Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Anksiyeteden Kurtulmak Mümkün

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Anksiyeteden Kurtulmak Mümkün

Milyonlarca insanın karşılaştığı ruh hastalığı olan anksiyete bozukluğunun belirtileri nelerdir? Özellikle de gençlerde görülen anksiyetenin tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuda yapılabilecekler oldukça fazla.

Anksiyete bozukluğu, ruh sağlığını tehdit eden ve kişiyi günlük yaşamında olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Günümüzde teknoloji bağımlılığıyla beraber artan psikolojik sorunlarda biri de anksiyetedir. Kişinin anksiyeteden kurtulması için bazı tedavi yöntemleri vardır. Bilinenin aksine anksiyete ömrünüzün sonuna kadar sürmeyebilir. Bu rahatsızlığı kontrol altına almak hatta yenmenin çözümü yine sizin elinizdedir. İstikrarlı olan ve anksiyeteden kurtulmak isteyen insanların çeşitli tedavi yöntemleri ile başarıya ulaştığı görülmüştür. Eğer siz de bu hastalığın sıkıntılarını çekiyorsanız yapabileceklerinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz. 

Anksiyete Belirtileri Nelerdir? 

Anksiyete hastalığı olan kişilerde belli başlı görülen semptomlar bulunmaktadır. Kişi çoğu zaman dışarı çıkmak istemeyebilir. Toplum içerisinde konuşurken normalden fazla heyecanlanabilir ve hatta el titremesi gibi semptomlarla karşılaşabilir. Göğsü, karı ağrıyabilir ve o an için konuşamayabilir. Bu tarz heyecanın abartılı durumlarında anksiyete gözlemlenir. Bununla beraber kişide çok fazla kaygılı olma durumu mevcuttur. Kişi geleceği hakkında olumsuz şeyler düşünür ve ne yapacağını bilemez. Aynı zamanda olur olmadık konuları kafasına takar ve bu konuda kendini çaresiz hisseder. İnsanlarda görülen en belirgin anksiyete belirtileri arasında bunlar vardır. Bu hastalığa yakalananların belli başlı konularda kaygı adı altında stres yaptığı ve kendini yıprattığı görülmüştür. Eğer siz de hiç olmadık durumlar karşısında yoğun stres ve kaygı içerisindeyseniz anksiyete hastalığına sahip olabilirsiniz. Uzun süreli devam eden kaygı ve endişe durumları genellikle anksiyeteye bağlıdır. Doktora giden hastaların çoğunluğuna anksiyete teşhisi konulmaktadır. Bu kadar popüler olan bir hastalığa yakalandıysanız çözümünü de bilmeniz

Anksiyete olduğunuzu anlamanız için bunu kendi başınıza kararlaştırmamanız gerekmektedir. Farklı bir rahatsızlığa sahip olabilir veya yanılıyor olabilirsiniz. O yüzden yapacağınız en iyi hamle profesyonel destek almak olacaktır. Pek çok insan bu noktayı atlar ve kendi kendine doktorculuk oynar. Oysa ki psikolog veya psikiyatriye gitmeniz durumunda rahatsızlığınız hakkında daha fazla bilgi alır ve resmi teşhisin konulmasını sağlarsınız. Böylelikle alacağınız önlemlerin ve uygulanacak tedavi yöntemlerinin önünü açmış olursunuz.

Anksiyete Tedavisi

Anksiyetenin tedavisi genellikle antidepresanlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Toplumun antidepresanlara büyük bir ön yargı ile yaklaştığı bilinen bir gerçektir. Ancak doğru zamanda ve doğru kişide kullanılan bir antidepresan kişinin iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle de antidepresanla beraber kişinin sosyal hayata atılması bu rahatsızlığın üstesinden gelmesinde yardımcı olmaktadır.

Psikolog veya psikiyatri ile yapacağınız görüşmeler sonucunda anksiyete tedavi reçetenizi öğrenebilirsiniz. Bazı insanların antidepresana ihtiyaç duymadan iyileşmesi mümkündür. Ancak tedavi bu ilaçları gerektiriyorsa kullanmaktan çekinmemelisiniz. Tedaviniz ve ruh sağlığınız açısından bir süreliğine bu ilaçları kullanmanız gerekebilir. Kendinize bir iyilik yapıp toplumla ilgili çeşitli korkularınız var ise bunları yenebilirsiniz. Eğer konuşmaktan çekiniyorsanız kendinizi rezil hissetme pahasına konuşmaya başlayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.