Anne Adayları Bu Hatalardan Kaçınmalı!

Anne Adayları Bu Hatalardan Kaçınmalı!

Anne adaylarının hamilelik süresince kaçınması gereken şeyler birçok kişi tarafından bilinmekte. Ancak neyi neden yapmamak gerektiğini ne kadar biliyoruz? Anne adayları hangi hataları yapmamalı? Hamileler nelere dikkat etmeli? Ne gibi sorunlar yaşanabilir

Gebelik dönemi ve sonraki beslenme alışkanlıkları hem anne adaylarını hem de dünyaya gelecek olan bebekleri için çok hayati öneme sahip. Anne adaylarının hamilelik süreçlerinde tükettiği bir takım ürünlere oldukça dikkat etmesi gerektiğini aktaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Latif Celal Küpelioğlu, son derece önemli uyarılarda bulundu.

 

Olumsuz Etkilere Yol Açabilir!

 

Hamilelik sürecinde tüketilen kafeinli ürünlere çok dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Dr. Küpelioğlu, günlük kafein tüketiminin maksimum 2 fincan ile sınırlı olması gerektiğinin üzerini çizdi. Küpelioğlu “Ortalama olarak günlük 200 miligramlık kafeinin bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı biliniyor. Yapılan çalışmalar neticesinde bunun üzerine çıkıldığı takdirde doğacak bebekte birtakım sorunların olabileceğine dair bulgular mevcut. Çoğunlukla bebekte gelişme geriliği görülüyor. Bunu herkes yanlış anlıyor ve zeka geriliği gibi görüyor. Ancak burada bebeğin büyümesinde bir gerilikten bahsediliyor. Örneğin; 36'ncı haftada olması gereken kilonun altında kalması gibi. Bu en önemli etkilerinden birisidir. 200 miligramla kastettiğimiz günde ortalama iki fincan orta sertlikte kahve tüketimi” dedi.

Gelişim geriliği konusunun hafife alınmaması gerektiğini ve bunun alınabilecek en büyük risklerden biri olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Küpelioğlu, uyarılarına devam etti; “Kişi günde 4 fincan içtiğinde bebeğine mutlaka bir şey olacağı anlamına gelmez. Bu belli bir sürede kullanım anlamına gelir. Kişi devamlı yüksek dozlarda kullanıyorsa ancak o zaman bir problem yaşanabilir. Ama tüm gebelere tavsiyemiz gebelikte kahve tüketimini minimum düzeyde tutmaları. Kahveyi çok sevebilirler ama teori bazında da olsa birtakım riskler üzerinden düşünürsek riske atılan bebek oluyor. Bu nedenle aşırı kahve tüketiminden uzak durmalarını öneriyoruz. İki fincan orta sertlikteki kahveyi geçmemelerini öneriyoruz. Gelişme geriliği en önemli risklerden birisi. Bunun uç noktası ise bu gerilik belirgin hale gelirse durum anne karnında bebeğin kaybedilmesine kadar gidebilir. Doğumdan sonra ise bu bebeklerde obezite olasılığının arttığına dair çalışmalar var. Sürekli kafein tüketimine maruz kalan bir gebenin bebeği doğduğunda hayatının orta dönemlerine kadar bir obezite problemi yaşayabilir. Çocukluk çağı obezitesinde de suçlanan tablolardan biri de budur.”

bebek-gelisimi.jpg

Beyin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Şeyler

Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimine en çok kötü etkiyi bırakan ürünlerin sigara ve alkol olduğunu belirten Küpelioğlu, “Ben anne adaylarına hep şunu söylüyorum. Kendinizi zehirleyebilirsiniz ama bebeğinizi zehirlemeye hakkınız yok. Sigara ve alkol gebelikte asla kullanılmaması gereken maddeler. Sigaranın zararları için çok net şunu söyleyebiliriz. Gelişme geriliği yine ön planda. Bu bebeklerde doğum sonrası ve ileriki yıllarda astım, solunum problemleri görülebilir. Anne karnındaki bebek kayıpları, düşüklerde suçlanabilecek maddelerden birisi sigara. Alkol de bu etkileri yapmakla beraber bebekte beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkilere yok açar, kalıcı hasarlarla bebeğin dünyaya gelmesine sebep olabilir. İçerdeki bebek çok savunmasız. Onu korumak lazım. Onu korumak için ise neden uzak durmanız gerektiği çok açık. Sigara, alkol, aşırı kahve tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız. Doğal, sağlıklı, proteinden zengin beslenme anne adaylarının bebeklerinin daha sağlıklı olması için elimizdeki en güzel imkanlar.” Diyerek uyarılarını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.