Alerji ve Belirtileri Nelerdir?

Alerji ve Belirtileri Nelerdir?

Alerji bazı insanlar da küçük yaşlar da başlayıp hayatları boyunca devam eden ve bağışıklık sistemin verdiği tepkiye denilmektedir.

Alerji bazı insanlar da küçük yaşlar da başlayıp hayatları boyunca devam eden ve bağışıklık sistemin verdiği tepkiye denilmektedir. Genetik olan özellikler sayesin de meydana çıkan bu alerji bünyeniz de bulunmasının en büyük nedenlerinden birisi de diğer aile fertlerinden kalıcı olarak sizlere geçmesidir. Aynı zaman da vücudunuzun hassas ve zayıf olduğu dönemler de daha fazla ortaya çıkarak sizleri rahatsız edebilir. Alerjiler birçok insan da fark edilmeyebilir. Ya da bir defa olup daha sonra yıllar boyunca ortaya çıkmayarak bir gün tekrarlayabilir.

Alerjinin birçok çeşitti olduğu gibi her kişi de farklı alerji tipleri farklı şekil de tepkiler verebilir. Bu alerjilerin belirtileri alerji çeşidine göre değiştiği gibi şiddetine göre de değişkenlik göstermektedir. Genel olarak alerji belirtileri; hırıltı, kaşıntı, nefes almakta zorluk, nefes darlığı, vücudun farklı bölgelerin de şişkinlik ya da kızarıklık oluşabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Alerji Çeşitleri

Gıda Alerjisi; Gıda alerjisi de günümüz de birçok insan da bulunmakta olup, kişiden kişiye değişik belirtiler ile sonuç vermektedir. Her kişinin farklı gıda çeşitlerine alerjisi olabildiği gibi farklı sonuçlarla belirti verebilir. Bazı insanların alerjisi yoğun olarak aksedebilir. Bunun için gıda alerjileri hayati risk de verebilir. Bu konu da alerjisi olan kişiler mutlaka dikkat etmeli ve hangi gıdaya alerjisi var ise tüketmemelidir.

Mevsimsel alerji

Bazı insanların mevsimlerin geçiş noktalarına karşı alerjisi olabilir. Bu tip alerjinin belirtileri ise genellikle burun akıntısı, kaşıntı, hapşırma, öksürme, göz akıntısı ve gözler de kaşıntıdır. Mevsimsel alerjiler genellikle çoğu kişi de soğuk algınlığı gibi geçmekte olduğu için fark edilmeye bilinir. Aynı zaman da yaz aylarına yaklaşıldığın da polenlerin gün yüzüne çıkması ile bu belirtileri yaşayan birçok kişi ortaya çıkar.

Hayvan Alerjisi

Bu tür alerji tipi genellikle tüyden kaynaklı olabilir. Bu alerji tipleri de mevsimsel alerji tipi ile aynı belirtileri verebilir. Bunun için de hayvanlardan uzak durmayı önermekteyiz. Alerjinizin olup olmadığını yaşadığınız belirtilerden anlayabilir ya da şüphelendiğiniz durum karşısında hemen doktora giderek alerji testi yaptırabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.