Böbrek Taşı Neden Oluşur? Böbrek Taşında Ameliyatsız Tedavi

Böbrek Taşı Neden Oluşur? Böbrek Taşında Ameliyatsız Tedavi

Böbrek taşı oluşumu karşısında yapabileceğiniz pek çok şey bulunmakta. Beslenme kaynaklı ortaya çıkabilen böbrek taşlarının ameliyatsız tedavisi de mümkün. Bu konuda yapabileceklerinizi öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Böbrek taşı, insana hayatı zindan eden bir hastalıktır. Bir an önce geçmesi için hastaneye gider ve beslenme programınızda değişiklikler yaparsınız. Erkeklerde daha fazla görülmesinin yanı sıra genellikle beslenmeyle ilgili sorunlardan ötürü ortaya çıkar. Böbrek taşına daha önce yakalandıysanız ne kadar acı verici bir deneyim olduğunu bilirsiniz. Ancak böbrek taşından kurtulmanın yolu neyse ki var. Bu da yine sizin elinizde olan bir takım değişimlerle mümkün oluyor. Peki böbrek taşı tedavisi var mıdır? Böbrek taşı nasıl geçer? Bu tip sorulara cevap verdiğimiz yazımızda böbrek taşı nedenlerinden yola çıkarak yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Bu rahatsızlık genellikle ileri yaşlarda gözükse de gençlerin de başını ağrıtabilmektedir.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşı genellikle sıvı alımının az olması sonucu ortaya çıkar. Eğer az su içiyorsanız ve dengesiz besleniyorsanız zaman içerisinde böbrek taşına rastlanması mümkündür. Bunun haricinde tuz alımınıza dikkat etmelisiniz. Fazla sodyum tüketen insanlarda da görülebilmektedir. Yemekleri olabildiğince az tuzlu yemeye çalışın, bir şekilde dengeyi kurun. Günde en az kilo boy endeksi ve birkaç değişkene bağlı olarak değişmekle beraber 2,5 litre su içmeye çalışın. İdrar yolu enfeksiyonlarıyla ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Öncelikle enfeksiyon sıkıntınızı çözmek için hastaneye gitmeniz gerekebilir. 

Böbrek Taşı Genetik midir?

Böbrek taşı hastalığı kimi zaman genetik nedenlerden ötürü ortaya çıkabiliyor. Ailenizde böbrek taşı hastalığı var ise beslenmenize dikkat etmeli ve bu rahatsızlığa yakalanmamak için üzerinize düşen görevi yapmalısınız.  Su içmeyen kişilerde daha sık görüldüğünü ve fazla tuz alımında hastalığın tekrarlanabileceğini unutmayın.

Böbrek Taşı Hastalığı Kimlerde Görülmektedir?

Genellikle 30 ila 50 yaş aralığında görülen böbrek taşı hastalığı, genetiğinize bağlı olarak daha erken yaşlarda da görülebilir. Ancak yetişkinlerde görülme sıklığı çok daha fazladır. 

İlaçlar Böbrek Taşını Tetikler

Kullandığınız ilaçlara bağlı olarak böbrek taşınızın tekrarlama ve oluşma ihtimali mevcuttur. O yüzden ilaç kullanmadan önce doktorunuza daha önce böbrek taşınızın olduğunu belirtebilirsiniz. Duruma göre farklı bir ilaç yazılabilir. Yine de bu durumu tetiklememesi adına ilaç kullandığınız dönemde sıvı alımına ve beslenme şeklinize dikkat edebilirsiniz. Böylelikle yan etkilerden daha az etkilenme ihtimaliniz bulunuyor.

Ameliyatsız Böbrek Taşı Tedavisi

Günümüzde böbrek taşı için ameliyatsız yöntemler tercih ediliyor. Böbrek taşını kırmaya yönelik ESWL teknolojisi, yani ses dalgaları ile söz konusu rahatsızlığın olduğu bölgeye ses dalgası gönderiliyor. Çok ciddi durumlarda açık ameliyat da yapılabilmektedir. Ancak açık ameliyatın yapılma oranı ameliyatsız tedaviye göre oldukça düşüktür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.