Annelerde Süt Oluşumu ve Emzirme

Annelerde Süt Oluşumu ve Emzirme

Hamilelik döneminde annede süt oluşumu için kendini hazırlamaya başlar. Memede büyüme ve meme başı etrafında yağlı bir maddenin çıkışı süte hazırlıktır.

Hamilelik döneminde annede süt oluşumu için kendini hazırlamaya başlar. Memede büyüme ve meme başı etrafında yağlı bir maddenin çıkışı süte hazırlıktır. Meme başında oluşacak çatlaklar için dışarıdan krem sürmek zararlıdır. Baş kısmının etrafından çıkan yağ çatlamaya karşı maksimum koruma sağlayacaktır.

Doğumdan hemen sonra anne bebeği emzirmeye başlar. İlk emzirme işlemi sık sık yapılmalıdır. İlk gelen süt daha kıvamlı olur ve sarıya çalan bir rengi olur. Bu süt çok faydalıdır ve bebeğin ilk gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle anne ilk zamanlarda sık sık emzirme işlemini gerçekleştirmelidir.

Anne Sütü Nasıl Olur?

Bütün bayanlarda annelik duygusu ve annelik hormonu vardır. Anne sütü oluşumu bu hormonlarla meydana gelir. Bebek doğduktan sonra bu hormonlar harekete geçer ve prolaktin hormonunu salgılamaya başlar. Artık vücut gebelik modundan çıkar annelik moduna geçer. Emzirmenin artması ve annelik iç güdüsünün artması için emzirme işlemi sık sık yapılmalıdır. Anne emzirdikçe prolaktin hormonu da artacaktır. Anne ile bebeğin kaynaşması ve iletişim kurması emzirme esnasında en üst seviyeye çıkar.

Prolaktinin aktif hale gelmesiyle birlikte meme süt dolar. Anne bu dolgunluktan rahatsız olur ve sıkılmaya başlar. Bebeğini emzirmeye başlayınca anne rahatlamaya başlar.

Anne Sütü Neden Renk Değiştirir?

İlk süt sarımsı veya mavimsi olur. Bunun nedeni ilk sütün çok daha etkili olması ve yeni doğan bebeğin ihtiyacına göre şekillenmesidir. Anne sütü oluşumu bu değişime göre meydana gelir. Bebeğin büyümesi ile birlikte sütte de değişiklikler meydana gelir. Yani bebeğin ihtiyacına uygun bir şekilde sütte de değişiklikler meydana gelir.

Anne Sütü Memeden Nasıl Akar?

Sütün memede oluşmasının ardından süt akmaya başlamaz. Meme fazla dolduğu zaman akabilir ancak genellikle bebek emmeden memeden süt akmaz. Bebek memeyi tutup emmeye başlayınca süt gelir. Anne bir koluna bebeği alıp yüzüne bakarak memeyi vermelidir. Meme verme işlemini diğer boş olan eliyle yapması gerekir.

Emme işleminde Oksitosin hormonları harekete geçerek sütü dışarı çıkarmaya başlar. Sütün dışarı çıkmasını sağlayan kaslar bu hormon sayesinde harekete geçer. Her meme ucunda on veya on beş kadar delik bulunmaktadır. Anne sütü oluşumu sonrası bu deliklerden süt gelmeye başlar. Bebek emdikçe süt çoğalır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.