Bir Tek Ölüme Çaresi Olmayan Çörek Otunun 13 Mucizesi!

Bir Tek Ölüme Çaresi Olmayan Çörek Otunun 13 Mucizesi!

Çörek otunun tohumunun ve yağının vücuda neden bu kadar yararlı olduğunun anahtarı üç ana doğal kimyasaldan kaynaklıdır. Bu kaynaklar nelerdir ve 13 mucizesi nedir diyorsanız hemen yazımıza geçmekte fayda var.

Bahsettiğimiz 3 ana kimyasal; Bunlar; timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timoldür. Çörek otunun tohumunda yağlar, karbonhidrat, albümin ve bir kısmı daha henüz saptanmamış yüzden fazla besin maddesi bulunur.

Çok değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri de içerisinde mevcuttur. Bunlar, Linolenasidi, Alfolinolenasidi, İç yağı ve benzeri yağladır. Eterli yağlar olarak Kofur, Nigellon, Alfa- pinen içermektedir. Ayrıca az miktarlarda B1, B2, B6, FolasidiNiacin, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, Selenyum ve amino asitler yer almaktadır.

1. Meme ağrısı (mastalji)

Araştırmalar, adet döngüsü sırasında göğüs ağrısı olan kadınlarda, göğüslere çörek otu yağı içeren bir jelin uygulanmasının ağrıyı azalttığını göstermektedir.

2. Cilde faydaları oldukça fazladır

Çörek otu yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar cilt sağlığına pek çok açıdan fayda sağlayabilir. Cildi nemlendirir ve bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırarak, çevresel stresleri önleyerek, sağlıklı yeni hücrelerin büyümesini harekete geçirerek ve hatta kırışıklıkların ve lekelerin görünümünü iyileştirerek cildi koruyan bir kalkan oluşturur. Cilt rengini ve nemini artırmak için yağlara ve nemlendiricilere çörek otu yağı eklenmiştir. Cildi yenileme özelliği de vardır.Çörek otunun, yaralı bölgeye sürüldüğünde, yaranın iyileşmesini hızlandırdığı ve bakterileri azaltarak iltihaplanmaya engel olduğu gözlenmiştir.

3. Saç dökülmesine iyi gelir

Çörek otu yağı düzenli kullanıldığında saçı yumuşatma ve parlaklığını artırma özelliğine sahiptir. Ayrıca saç dökülmesini de engellemektedir

4. Kansere karşı korur

Araştırmalarda çörek otunun, içerdiği timokinon’un akciğer, meme, böbrek, karaciğer, cilt ve prostat kanserine karşı etkili olduğu göstermektedir. Çörek otunun yağında da bulunan tiyokinonun anti-tümör etkilerinin, kolon kanseri, prostat kanseri, pankreatik ve akciğer kanserinde etkili olduğunu söylemektedir. Tiyokinon ve kemoterapi ilaçları birlikte kullanıldığında tiyokinon, ilaçların toksisitesini azaltmaktadır.

5. Alerji tedavisinde etkilidir

Alerjik rinit tedavisinde çörek otunun faydalı olduğu söylenmektedir. Çörek otuyla ilgili bir çalışma da onun en sık görülen burun alerjisi semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir. Tıkanıklık, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ayrıca E vitamini, ve biyotin ile birlikte ağız yoluyla günlük alındığında alerji semptomlarını azaltır.

6. Astım, bronşite iyi gelir

Ağız yoluyla çörek otunun ekstresinin alınması, akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve astımlı hastalarda hışıltılı solunum ve öksürük ataklarını azaltır. Bronşite iyi gelir. Ayrıca ifrazatı boşaltır ve solunum borusunu genişletir.

7. Alzheimer hastalığına karşı korur

Bilimsel araştırmalar, çörek otunun Alzheimer hastalığının tedavisi için umut verici olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda çörek otunun bellek, dikkat ve konsantrasyonu arttırdığı tespit edilmiştir.

8. Karaciğer sağlığına olumlu etkisi vardır

Neredeyse her toksin karaciğerden işlenir ve karaciğerdeki safra, yağları sindirmek ve zihninizi ve vücudunuzu mutlu ve sağlıklı tutmak için anahtardır. İlaç yan etkileri, alkol tüketimi ya da karaciğer hastalığı nedeniyle oluşmuş karaciğer fonksiyon bozukluğu ile mücadele edenler için, çörek otunun yağı iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırabilir.

9. Kilo Verme-Obezite tedavisinde kullanılır

İştah, glukoz emilimi, karaciğer glukoneogenezi, kolesterol ve trigliserid gibi kilo alımı tetikleyici yerlerini azaltarak, pek çok insanın kilo vermesine yardımcı olmuştur.

10. Enfeksiyonlara karşı korur

Çörek otunun yağı antibiyotiklere dirençli bakterileri öldürebilme özelliğine sahiptir.

11. Yüksek tansiyona karşı etkilidir

İki ay boyunca çörek otu tohumu ekstrasının alınmasının, kan basıncının hafif yükseldiği kişilerde yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. Ağızdan çörek otu yağı almak iltihaplı olan kısımları azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.