Ayak ve Ayak Parmağı Ağrılarını Nasıl İyileştirebiliriz?

Ayak ve Ayak Parmağı Ağrılarını Nasıl İyileştirebiliriz?

Gün içinde en çok kullandığımız uzuvlarımızdan olan ayaklar ve doğalında ayak parmakları en çok ağrı çeken bölgelerimizden olmaktadırlar. Vücudun tüm yükünü gün içerisinde üstlenen ve tüm vücudu taşıyan

 

 

Gün içinde en çok kullandığımız uzuvlarımızdan olan ayaklar ve doğalında ayak parmakları en çok ağrı çeken bölgelerimizden olmaktadırlar. Vücudun tüm yükünü gün içerisinde üstlenen ve tüm vücudu taşıyan ayakların gün sonunda oldukça yorgun düşmeleri ve beraberinde ağrıların oluşması da yine oldukça normaldir. Bu içerikte gün sonunda yapacağınız bazı şeyler ile bu ağrılarla nasıl başa çıkabileceğinize dair bazı ipuçlarını vereceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Ayak ağrıları gerekli dikkatler sağlanmadığı taktirde daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bunu göz önüne alarak gerekli dikkatleri sağlamak ve bununla beraber bu ağrılara çözüm bulmak bu anlamda oldukça önemlidir. Günlük yapacağınız bazı uygulamalar ile bu ağrılara son vermeniz söz konusu iken ciddi ağrı ve sorunlarda muhakkak uzman doktora başvurmanızda fayda vardır. İşte bazı ayak ağrılarını gideren formüller.

 

Su İle Ağrı Geçirme

ayak-agrisina-ne-iyi-gelir-neden-olur-hangi-hastaligin-belirtisidir-5.jpg

Ayak ve ayak parmağı ağrılarına karşı en etkili çözümlerden biri sudur. Suyu ayak ağrıları için bazı belli başlı şekillerde uygulayabilirsiniz. İlk olarak geniş bir kovaya ılık su ekleyerek belki buna biraz karbonat ve tuz da ekleyerek ayaklarınızı bu suda dinlendirebilirsiniz. Günün yorgunluğunu alacak olan bu su sıkılaşan ayak damarlarının açılmasını ve kan dolaşımının tekrar eski düzenine girmesini sağlayacaktır. Bir diğer ayak ağrısı geçirme tekniği ise sıcak ve soğuk su uygulamasıdır. Sıcak su ile ayaklarınızı yıkadıktan sonra soğuk su ile tekrar yıkama ve belki yine sıcak su ve soğuk su işlemi uygulayabilirsiniz. Yapacağınız bu şok uygulaması ile ayaklarınızdaki ağrıların dinmesi söz konusu olacaktır.

 

Ayak Parmakları İçin

Gün içinde ayakkabının sürekli ayakta olması veya bazı durumlarda topuklu ayakkabı gibi zorlayıcı ayakkabıların giyilmesi sebebiyle ayak parmaklarında ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrıları geçirmek için gece evde lastik ile ayak parmaklarını birbirine bağlayarak bu ağrıları dindirebilirsiniz. Ayaklarınızın 3 ve 4. parmaklarını lastik yardımı ile birbirine bağlayıp belli bir süre bekleyin. Bu işlem ile ayak parmaklarındaki ağrılar ve bu bölgedeki tüm kemikler rahatlama yaşayacaktır. Bu işlemi her gece olmasa bile birkaç günde bir yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

 

Ayakları Dinlendirme

Ayakları gün sonunda dinlendirin. Dinlendirme işlemini yaparken ayakları vücuttan yukarıda tutarak bu dinlenmeyi sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı bitkisel yağlar ile ağrıların olduğu bölgelere masaj yaparak rahatlatma sağlayabilirsiniz. Yine ayakları dinlendirirken sert zeminlere basmaktan uzak durarak o zamanı tamamen ayaklarınızı dinlendirme ritüeli olarak değerlendirmeye dikkat edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.