Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, balığın dokusundan elde edilen bir yağ olarak bilinir. Genellikle hamsi, ton balığı, uskumru ve ringa balığı gibi fazla yağ içeren balıklardan elde edilmektedir.

Balık yağı, balığın dokusundan elde edilen bir yağ olarak bilinir. Genellikle hamsi, ton balığı, uskumru ve ringa balığı gibi fazla yağ içeren balıklardan elde edilmektedir. Bunun yanı sıra da morina karaciğeri ve bunun gibi balıkların karaciğerlerinden de elde edilebilir. Omega – 3 yağ asitlerinin besin kaynağı olarak bilinen balık yağının birçok faydası bulunmaktadır. Hücre büyümesinden, kas aktivitesine kadar vücudumuza birçok anlamda iyi gelmektedir.

Genellikle gıdalardan elde edilen omega – 3 yağ asitleri, insan vücudunda üretilmez. Balık yağı toplamda eikosapenraenoik asit ve dokosaheksaenoik asit olmak üzere iki farklı omega – 3 içermektedir. Balık yağları genellikle kapsül, sıvı ve hap şeklindedirler.

Vücutta üretilmediği için balık yağı takviyesini düzenli olarak almak hekimlerin önerisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Balık yağının kullanılması kadar olan süreçte tamamen bozulmasını engellemek amaçlı içine bazı ek maddeler ilave edilmektedir. Bunlardan birisi E vitamini olarak bilinmektedir. Bu durumun yanı sıra balık yağının vücuttaki emilim hızını arttırmak için de farklı ek maddeler ile kombinasyon yapılarak, balık yağı hazırlanabilir. Bu maddeler bazen A vitamini olurken bazen D vitamini olabilir. Balık yağının yapısına göre bu durum değişiklik gösterebilir.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının vücuda olan faydalarını neredeyse vücudumuzun her alanında görebiliriz. Peki, yaygın olarak balık yağının ne gibi faydaları vardır? Balık yağı takviyesi almak insanların sağlığını iyi yönde etkiler mi? Balık yağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Genel sağlık kapsamında kullanan kişinin sağlığını destekler. Bu alının sağlıklı yağlar cildi ve metabolik sağlığın desteklenmesinde yardımcı olur.

  • Gelişen koroner kalp hastalığının riskini azaltabilir. Ana kan damarlarında meydana gelen koroner kalp rahatsızlığı hastalığının görülme riskini daha aza indirebilir. Bu nedenle düzenli balık yağı kullanmak her zaman sağlık açısından destekleyici olacaktır.
  • Bazı zihinsel bozukluk rahatsızlıklarında kişinin tedavisini olumlu yönde etkileyebilir. Yapılan bazı çalışmalara ve araştırmalara göre gözlemlenen zihinsel bozukluklar omega – 3 kaybından da kaynaklanabilir. Bu nedenle omega – 3’ün düşük olmasından kaynaklı oluşan zihinsel bozuklarda, tedaviyi olumlu yönde etkilemek için balık yağı kullanılabilir.
  • Balık yağı, kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebilmektedir.
  • Vücutta oluşabilecek olan iltihapların azalmasında yardımcı olabilir. Balık yağının iltihap önleyici bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle ağır iltihaplanmalarda bile takviye olarak kullanılabilir.
  • Meydana gelen romatoid artrit ağrılarının hafiflemesinde yardımcı olabilir. Araştırmalara göre balık yağı kullanımının ağrı oranını azalttığını ve tutukluluğun iyileşmesinde olumlu yönde etki yarattığı gözlemlenmiştir.
  • Alerji riskinin ve astım belirtilerinin azalmasında yardımı olabilir. Son zamanlarda sıklıkla bebeklerde görülen astımın, riskinin azalması için balık yağı takviyesi kullanılmaya başlanabilir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzun yıllardır bir takviye olarak kullanılan balık yağını günde 1 defa alınması uygundur. Balık yağı farklı formlarda üretilse de her zaman bir doz alınması uygun olacaktır. Her takviyenin fazlası zarar olduğu gibi balık yağı kullanılmasının arttırılması da vücutta farklı durumlara yol açabilir. Bu nedenle fazla kullanılması önerilmez.

Haftada 2 -3 gün balık tüketme şansı olan kişilerin balık yağı takviyesi alması önerilmez. Belirtilen aralıklar ile balık tüketen kişi ya da kişiler gerekli omega – 3’ü zaten direk olarak besinden karşılayacaklardır. Yine her duruma karşı bireylerin belirli zaman aralıkları ile kan testi vermesi önemlidir. Bu sayede vücutta olan eksik ve fazla olan maddeler tespit edilir ve ona göre bir yol izlenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.