Astım Hastalığı Sebepleri Nelerdir? Astımın Belirtileri Nedir ve Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Astım Hastalığı Sebepleri Nelerdir? Astımın Belirtileri Nedir ve Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Genetik solunum sıkıntıları kaynaklı hastalıklar arasında adını sıkça duyduğumuz astımın belirtileri nelerdir? Özellikle kişinin nefes almasını zorlaştıran bu hastalıkta tedavi mümkün mü? Astımın sebepleri ise tahmin edileceği üzere genetik ve çevresel.

Solunum yollarıyla bağlantılı olan bilindik hastalıkların başında astım geliyor. Gerek genetik ve gerekse çevre faktörlerine bağlı olarak gelişen astım hastalığının temel sebebi nedir? Astımın gelişmesinde payı olan nedenlerin yanı sıra astım hastalığına sebep olan durumdan bahsedeceğiz. Aldığımız nefesin bronş adı verilen yerden geçmesi ve geçerken bronşların normalden fazla kasılması sebebiyle solunum yolunun daralması olarak yorumlanabilir. Solunum yolu daraldığında nefes almak zorlaşır. Bronşlardaki bu kasılma da astımın işaretidir. Peki astıma sebep olan etkenler nelerdir? Astım kalıcı bir rahatsızlık mıdır? 

Astım Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Astıma neden olan en büyük faktör genetik olarak aile bireylerinizden bu genlerin aktarılmasıdır. Genetik olmasının yanı sıra yaşadığınız bölgenin kirli havası, kimyasal maddelerin olduğu bir ortamda uzun süre barınmanız gibi çeşitli çevresel faktörlerin büyük etkisi vardır. Bu konuda kimyasal maddeleri hiçbir şekilde solumamalı ve hatta tütün ürünlerinden uzak durmalıyız. Tütün ürünlerinin de zaman içerisinde astımın türevlerini ve daha kötü boyuttaki hastalıkları yaşattığını unutmayalım. 

Astım olan kişi, alerjisi olduğu çeşitli tozlardan, hayvan kıllarından ve buna benzer her şeyden aniden rahatsızlanabilir. Bu yüzden kişinin neye alerjisi olup olmadığı yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkarılmalıdır. Buna göre bi yaşam tarzı dizayn edilmelidir. Eğer hayvan tüyüne karşı bi hassasiyet varsa hayvan beslemek pek de sağlıklı olmayacaktır.

Astım Kalıcı Bir Hastalık mıdır?

Küçük yaşlarda başlayan ve o yaşlarda kontrol altına alınabilen astım hastalığı, ileri zamanlarda alerjik astım olarak pasif duruma geçer. Yani astım hastalığını eğer küçük yaşlarda atlatabilirseniz kendi adınıza büyük bir avantaja sahip olursunuz. Ancak astımın şiddetine ve ciğerlerinizin durumuna göre bazı ilaçları uzun zaman kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Kişiden kişiye değişen astım derecesi, beraberinde yine kişiden kişiye değişen bir tedavi sürecini getiriyor.

Astım Belirtileri

Astımın görüp görebileceğiniz en yaygın belirtisi şüphesiz nefes almada çekilen zorluktur. Nefes almak sizin için meşakkatli bir iş haline geliyorsa en kısa zamanda doktora görünmenizi öneririz. Ciğerlerinizde bulunabilecek herhangi bir sıkıntı nefes alıp vermenizi tetikliyor olabilir. Bu yalnızca astım değil, bronşit ve akciğer iltihabı gibi rahatsızlıklarda da geçerlidir. Astımın bilinen bir diğer belirtisi ise durmak bilmeyen ve peş peşe gelen kuru öksürüklerdir. Astım hastaları, bu öksürüklerin kişiyi ne kadar bezdirdiğini ve zor bir duruma soktuğunu bilir. Solunum esnasında hırıltılı bir şekilde nefes alıp vermekte astımın bir diğer yaygın belirtilerindendir. İleri düzeyde olan astım rahatsızlıklarında hastada morarma görülebilir. Ancak gelişen teknolojiyle beraber çeşitli ilaçlarla hastaların hastalıkları kontrol altına alınmaktadır. Tedavi yöntemleri her geçen gün gelişmektedir ancak değişmeyen bir şey var ki o da hastanın kendisini alerjisi olduğu ve astımını tetikleyebilecek her şeyden korumasıdır. Bunun faydasını fazlasıyla hissedeceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.