B12 İçeren Besinler Nelerdir? B12 Eksiliği Nelere Yol Açar?

B12 İçeren Besinler Nelerdir? B12 Eksiliği Nelere Yol Açar?

B12 vitamini diğer vitaminler arasında yokluğunu en fazla hissedeceğiniz vitaminlerden biridir. Bu sebeple B12 vitamini eksikliği toplumda daha fazla konu ediliyor. Yorgunluk, halsizlik gibi çeşitli belirtilerin yanı sıra bilmediğiniz pek çok etkisi var.

Vücutta tüm vitamin ve minerallerin ayrı bir yeri vardır. Hepsi günlük hayatta daha sağlıklı ve daha dirençli olabilmemiz için gereklidir. Ancak bugün işleyeceğimiz konu B12 eksikliği üzerine olacak. Çünkü B12'nin en ufak eksikliği bile hayatımıza direkt olarak etki edebilmektedir. Kan değerlerine baktıran insanların genellikle B12 vitamini eksik çıkar. Halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerle doktora gittiğiniz bu vitaminin eksik olduğunu fark edersiniz. Peki B12 vitamini eksikliği ne gibi sorunlara yol açmaktadır? Düzenli ve kaliteli beslenmeyen kişilerde görülen bu eksiklik neticesinde aslında hiç farkında dahi olmadığınız sorunlara kucak açıyor olabilirsiniz. Bunun çözümü ise yine beslenmekten geçmektedir. Neler tüketmeniz gerektiğinden ve beslenme alışkanlıklarınızı nasıl değiştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

B12 Eksiliği Nelere Yol Açar?

Öncelikle hepinizin bildiğiniz üzere B12 vitamini eksikliği sonucunda kişi kendini fazlasıyla yorgun hisseder. Kaç saat uyursa uyusun, güne dinç başlasa dahi birkaç saat sonra uyku hali kendini göstermeye başlar. Bu da hayat kalitesini olumsuz anlamda etkilemekle kalmayıp iş gücü bakımından da önemli bir kayıptır. İnsanın gezmeye bile hevesi kalmaz. Başarılı bir kariyere sahip olmak isteyenler ve büyük hedefleri olanlar için adeta ömür törpüsü gibidir. Yorgunluk nedeniyle istenilen pozisyona çok daha uzun sürede ulaşabilirsiniz. Bu da hayata olan bakış açınızı dahi etkileyebilir. 

B12 eksikliği hafıza kaybını etkileyebilir. Birkaç saniye önce yaptığınız bir şeyi anlık olarak unutabilirsiniz. Hatırlamak sizin için adeta bir kabusa dönüşür. Bunun temel nedenlerinde yine vitamin eksikliği yatmaktadır. Bu bakımdan insanlar, hızlı adapte olmaları gereken işlerde çalışıyorlarsa mutlaka kan değerlerine baktırmaları gerekiyor. Nerede çalışırsanız çalışın günün sonunda kendinize vakit ayırmadan direkt olarak uyumak istiyorsanız yaşantınız çalkantılı bir döneme girmiş demektir. Hayatınızı kontrol altına alabilmeli ve ipleri elinizde tutarak hareket etmelisiniz.

B12 Vitamini İçin Neler Yemeli?

B12 eksikliğiniz var ise doktorunuzun verdiği besin takiyelerini kullanabilirsiniz. Bunun haricinde nasıl beslenmeniz gerektiğinden bahsedelim. Et ve yumurta ikilisini mutlaka tüketmeye çalışın. Kırmızı eti her gün olmasa bile günaşırı tüketerek B12 eksikliğinizi giderebilirsiniz. Aynı zamanda her sabah kahvaltıya yumurtaya yer vermek vitamin değerleri bakımından oldukça zengin bir kahvaltı yapmanızı sağlar. Balık çeşitleri, süt, peynir, yoğurt, kırmızı et ve yumurta tüketimine özen gösterin. Bir gün kırmızı et bir gün de balık tüketerek B12 vitamininden mahrum kalmamış olursunuz. Gün içerisinde almanız gereken vitamin değerlerini karşıladıktan sonra kendinizdeki enerji artışını fark edeceksiniz. Aynı zamanda hayat kaliteniz artacak ve bir gün içerisinde yaptığınız işlerde artış yaşanacak. 24 saatin hepsi kıymetlidir. Bunu bilerek yaşayın ve yorgunluk hissinden kurtulmak için kaliteli beslenin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.