B12 Eksikliği Nelere Yol Açar? B12 Vitamini Eksikliği Saç Döker mi?

B12 Eksikliği Nelere Yol Açar? B12 Vitamini Eksikliği Saç Döker mi?

B12 vitamini eksikliği olan bireylerin başına pek çok sorun gelebilir. Bu sorunlar arasında saç dökülmesi de yer alıyor. Eğer vitamin eksikliğiniz var ise ne yapmalısınız? Bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsettik.

Daha önce çeşitli besin içeriklerini incelediyseniz B12 vitaminine denk gelmişsinizdir. Özellikle de hafızayla ilgili sorunlar ve hastalıklarda da bu vitaminin eksikliğine değinilir. Diğer adı kobalamin olan B12 vitamininin eksikliği durumunda vücudumuzda ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Vitamin eksikliği olan insanlar hayata birkaç sıfır geriden başlar. Bunun en büyük nedeni ise vücudun dengesiz bir şekilde çalışması ve beynin de bundan olumsuz etkilenmesidir. Ruh sağlığımızı bile değiştirebilecek olan bu eksiklikte B12 vitaminine de ihtiyaç duyuyoruz. En az diğer vitaminler kadar önemli olan B12'nin faydalarına ve aynı zamanda eksiklik durumunda başımıza gelecekler göz atacağız. İşte kobalamin eksikliğinin sonuçları...

B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Yorgunluk Hissi

B12 vitamini eksikliğiniz var ise kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Özellikle 8 saat uyuduğunuz halde kalktığınızda hala yorgun hissediyor ve yatağa geri dönmek için can atıyorsanız muhtemelen vitamin eksikliği konusunda bir sıkıntınız mevcuttur. Aynı şekilde kobalamin eksikliğinin sağladığı pek çok sıkıntı bulunmakta. Gün içerisinde enerjiniz olmadığı için verimli bir iş günü geçiremeyebilirsiniz. Derslerinize odaklanmakta zorlanacak ve kendinizi iyi hissetmeyeceksiniz. Bu da hem akademik hem de iş anlamında kariyer edinmenizi zorlaştıracak. Kritik sınavlara hazırlanırken kendinizi yorgun ve halsiz hissettiğinizden ötürü gerekli çalışma eforunu gösteremeyeceksiniz. 

Unutkanlık 

Bir şeyleri hatırlamak, bildiğini unutmamak ve özümsemek günlük hayatta çok önemlidir. Eğer kısa süre önce öğrendiğiniz bir şeyi hemen unutuyor veya ne söylediğinizi dahi hatırlayamıyorsanız B12 vitamini eksikliğiniz olabilir. Bu durum, günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Verdiğiniz sözler, yapmanız gereken işler ve daha pek çok şeyi unuttuğunuz için yaşam sizin için daha stresli hale gelebilir. Hayatı daha zor kılan bu eksikliği bir an önce tamamlamak ve kendinizi bu bataklıktan kurtarmak için bir çözüm bulmanız gerekiyor. Bu çözüme de değineceğiz.

Saç Dökülmesi

Saçlarınız B12 vitamininden beslenmektedir. Pek çok vitamin ve mineralin etkisi mevcuttur ancak B12 vitamini eksikliğinde saç dökülmesi oldukça popülerdir. Genellikle erkeklerde ve kadınlarda da bu nedenle saç dökülmelerine rastlanmaktadır. Eğer saç dökülmenizin sebebi bu ise yapmanız gereken şey B12 vitamini içeren besinler tüketmektir. Elbette pek çok çözüm yolu var ama size en profesyonel ve kesin sonuç verebilecek yöntemi söyleyelim.

B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Öncelikle B12 vitamini eksikliğinizin olduğunu anlamak amacıyla hastaneye giderek kan değerlerinizi ölçtürün. Test sonucunda B12 vitamini eksikliği var ise doktor kontrolünde tüketebileceğiniz besinlere göz atabilirsiniz. Aynı zamanda besin takviyesi de büyük önem taşımaktadır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.