Astımı Tetikleyen Şeyler Nelerdir? Astım Krizlerini Önlemek İçin Bunlara Dikkat Edin!

Astımı Tetikleyen Şeyler Nelerdir? Astım Krizlerini Önlemek İçin Bunlara Dikkat Edin!

Astım hastalığı olan kişilerin veya alerjik astımı olanların mutlaka dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Astımı tetikleyen şeylerin ne olduğunu bilirseniz ona göre hareket edebilirsiniz.

Nefes darlığı, fazla koşamama ve buna benzer nefes sıkıntılarının sebebi astım olabilir. Astım rahatsızlığı durumuna göre yaşam boyu ve belli bir süre vücutta etkilerini göstermektedir. Ancak bu hastalıktan kurtulsanız dahi bundan sonra yaşamınızda hayat kalitenize dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda astımı nelerin tetiklediğinden ve astım belirtilerinden bahsedeceğiz.

Astımı Tetikleyen Şeyler Nelerdir?

Öncelikle sigara içmek astımı fazlasıyla tetiklemektedir. Çünkü zararlı dumanları defalarca ciğerinize çekmek zaman içerisinde ciğerlerinizi mahvedecektir. Daha zor nefes almanıza sebebiyet verir. Genellikle astımı küçük yaşta yenen ve büyüdüğünde sigaraya başlayan kişiler kısa süre içerisinde bronşit gibi hastalıklara yakalanıyor. Eğer sigarayı her gün içiyorsanız ve azımsanmayacak bir miktarda tüketiyorsanız, sigaranın zararlarını o kadar fazla hissedeceksiniz. Yıllar boyu sigara içen insanlara baktığınızda geri dönüşü olmayan nefes darlığı sıkıntıları ve astımla mücadele ettiklerini görebilirsiniz.

Sigara İçenlerle Aranıza Mesafe Koyun!

Sigara içen arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz astım rahatsızlığınızı ister istemez tehdit etmektedir. Mesafeden kastımız duygusal değil tamamen fizikseldir. Aksi takdirde sigara içen insanlardan bir farkınız kalmaz. İkiniz de o dumanı içinize çekmiş oluyorsunuz. Duman solumamaya çalışın ve yanınızda sigara içmemelerini isteyin. Sağlığınızı korumak en büyük hakkınız, bunu unutmayın.

Tozlu Ortamlardan Uzak Durun!

Tozlu olan cisimlerle temasınızı sıfırlayın. Çünkü ciğerlerinize kaçacak her toz parçası astımınızı tetikleyebiliriz. Öksürük krizleri ve başka sıkıntılar yaşamamak için bir şeyin tozunu silmeden onunla doğrudan temas kurmayın. Tozlu şeylere fazla yaklaşmayın. Özellikle de bir şey sirkelerken rüzgarın size doğru esmediğinden emin olun. Aynı zamanda kapalı alanda tozutacak şeyleri hareket ettirmeyin. Bu gibi basit şeylere dikkat ederek bile astımınızın artmasının önüne geçebilirsiniz. Astımı tetikleyen şeyler arasında başlıca nedenlerden biri de havada ve cisimlerde dolaşan toz parçacıklarıdır. Bunun yanı sıra inşaat ortamlarında veya yoğun toz içeren bölgelerde dolaşmamaya dikkat ediniz.

Evinizi Sık Sık Temizleyin

Her gün olmasa bile gün aşırı temizlemeye özen gösterin. Çünkü temizlenmeyen evde biriken toz parçacıkları sizi hiç ummayacağınız bir ana sokabilir. Temizliği genellikle toz silme işlemi ile yapınız .Sirkeleme işlemlerini aile üyelerinden  birinin yapması gerekiyor. Bu tarz eylemler astım hastalığına sahip olanlar için oldukça riskli. Ancak dikkatli şekilde yaparsanız riski minimuma indirebilirsiniz.

Evde Hayvan Besliyorsanız Dikkat!

Hayvan tüylerini solumanız takdirde astım krizleriniz belirti gösterebilir. Elbette hayvan beslemek dünyanın en güzel şeyi ancak hayvanınız çok tüylü ise bir önlem almak zorundasınız. Bu bakımdan sağlınıza öncelik sunmayı ihmal etmeyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.