Bebeklerde Reflü! Annelere 10 Altın Öneri!

Bebeklerde Reflü! Annelere 10 Altın Öneri!

Bebeklerde ilk aylardan itibaren görülmeye başlayan reflü, anne ve bebekleri için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Yaşanan bu zorlu süreçte bebeklerde sıkça kusma görülmektedir. Peki bu reflü, bebeklerde neden görünür? Reflü nasıl geçer? Detaylar...

Bebeklerde ilk aylardan itibaren görülmeye başlayan reflü, anne ve bebekleri için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bebek reflüsü, önlenebilir bir durumdur. Yaşanan bu zorlu süreçte bebeklerde sıkça kusma görülmektedir. Peki bu reflü, bebeklerde neden görünür? Reflü nasıl geçer? Bebek reflüsüne iyi gelen öneriler haberimizin devamında.

Reflü, mide içeriğinde bulunan besinlerin yemek borusuna doğru geri kaçması anlamına gelmektedir. Yani bebeğinizin tükettiği süt veya diğer besinlerin yemek borusuna doğru geri gelmesidir. Bebeklerde ise 2 sebepten ötürü reflü görülmektedir. Peki bu reflü rahatsızlığının bir çözümü var mıdır? Bebeklerde görülen reflü konusunda sizleri rahatlatmak için hazırladığımız içeriğimize devam edelim.

650x344-1562054454668.jpg

Bebek Reflüsü Neden Olur?

Bebeklerde görülen reflü genel olarak fizyolojik olarak adlandırılır. Ancak çoğu zaman da bebeklerin uyutulurken ya da beslenirken yapılan hatalar da bebek reflüsüne sebep olabilir, tetikleyebilir. Bu sebeple bebeklerimizi yatırırken de, beslerken de oldukça dikkat etmeliyiz. Madde madde ilerleyecek olursak;

 • Bebeğin ilk 1 yaşın kadar ki süreçte düz bir yatakta yatırmak bazen reflüyü tetiklemektedir. En az 30 derecelik bir açıda yatırılmalıdır.
 • Bebeğinizi besledikten hemen sonra yatış pozisyonuna getirmek de reflüye sebep olabilir.
 • Beslenme sonrasında gazını çıkarmamak,
 • Mide kapasitesini aşacak düzeyde aşırı beslenmek,
 • Besledikten sonra gazını çıkartmamak,

Gibi sebepler bebeklerde görülen reflünün sebepleri olabilmektedir.

bebeklerde-reflu.jpg

Bebeklerde Reflü Belirtileri Neler?

Bebeklerimizde yaşanan reflü sorunlarını anlayabilmemiz için bazı belirtiler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir; Anlık solunum durmaları, solunum esnasında hırıltılı sesler, burun tıkanıklığı ve huzursuzluk, beslenmeyi reddetmek ya da beslenirken zorlanmak, öğürme veya süt içerken istemsiz boğazına kaçırma görülen en sık belirtilerdendir. Bunların haricinde beslenme sonrasında bebeklerde ağlama, kilo alamama, diş çürükleri, sürekli tekrarlayan orta kulak iltihabı ve üst solunum enfeksiyonları da ciddi belirtiler olabilir.

5facffc3c9de3d154821428d.jpg

Peki Bebeklerde Reflü Nasıl Geçer? Bebek Reflüsü İçin Altın Öneriler

 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ, “Anneler özellikle bebeklerin beslenmesini desteklemek ve sabaha kadar uyumalarını sağlamak için yatmadan önce veya uykuda bebelerini beslerler. Ancak bu reflüyü artırır. Bu nedenle yapılmamalıdır. Özellikle reflüsü olan bebekler ve çocuklar son öğününden iki saat sonra yatırılmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulunarak reflüsü olan bebekler için annelere altın değerinde önerilerde bulundu;

 • Öğünler küçük miktarda olmalı, ideal ağırlık korunmalı, bebeğiniz uyutmadan en az 2 saat önce son öğün verilmeli, öğünlerden sonra en az 1 saat boyunca yatar pozisyona geçilmemeli.
 • Çok sıkı elbiseler giydirilmemeli, kemerler çok sıkılmamalı.
 • Beslenme şekli ve çevre koşulları elden geçirilmeli, düzenlenmeli. Yatak başı 30 derece kadar yükseltilmeli, mümkün olduğu sürece bebek sol yan pozisyonda yatırılmalı.
 • Az ama sık bir şekile beslenmeli, her beslenme sürecinden sonra kesinlikle gaz çıkartılmalı.
 • Yalancı emzik kullanımı reflü tedavisinde fayda gösterebilir. Emzik kullanımı bebeklerde tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini arttırarak reflü olasılığını azaltır.
 • Anne sütü ile beslenen bebekler, daha az reflü belirtisi göstermektedir. Verilen besinleri mutlaka koyulaştırmalı ya da keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar kullanılmalı.
 • Pasif sigara içimi reflüyü arttıran etkenlerdendir. Evde kesinlikle sigara içilmemelidir.
 • Büyük yaş çocuklarda ise reflüyü arttıran çikolata, aşırı yağlı ve baharatlı cips, ketçap, mayonez, hardal, soğan, sarımsak gibi gıdalar ile asitli ve gazlı içecekler kullanılmamalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.