Beyaz Işıklar Gözleri Bozabilir! Mavi Filtreli Ekran ve Gözlük Kullanımı İşe Yarıyor mu?

Beyaz Işıklar Gözleri Bozabilir! Mavi Filtreli Ekran ve Gözlük Kullanımı İşe Yarıyor mu?

Filtreli ekranlar aracılığıyla beyaz ışığın ileri seviyede gözlerinize zarar verme ihtimalini ortadan kaldırmak mümkün. Işığın gözlerinize vereceği zararı minimize etmek için mavi filtreli gözlük de kullanabilirsiniz.

Pandemi nedeniyle yalnızca evlere kapanmadık, aynı zamanda teknolojiyle olan haşır neşirliğimiz bir hayli arttı. Son 1 yılla ilgili teknoloji verilerine bakıldığında sosyal medyayı daha aktif kullandığımız ortada. Bu durum kısa, orta ve uzun vadede çeşitli sorunları beraberinde getirebilir. Tüm bu olası sıkıntılardan kurtulabilmemiz için almamız gereken bazı önlemler bulunuyor. Yine teknolojik ürünlerin derdimize deva olacağını söyleyebiliriz. Sonuç itibariyle teknolojinin sağladığı dezavantajları yine farklı teknolojilerle çözmek mümkün. Ekranlara saatlerce baktığımız için bir süre sonra gözlerimiz bozuluyor ve ileriki yıllarda çeşitli göz sorunlarına imkan verebiliyoruz. Bunun önüne geçmek maksadı ile sizlere ekran filtreleri ve mavi ışık filtreli gözlükten bahsedeceğiz. İster uygulama ile isterseniz de direkt olarak gözlük modeli ile kullanabileceğiniz ürünler sayesinde gözleriniz daha az yorulacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sağlığı için hamle yapmak isteyenlerin merak ettiği filtreli ekran ve gözlüklerle ilgili detaylı bilgilere yer veriyoruz.

Filtreli Ekran Sağlıklı mıdır?

Yoğun ışığa maruz kalmamak adına saatlerce vakit geçirdiğimiz ekrana bakarken daha düşük ve gözümüze olan etkisi daha az olan bir ekran tercih edebiliriz. Filtreli ekranlar aracılığıyla bilgisayar, telefon ve tablet üzerinde daha fazla vakit geçirebilir ve sağlığımıza olan zararı minimuma indirebiliriz. Bu ihtiyaç özellikle de ekrana baktığında gözü acıyan ve bu yüzden bakamayan insanların imdadına koşuyor. Günümüzde pek çok iş internet üzerinden halledildiğinden biligayar ve telefonlar hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. O yüzden filtreli ekran kullanmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Çeşitli renklere duyarlılığınız var ise veya nadir görülen bir rahatsızlığınız bulunmaktaysa doktora gidebilir ve bu konuda neler yapılabilir detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. Tıbbi durum gerektirmeyen anlarda ise filtreli ekranlar normal ışıklı ekranlara nazaran gözlerinizi daha az tehdit etmektedir. Teknolojik cihazınıza internet üzerinden indirerek kurabileceğiniz çeşitli filtre uygulamaları ile ekran karşısında daha iyi bir performans sergilemeniz mümkün.

Mavi Filtreli Gözlükler Faydalı mı?

Öte yandan mavi filtreli gözlükler de son zamanlarda adını duyduğumuz ürünler arasında yerini aldı. Bu gözlüklerin ekranlardan farkı çok daha pratik olması ve yanı başınızda bulundurabileceğiniz için herhangi bir durumda teknolojik alet fark etmeksizin kullanabilmenizdir. Güneşe karşı da bu gözlüğü kullanabildiğiniz için hayatınızın her alanında hassasiyet durumlarında imdadınıza koşuyor. Normalde mavi ışıklar diğer ışık türlerine nazaran daha fazla geçirgendir ve yoğunluğu yüksektir. Bu nedenle filtreli gözlüklerde mavi ışığın geçirgenliği engelleyen bazı lensler bulunmaktadır. Mavi filtreli olmasına karşın mavi ışığın geçmesini engelleme konusunda önemli bir üründür. 

Özetle, ışığa karşı duyarlı iseniz veya gözlerinizin bundan etkilenmesini istemiyorsanız gönül rahatlığı ile mavi filtreli gözlük kullanabilirsiniz. Bilgisayar başında saatlerce geçirmek zorunda olanların tercih ettiği bu gözlükler günlük hayatta da kullanılabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.