Akciğerlerinizi Bu Besinler İle Güçlendirin!

Akciğerlerinizi Bu Besinler İle Güçlendirin!

Akciğerler insan yaşamının en önemli organlarından bir tanesidir. Hayati bir organ olan akciğer, nakil anlamında da oldukça zor nakledilen bir organ olması sebebiyle muhakkak akciğerlere dikkat etmek ve sağlıklı tutmak gerekmektedir.

 

 

Akciğerler insan yaşamının en önemli organlarından bir tanesidir. Hayati bir organ olan akciğer, nakil anlamında da oldukça zor nakledilen bir organ olması sebebiyle muhakkak akciğerlere dikkat etmek ve sağlıklı tutmak gerekmektedir. Koronavirüs gibi hastalıkların direk etki ettiği akciğerleri bu zamanlarda diri tutmak, sağlıklı tutmak çok daha önemlidir. Bu içerikte akciğerleriniz daha sağlıklı ve güçlü tutmanız için gerekli olan beslenme şekillerinden bahsedeceğiz. Bu dikkatlere uyarak daha sağlıklı ve güçlü akciğerlere sahip olmanız mümkün olabilecektir.

 

Solunum Kaslarını Güçlendiren Takviyeler

t5em1-1542266654-2726.jpg

Akciğerlerin sağlıklı ve güçlü olması adına solunum kaslarına etki eden takviyeleri fazlasıyla tüketmeniz gerekmektedir. Solunum yollarınıza direk etki edecek olan fosfor, kalsiyum, potasyum ve magnezyum takviyelerini almanız oldukça faydalı olacaktır. Süt ve süt ürünleri, etli besinler, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerde fazlasıyla bulunan bu takviyeleri bu yollarla alarak akciğerlerinizi güçlendirebilirsiniz.

 

Karbonhidratı Sınırlandırın

Karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi durumunda vücutta karbondioksit üretiminde artış görülebilmektedir. Vücut için gerekli olan ve ilk olarak enerjiye dönüşen karbonhidrat tüketimi önemli olmakla birlikte fazla tüketimi halinde solunum güçlüğü gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Akciğerlere fazlasının kötü etki ettiği karbonhidrat ekmek, makarna, pilav gibi besinlerde fazlasıyla bulunmaktadır.

 

Zeytinyağı Tercih Edilmeli

zeytinyagi.jpg

Bir insanın günlük olarak yağdan aldığı enerji % 40 civarlarındadır. Bu oranın fazlası vücutta yağlanmaya sebep olabileceği gibi damarları tıkama ve iç organların etrafını sarma gibi sorunları beraberinde getirme problemi yaşatması muhtemeldir. Bu sebeple yağ oranına dikkat etmek ve doymuş yağlardan çok zeytinyağı gibi yağlar tüketmek çok daha faydalı olmaktadır. Bu besinler ile birlikte akciğerde olası yağlanma gibi sorunlar yok olacaktır.

 

Diyafram Kaslarını Güçlendiren Besinler Tüketin

Diyafram kası insanın solunum yolundaki en ciddi kaslardan bir tanesidir. Sağlıklı bir nefes için sağlıklı olması gereken diyafram kaslarını bu anlamda güçlü tutmak şart olmaktadır. Magnezyum ve kalsiyum ağırlıklı beslenerek diyafram kaslarınızı güçlendirmeniz mümkün hale gelecektir. Bu takviyelerin yanında hekim kontrolünde gerektiğinde D ve K vitaminleri de alınabilmektedir. Diyafram kaslarını güçlendirmek adına süt ve süt ürünleri veya koyu yapraklı sebzeler tüketmek faydalı olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.