Beslenmeye Dikkat Ettiğimiz Halde Neden Kilo Alıyoruz? Kilo Aldıran Durumlar Nelerdir?

Beslenmeye Dikkat Ettiğimiz Halde Neden Kilo Alıyoruz? Kilo Aldıran Durumlar Nelerdir?

Beslenme konusunda aşırıya kaçmadığımız halde bir anda neden kilo almaktayız? Kilo almanın yalnızca beslenme ile ilgisi olmadığını belirtelim. Peki kontrolsüz kilo almamıza neden olan durumlar nelerdir?

Kilo alımına neden olabilecek pek çok durum vardır. Günümüzde uygulanan diyetlerle kilo verildiği için beslenmenin kilo alma konusunda tek neden olduğu düşünülmektedir. Ancak bu varsayım yanlıştır. Çünkü günlük yaşantımızda yaptıklarımız veya maruz kaldıklarımız kilo almamıza dolaylı yoldan etki edebilir. Buna etki eden durumlara değineceğiz ve kilo almanızın önüne geçebilmeniz için yapmanız gerekenleri sıralayacağız. Kilo alımı, elbette besinlerle de ilgilidir. Ancak metabolizma hızı, vücudun gösterdiği reaksiyonlar ve bağırsaklarınızın sağlığı kilo alım sürecini yüksek oranda etkilemektedir. Siz farkında olmasanız da bir süre sonra kilo aldığınızı ayna karşısında görebilirsiniz. Bu süreci daha iyi tanımak ve kilonuzu kontrol altına almak için öncelikle yaşam kalitenizi kontrol altına almanız gerekiyor. 

Kilo Almamıza Neden Olan Durumlar

Yetersiz Uyku

Uyku uyumak, vücudun ve beynin daha dinç ve aynı zamanda sağlıklı çalışmasına yarar. Eğer siz düzensiz şekilde uyuyor ve gecenizle gündüzünüzü karıştırıyorsanız ister istemez kilo alabilirsiniz. Geceleri uyumayan ve beslenmenin önemli bir kısmını gece yapan insanlar kilo almaya meyillidir. Çünkü biyolojik saatiniz geceleri uyumaya ve gündüzleri uyanık kalmaya programlıdır. Geceleri bir şeyleri öğütmek ve sindirmek zor olduğundan vücudunuz bu besinlerin önemli bir kısmını yağa çevirecektir. Bu da sizi olduğundan daha yağlı ve kilolu gösterecektir. Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey erken yatıp erken kalkmaktır. Ortalama saat 11.00'de uyuyup 07.00 gibi kalkarsanız biyolojik saatinize karşı gelmemiş ve kilo kontrolü başta olmak üzere pek çok sağlıkla ilgili durumda olumsuz etkilerken korunursunuz. Hayatın olmazsa olmazlarından biri de düzenli ve kaliteli uykudur.

Stresli Bir Hayat

Gerek çalışma koşulları ve gerekse günlük hayatınız stresten geçilmiyorsa, metabolizma hızınız yavaşlayabilir. Bu yavaşlama da sizin bir şey yapmadan daha fazla kilo almanıza sebep olabilmektedir. Aynı zamanda stres altında tükettiğiniz besin artmaktadır. Kişi stresten ve sıkılmaktan kurtulabilmek için kendini besinlere verir. Tatlı, abur cubur ve hızlı pişen yüksek kalorili besinleri tüketerek yağlanmaya fırsat tanır. Vücudunuzda kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kilo artışı gözlemlenir. Eğer bu durumu yaşamak istemiyorsanız mutlaka bulunduğunuz ortamı stresten arındırmalısınız. Eğer stresten kurtulamıyorsanız bulunduğunuz ortamı terk etmelisiniz. Bir şekilde rahat ve huzurlu bir hayat oluşturmayı kendinize hedef olarak edinmeniz gerekiyor. Bu sayede hızlı ve amaçsız kilo alımıyla karşılaşmazsınız.

İlaçların Yan Etkileri

Kullanmakta olduğunuz mevcut ilacın yan etkilerini araştırdınız mı? Kontrolsüz kilo alımına sebep olabilir. Bu yüzden de iştah artışı veya çeşitli nedenlerden ötürü bir anda kilo alabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz, kilo alımına neden olan bir ilaç kullanıyorsanız farklı bir alternatifin olup olmadığını öğrenmek maksadıyla doktorunuza danışabilirsiniz. Söz konusu sağlığınızın düzelmesi açısından o ilacı kullanmanız gerekiyorsa da spor ve diyet programlarını uygulayarak telafi etme şansınız bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.