağışıklık sistemimizin her zamankinden daha güçlü olması ve bizi virüse karşı koruması büyük önem taşıyor. Sizler de hangi besinler tüketmeniz gerektiğini merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız listede yer alan akciğer dostu besinleri tüketebilirsiniz. Bu besinlerin özellikle de antioksidan özelliği taşıması akciğere fayda sağlayacaktır. Virüs kapmış olsanız dahi bu besinler tüketerek sağlıklı bir şekilde önlem almak mümkündür. Pandeminin devam ettiği zaman boyunca ve sonrasında dahi tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü her türlü sağlık sorununda bağışıklığınızın kuvvetli olması ve akciğerin güçlü bir şekilde durması önemlidir.

Akciğere İyi Gelen Besinler

Akciğerinizi korumalı ve ona iyi bakmalısınız. Bu yüzden bizler de akciğere iyi gelen besinleri araştırdık. Yaptığımız araştırmanın sonucunda hiç tahmin etmeyeceğiniz besinlerin sağlığınıza fayda sağladığı sonucunu çıkardık. Eğer bu konuda tedirginseniz ve bir an önce beslenmenizde değişikliğe gitmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Elma

Lif, vitamin ve mineral kaynağı olan elmanın ülkemizde sıklıkla tüketildiği biliniyor. Hem şeker ihtiyacımızı karşılaması hem de içeriğinin zengin olması nedeniyle adeta şifa kaynağı. Akciğerler üzerine yapılan çalışmalarda da akciğeri güçlendirdiği ve sağlamlık konusunda katkıda bulunduğu ortaya konuldu.

Muz

Muzun içerdiği en yüksek besin içeriği nedir diye soracak olursak herhalde potasyum dersiniz. Bu doğru, potasyum kaynağı bakımından oldukça iyi olan muzun akciğere iyi geldiği biliniyor Bunun sebebi de potasyumun akciğer fonksiyonlarını etkilemesidir.

Zeytinyağı

Ege Bölgesi'nde sıklıkla kullanılan yağlar arasında olan zeytinyağının içeriğine göz atalım. İçeriğinde bulunan polifenollerin ve e vitaminin antioksidan özelliği göstermesini sağladığı belirtiliyor. Antioksidan kaynaklı besinlerin akciğer sağlığı açısından önemli olduğunu dile getirmiştik. Sıvı yağ yerine sağlığınız açısından zeytinyağı tüketmeniz daha doğru olacak. 

Yoğurt

Her yerde bulabileceğiniz süt ürünlerinden olan yoğurt, KOAH gibi tehlikeli hastalıklara karşı bile akciğer fonksiyonlarını geliştiriyor. B grubu vitaminlerini karşılama konusunda yoğurt tüketimine ağırlık verebilirsiniz. Fosfor ve kalsiyum minerallerini de içermesinin yanı sıra sporcular için protein kaynaklarından biridir. Yalnızca sporcular değil alerjisi olmayan ve kendisine dokunmayacak herkesin tüketmesi tavsiye ediliyor. 

Sarımsak

Sarımsak, tadı her ne kadar sunduğu faydalar gibi olmasa da akciğer için birebir etki sağlamakta. Sarımsakta bulunan bileşik allisinin akciğer temizleme konusunda başarılı olduğu vurgulanıyor. Düzenli olarak tüketeceğiniz birkaç diş sarımsağın kısa, orta ve uzun vadede akciğerinizi daima temizleyeceği belirtilmekte.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.