Bahar Veya Polen Alerjisi Nasıl Oluşur? Polen Alerjisi Nerelerde Görülür?

Bahar Veya Polen Alerjisi Nasıl Oluşur? Polen Alerjisi Nerelerde Görülür?

Polen alerjisi pek çok kişi için sorunlu olarak tanımlanır. Çünkü sürekli olarak hapşırmanıza neden olabilir. Peki polen alerjisi nasıl meydana gelir? Polen alerjisinin oluşma aşaması, belirtileri ve nerelerde gözüktüğü ile ilgili bilgi verdik.

Bahar alerjisi, diğer adı ile polen alerjisinin çeşitli belirtileri mevcuttur. Nezle benzerlik göstermesinin yanı sıra hapşırma hissi, cildin çeşitli noktalarında kaşınma ve gözlerinizin sürekli olarak yaşlanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bahar alerjisinin nasıl gerçekleştiğine ve bu konuda neler yapabileceğimize değineceğiz. Alerjiye karşı atılabilecek adımlar elbette mevcuttur. Ayrıca neden ortaya çıktığı da merak edilmektedir. Oldukça zararsız olan bu durum kimi zaman kişiyi rahatsız edebilmektedir. Geçici olduğu için çok fazla dert edilmez ancak bulunduğunuz konum itibariyle de bu alerjiyle sık sık karşılaşıyorsanız bazı önlemler almanız doğru olacaktır.

Bahar Alerjisi Nasıl Oluşur?

Bahar alerjisi mevsimsel bir süreç olduğundan ötürü senede belli aylarda görülebilir. Bu nedenle polene karşı alerjisi olanların biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Polenlerin saçılarak rüzgar etkisiyle etrafınızda dolaşması konusunda dikkat etmelisiniz. Eğer çevrenizde çok fazla polen varsa konumunuzu dahi değiştirmeniz gerekebilir. Solunum yoluyla alerjinin tetikleneceğini unutmayın. Atkı takabilir ve bu alerjinin size bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Bahar Alerjisi Ne Zaman Görülür

Bahar veya polen alerjisinin görüldüğü zamanlar genellikle sıcak havalar ve bahar mevsiminin başlangıcıdır. Birkaç ay etkisini göstermekle beraber kişiyi oldukça zorlayacak bir duruma da sokabilir. Alerji herkeste gözükmez fakat yine de önlem almak en doğru yol olacaktır. 

Astım Belirtileriyle Benzerlik Gösterebilir

Polen alerjisinde nefes alamama gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız mümkündür. Nefessiz kalma veya zor nefes almanın yanı sıra göğsünüzde sıkışma da meydana gelebilir. Bu alerjinin önemsenmesi sağlığınız açısından önemlidir. İnsanlar genellikle klasik bir alerji gözüyle bakar fakat ciddiye alınmazsa solunum yolları ve ciğerlerle ilgili rahatsızlık verici sonuçlara neden olabilir. Sürekli olarak hapşırmanın ve burun akıntısının kişiye pek de huzur vereceğini söyleyemeyeceğiz.

Koku Duyunuzu Köreltebilir

Koku almanızı engelleyebilecek polen alerjisi, bi anlığına virüs kaptığınız dahi düşündürebilir. O nedenle bulunduğunuz mevsime dikkat ederek ve diğer belirtilerinizi de araştırarak polen alerjisi mi yoksa korona virüse mü olduğunuza dikkat etmelisiniz. Zaten çok ağır olmamakla beraber kişide halsizlik yaratmayacağından farkını ayırt edebilirsiniz.

Polen Alerjisi Nerelerde Görülür

Polen, bitkilerin ve çiçeklerin döllenme için kullanılan bir araçtır. Bu nedenle kimi zaman atmosferde rüzgar etkisiyle çok uzaklara da varabilir. Hal böyle olunca yeşilliğe yakın yerlerde oturan insanlar polen alerjisinden fazlasıyla etkilenir. Bu alerjinin size denk gelmemesi için şehir ortamında veya yeşil alanların uzağında ikamet etmeniz gerekiyor. Yine de olası tehlikelere karşı dışarı çıktığınızda sıkı giyinmeli ve atkınızla burnunuzu kapatmalısınız. Böylelikle polen alerjisine yakalanma olasılığını aza indirebilirsiniz.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.