Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu

Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu

Akut solunum sıkıntısı sendromu: Kan dolaşımına yeterli oksijenin girmesini önleyen hayatı tehdit eden bir akciğer hastalığıdır akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS).

Akut solunum sıkıntısı sendromu: Kan dolaşımına yeterli oksijenin girmesini önleyen hayatı tehdit eden bir akciğer hastalığıdır akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS).

Alternatif isimleri nelerdir?

Kardiyojenik olmayan pulmoner ödem, artan geçirgenlik pulmoner ödem, sert akciğerler, şok akciğerler, ARDS, akut akciğer hasarı, yetişkin solunum stres sendromu.

Akut solunum sıkıntısı sendromu nedeni nedir?

ARDS, bazı büyük şişlikler (iltihaplanma) veya akciğerin hasar görmesinden kaynaklanabilir.

Bazı yaygın nedenler:

l Akciğerlere yabancı cisim kaçması (aspirasyon)

l İnhalasyon kimyasalları

l Zatürre

l Septik şok

Risk faktörleri nelerdir?

l ARDS, hava kabarcıklarında sıvı birikmesine yol açar.

l Bu sıvı yeterli miktarda oksijenin kan dolaşımına geçmesini önler.

l Sıvı birikimi ayrıca akciğerleri ağır ve sert hale getirir ve akciğerlerin genişleme yeteneğini azaltır.

Kişi bir solunum makinesinden bir solunum tüpünden (endotrakeal tüp) oksijen alsa bile, kandaki oksijen seviyesi tehlikeli derecede düşük olabilir. ARDS sıklıkla karaciğer veya böbrekler gibi diğer organ sistemlerine zarar verir. Sigara içmek ve yüksek alkol tüketimi risk faktörleridir.

Semptomlar nelerdir?

l Yorgun, hızlı nefes alma

l Düşük tansiyon ve organ yetmezliği

l Nefes darlığı

Semptomlar genellikle ilk yaralanma veya hastalıktan sonraki 24 ila 48 saat içinde ortaya çıkar. Genellikle ARDS hastaları o kadar hasta ki semptomlarını ifade bile edemezler.

Teşhis nasıl yapılır?

Akciğerlerde sıvı varlığını tespit etmek için anormal solunum seslerini gösteren bir stetoskop (oskültasyon) ile göğüs dinlenir. Genellikle kan basıncı düşüktür. Siyanoz (morarma, dokulardaki oksijen eksikliğinden kaynaklanır ve mavileşmiş dudaklar ve tırnaklar gözlemlenir) sıklıkla görülür. Akut solunum sıkıntısı sendromu tanısı koymak için kullanılan testler:

l Arteriyel kan gazı

l Bronkoskopi

l Akciğer grafisi

l Balgam kültürleri ve analizi

l Olası enfeksiyon testleri

Bazen, bir göğüs röntgeninde akut solunum sıkıntısı sendromu gibi görünebilecek kalp yetmezliğini anlamak için bir ultrason veya Swan-Ganz kateterinin yapılması gerekebilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Genellikle ARDS'li kişilerin yoğun bakım ünitesinde (IVA) olması gerekir. Tedavinin amacı solunum güçsüzlüğünü gidermek ve ARDS'nin altta yatan nedenini tedavi etmektir. Bu enfeksiyonları tedavi etmek, iltihabı azaltmak ve akciğerden sıvı temizlemek için ilaç kullanılabilir. Yüksek dozda oksijen vermek için bir solunum cihazı kullanılır ve sorunlu akciğere sürekli bir basınç seviyesi PEEP (pozitif kapalı ekspiratuar basınç) uygulanır.

Tedavi, hasta kendi kendine nefes alacak kadar iyi olana kadar devam eder.

ARDS hastalarının yaklaşık üçte biri hastalıktan ölmektedir. Hayatta kalanlar genellikle normal akciğer fonksiyonlarını geri kazanır, ancak bazılarında da kalıcı, genellikle hafif akciğer hasarı vardır. Akut solunum sıkıntısı sendromundan kurtulan birçok insanın hafıza kaybı veya nörolojik başka problemleri olabilir. Bu, akciğerler düzgün çalışmadığında ve beyin yeterli oksijen almadığında meydana gelen beyin hasarından kaynaklanır.

Komplikasyonlar neler olabilir?

l Hastalığı tedavi etmek için gereken solunum cihazında yüksek ayarların kullanılması nedeniyle akciğer yaralanmaları (örn. Pnömotoraks)

l Çoklu organ yetmezliği

l Pulmoner fibrozis

l Solunumla ilişkili pnömoni

Doktorunuza başvurun

Genellikle akut solunum sıkıntısı sendromu, hastanın zaten hastanede olduğu başka bir hastalık sırasında ortaya çıkar. Bazen sağlıklı bir kişi daha da kötüleşen ve Akut solunum sıkıntısı sendromu haline gelen şiddetli pnömoni gelişebilir. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, 112'yi arayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.