Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu

Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu

Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu genel olarak depresyon zamanlarında psikolojik durumla eşdeğer bir şekilde ortaya çıkan bir durum olup; erkeği kadını, genci yaşlısı yoktur.

Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu genel olarak depresyon zamanlarında psikolojik durumla eşdeğer bir şekilde ortaya çıkan bir durum olup; erkeği kadını, genci yaşlısı yoktur. Hemen her insanı etkiler ve bu hastalığın özgüven düşüklüğüne sebep olduğu da malumdur. Aşırı yemek yemek dürtüsü; bir duygusal problem olma baş etme halinde olmak demektir. Mutlaka altında bir neden vardır. Bu durum tedavi altına alınmazsa artık tam anlamı ile bir hastalık haline dönüşür ve kişi için yemek yemek bir utanç durumudur.

Aşırı Yemek Yeme Belirtileri

Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu belirtileri arasında her şeyden önce sağlıksız yiyecek tüketme vardır. Ve bu tüketme işi düzenli olarak yaşanmaktadır. Normalden çok daha hızlı yemek yenilir, aç değilken bile çok yenilir, bazen kişi yediklerinden utanıp gizli gizli yemeye başlar, bazen kendini son derece suçlu hisseder. Bu bozukluk nedeni ile obezite, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıkların olasılık durumu artar.

Aşırı yemek yeme bozukluğu olan bir kişide; yemek yeme halini artık kontrol edemez duruma girmiştir, yiyecek saklamaya başlamıştır, hep bir kaygı hep bir panik havasındadır. Kişide stres ve kaygı varsa yeme bozukluğunu tetikleyici bir durumdur. Aşırı yemek yeme modun da olan birisinde mutsuzluk, suçluluk duyma, kendini devamlı suçlama, güvenmeme gibi haller hakimiyeti vardır. Hastalık hem zihinsel anlamda hem de fiziksel anlamda ciddi etkileşimler yaptığından mutlaka doktor kontrolü şart olan bir hastalıktır.

Aşırı Yemek Yeme Riskleri

Aşırı Yemek Yeme Bozukluğu nedeni tam olarak bilinmese de biyolojik faktörler olsun, kişilik özellikleri olsun hatta hatta çevresel faktörler olsun hepsinin bir payı vardır. Bu hastalık için belli bir yaş söylemek mümkün değildir.20'li yaşlar başladığı yıllardır. Özellikle vücudundan endişe duyan gençlerin dünyasında bu hastalık hakimdir. Aile geçmişinde aşırı yemek yeme bozukluğu varsa bu durum riski arttırıcıdır. Anoreksiya gibi yeme bozukluğu sorunu olan insanlarda da bu hastalığın görülme riski vardır.

Aşırı yemek yeme bozukluğu olan insanlarda yemeklerini kontrol altında tutamama gibi sorunlar yaşarlar. Hep bir stres, öfke halindedir. Yarattığı endişe dolu bir çerçevede yaşamaya çalışır. Aşırı yemek yeme hastalığının tedavisine gelince; yemek yemeyi azaltmak, duygusal anlamda çok daha rahat olmak etkili olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.