Aşı Nedir? En Çok Uygulanan Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Nedir? En Çok Uygulanan Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Son günlerde coronavirüs aşısının da gündemde olmasıyla beraber pek çok insan aşının ne olduğunu araştırıyor. coronavirüs aşısının bulunmasıyla beraber diğer aşıların ne olduklarını ve neden aşı olduğumuz merak konusu oldu.

Son günlerde coronavirüs aşısının da gündemde olmasıyla beraber pek çok insan aşının ne olduğunu araştırıyor. coronavirüs aşısının bulunmasıyla beraber diğer aşıların ne olduklarını ve neden aşı olduğumuz merak konusu oldu. Aşılar basitçe belli hastalıklara karşı bağışıklı oluşturması için üretilir. Her insan doğuşundan itibaren belli aşıları vuurlmak zorundadır. Bu aşılar salgınları ve bebek ölümlerini engellemek için yapılırlar. Peki aşı nedir? Aşı aslında karşı konulmak istenen hastalığın, enfeksiyona sebebiyet vermeyecek düzeyde vücuda verilmesidir. Bu bakteriler çok az miktarda verilir ki vücüdumuzda hastalık gelişmesin ama aynı zamanda da bu hastalıklara karşı bağışıklı kazansın. Bu enjekte edilen organizmaya antijeni denilir. Antijeni vücutta antikor oluşmasını sağlar. Bu şekilde hastalığa karşı etkili bir korunma yöntemi elde edilmiş olur. Aşağıda en çok bilinen aşı türlerini liste halinde sıraladık.

En çok uygulanan aşı çeşitleri

Bazı aşılar vardır ki herkes hayatında en az bir kez olmak zorundadır. Hangi aşılar sıklıkla uygulanıyor? Bu listede en çok bilinen ve yapılan aşılar var.

Tetanoz aşısı

 1. Tetanoz aşısı difteri boğmaca gibi ciddi risk taşıyan hastalıklardan korunmak içinyapılır.
 2. Tetanoz üreten bakteri ve virüsler vücutta bulunan kesik ve yaralardan içeri girerler.
 3. Kazıklıhumma diye de bilinen tetanoz oluştuğu yerde ciddi kas ağrılarına ve tutulmalara neden olabilir.
 4. Tetanoz aşısı ciddi bir yara oluşumundan hemen sonra da yaptırılabilirse de düzenli olarak her 10 yılda bir yaptırılması önerilir.

Kızamık aşısı

 1. Kızamık hastalığı çok ağır geçen ve vücutta ciddi izler bırakan bir hastalıktır.
 2. Kızamık aşısı bir kez yapılması durumunda ömür boyu koruma sağlar.

Tüberküloz aşısı

 1. Verem aşısı olarak da bilinen aşı, adından da anlaşılacağı üzere verem salgınlarına karşı koyan bir aşıdır.
 2. Bu aşı her insan evladına yaptırılmaktadır.
 3. Sol omuzdan yapılan aşının izlerini bugün nerdeyse herkeste görmek mümkündür.

Grip aşısı

 1. Grip aşıları bütün grip hastalıklarına karşı koruma sağlamaz.
 2. Aşının vurulduğu yıl içinde dolaşımda olması muhtemel grip vrirüsleri için etkilidir.

Aşı hakkında doğru bilinen bazı yanlışlar

 1. Aşıların vücuda zararlı pek çok madde taşıdığı iddia ediliyor. Bu iddiaların bilimsel herhangi bir dayanağı yok. Herhangi bir ağır hastalığa neden oldukları da kanıtlanabilmiş değil
 2. Aynı anda birçok aşı olmak vücuda zarar verir. Bu kanı kesinlikle yanlıştır. Bağışıklık sistemimiz birden fazla enfeksiyona karşı savaşacak güçtedir.
 3. Grip geçirilse bile influenzaya karşı tam koruma sağlamaz. İnfluenza gribin en ağır çeşididir. O yüzden influenza aşısı da yaptırmalıyız.
 4. Eskiden yaşayan insaların zamanında aşı olmadığı ve onların uzun zamanlar yaşadıkları iddia ediliyor. Bu iddia kesinlikle doğru değil. Eskiden insanlar bu kadar uzun yaşamıyorlardı. Pek çok bebek de henüz iki yaşına gelemeden ölüyordu. Ayrıca modern zamanlarda yeni gelişen ve öldürücülüğü kat kat fazla olan yeni virüsler türedi. Bütün bunlara karşı en etkili çözüm aşı olmaktır.
 5. Aşılar birçok yan etkiye sahip ama bunu ilaç firmaları dünyadan saklıyor. Bu iddianın da doğru olmadığı, sadece bir komplo teorisi olduğu çok açıktır. Aşılar dağtılmadan önce dünya sağlık örgütü gibi resmi kurum ve kuruluşlar tarafından kontrol edilmektedir.
 6. Coronavirüs aşısıyla insan popülasyonunu azaltmak istiyorlar. Bu son zamanların popüler komplo teorisi olsa da bununla alakalı herhangi bir kanıta rastlanmamıştır. Aşıların riskleri ve amaçları bilimsel kuruluşlar tarafından test edilip ona göre gerekli izinler verilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.