Bilinçsiz İlaç Kullanımının Zararları Nelerdir? Böbrek ve Karaciğerinizi Kaybedebilirsiniz!

Bilinçsiz İlaç Kullanımının Zararları Nelerdir? Böbrek ve Karaciğerinizi Kaybedebilirsiniz!

Bilinçsiz antibiyotik ilaçlar kullanan insanlar aslında sağlıklarını çok fazla riske ediyorlar. Antibiyotik kullanımı sonucu organ iflası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bilinçsiz ilaç kullanımında başka ne türlü zararlar vardır?

Havalar soğudu ve mevsimsel hastalıkların sayısı da artmaya başladı. Bu süreçte insanlar yoğun iş temposuna ve gündelik hayatlarına hastayken de devam edebilmek için yanlış kararlar alabiliyor. Hızlı bir şekilde iyileşme düşüncesiyle kullanılan antibiyotikler pahalıya patlayabilir. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanırsanız başınıza neler gelebilir ve sağlığınızı nasıl olumsuz etkiler bunlardan bahsedeceğiz. Her ne kadar gerek kamu spotları ve gerekse yapılan çeşitli bilgilendirici videolar, bilinçsiz ilaç kullanımının önüne tam olarak geçemedi. İnsanların bu konuda ciddi anlamda bilgi edinmesi ve antibiyotik kullanımının beklenmedik sonuçları olabileceğini bilmesi gerekiyor.

Bilinçsiz İlaç Kullanımının Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz ilaç kullanan bir kişinin organları ciddi tehlike altındadır. Çünkü bir başkasında işe yarayan ilacın sizde de işe yarayacağının garantisini bulunmamaktadır. Doktor kontrolünde almadığınız bir ilaç ise diğerlerine nazaran yüksek ihtimalle sağlığınız bundan olumsuz etkilenecektir. Çeşitli organ yetmezliklerinin görülme nedenleri arasında bilinçsiz ilaç kullanımı da vardır.

Organ İflasına Neden Olur

Organ iflasına neden olmasından sonra yatalak dahi kalabilirsiniz. Hayatınızı idame ettirmek için ihtiyaç duyduğunuz organın eskisi gibi çalışmayışı sizi doğrudan etkileyecektir. Hayatınızdaki aktiflik ve tüm işiniz gücünüz bir anda yatağa bağlanacaktır. Böylesine bir durumla yüzleşmemek için ilaç kullanımında dikkatli olmalısınız. Eğer böbreklerinizden birini kaybederseniz eskisi gibi olmasa da bir şekilde hayata tutunursunuz ancak karaciğerinizi kaybederseniz işiniz o kadar da yaver gitmeyecektir. Geçmişten günümüze kadar azımsanmayacak kadar çok insanın organları bu yüzden iflas etmiştir. Kendi kendinize doktorculuk oynamanın akla mantığa sığar bir yanı yoktur.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıflar

Bağışıklık sistemine ihtiyacımız olduğu bu günlerde sağlığınızı riske atmak kadar yanlış bir davranış olamaz. Bağışıklık sisteminiz düşerse çeşitli hastalıklara daha çabuk yakalanırsınız ve vücudunuz hastalıklarla kolay kolay mücadele edemez. Bu da uzun bir süre sancılı rahatsızlıklara yakalanmanıza neden olabilir. Pandeminin bu kadar yaygın olduğu bir zaman diliminde de bağışıklık kuvvetinizin azalması sizi dolaylı yoldan etkileyebilir.

Diyabet ve Obeziteye Neden Olabilir

Bağırsakları olumsuz etkileyerek bağırsaklardaki florayı bozabilmektedir. Bu da zamanla diyabet rahatsızlığına neden olur. Daha sonra ise obezite hastalığına yakalanabilirsiniz. Adeta belli bir sıralama içerisinde sağlığınız gün geçtikçe daha kötü hale gelir.

Saydığımız nedenler bilinçsiz ilaç kullanımına son vermeniz için oldukça yeterlidir. Özellikle de antibiyotik kullanımından kaçınmalı ve doktorunuz yazmadıysa kesinlikle kullanmamalısınız. İnsanların gün geçtikçe daha fazla bu konuya hakim oldukları biliniyor. Zaman içerisinde bilinç seviyesi daha da artacak ve antibiyotik kullanımının ne kadar zararlı olduğu daha çok bilinecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.