Bel Ağrısı Neden Olur? Yaşlılarda ve Gençlerde Bel Ağrısı Sebepleri ve Çözümleri!

Bel Ağrısı Neden Olur? Yaşlılarda ve Gençlerde Bel Ağrısı Sebepleri ve Çözümleri!

Bel ağrısına neden olabilecek şeyler oldukça bilindiktir. Yaşlılarda kireçlenme bel ağrısı yapabilirken gençlerde ise stres ve kiloya bağlı olarak çeşitli bel sıkıntıları yaşanabilir. Ancak bunları tespit edebildiğiniz takdirde rahatlıkla çözebilirsiniz.

Bel ağrıları teknolojinin yaygınlaşması ve kişinin kendi sağlığına dikkat etmemesi ile doğru orantılı şekilde artmaktadır. Günümüzde bel ağrılarına yakalanan insanların önemli bir kısmını yaşlılar oluştursa da gençlerin de bu rahatsızlığa yakalandığı görülüyor. Hatta son zamanlarda gençlerde de en az yaşlılar kadar bu sorunun önemli derecede arttığı söylenebilir. Bunun en belirgin iki sebebi vardır. Birincisi ağır kaldırmak ve duruşuna dikkat etmemektir. İkincisi ise herkesin tahmin edeceği üzere stres kaynaklıdır. Bu iki sebep bel ağrınızın olması için fazlasıyla yeterlidir. Ancak kimi zaman insanlarda bu ikisi olmamasına rağmen bir anda bel ağrısı patlak verebiliyor. Bu yüzden diğer sebepleri de inceleyerek sizlere bel ağrısının neden olabileceğiyle ilgili fikirler vermeye çalışacağız.

Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısı genellikle bel bölgesindeki dokuların yer değiştirmesi veya hasar görmesi ile meydana gelmektedir. Ancak bel ağrısının sebebi tamamen psikolojik de olabilir. Kimi insanlar stres yaptığında bu durum bel ağrısına evrilmektedir. O yüzden kendinizdeki sorunu ne kadar iyi tespit edebilirseniz bel ağrısının çözümü için de bir o kadar avantajlı konuma gelirsiniz. 

Bel Ağrısı Çözümü

Yaşlıların bel ağrısı yaşamasının genel sebepleri arasında kireçlenme gösterilir. Kireçlenme için çeşitli tedavi yöntemleri bulunsa da genel olarak kişinin kendine dikkat etmesi belirtilir. Kireçlenme ihtimaliniz var ise muhakkak bir doktora görünmeniz gerekiyor. Doktor muayenesi olmadan tavsiyeler üzerine hamleler de bulunmanız oldukça risklidir. 

Ağır Kaldırma Sonucu Belde Ağrı Olur

Yaşınız genç ise ve son zamanlarda yaşadığınız çeşitli olaylardan sonra bel ağrısı patlak verdiyse bunu sonlandırabilmenin bazı yolları bulunuyor. Spor yapan insanların kaldıramayacağı kilolar altına girmeleri ve kaldıramadığı kiloları belinden kuvvet alarak kaldırmaya çalışmaları bel ağrısına neden olabilmektedir. Günümüzün yaygın spor dalı haline gelen vücut geliştirme sporunda bu tarz sorunlara sıklıkla rastlanmaktadır. Omuz sakatlığından sonra gelen en bilindik sıkıntı bel ağrısıdır. Belinizi incitmeden ve çeşitli ağrılara yol açmadan kaldırabildiğiniz ağırlıkları kullanmanız sağlığınız açısından çok önemlidir. Vücut yapayım, sağlıklı olayım derken sağlığınızdan olmayın.

Fazla Kilo Bel Ağrısı Yapar

Fazla kilolu insanlar da ister istemez bel bölgesinde baskı olabiliyor. Bu baskıdan kurtulmanın en basit çözümü ise kilo vermektir. Bel bölgenize haddinden fazla yük bindirirseniz bu sorun sizin peşinizi bırakmayacaktır. Sağlıklı bir şekilde yağlarınızdan kurtulabilir ve bel ağrınıza bir son verebilirsiniz.

O halde belirlediğimiz bel ağrısı nedenlerine kısaca göz atalım:

Bel Ağrısı Sebepleri

  • Stresli yaşam
  • Kireçlenme
  • Aşırı kilolu olma durumu
  • Ağır kaldırmak
  • Bel Kayması

Yukarıda bahsettiğimiz sebepler geneldir. Bundan farklı olarak sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz o yüzden yukarıda saydıklarımızın dışında bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle her halükarda doktora görünmenizde fayda var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.