Boğmaca Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca bir enfeksiyon hastalığıdır. Solunum yollarını zorlar ve bulaşıcıdır. Bir yaşın altındaki bebekler için çok ciddi sorunlara yol açarken, tüm yaş grubunda görülebilen bir hastalık çeşididir.

Boğmaca bir enfeksiyon hastalığıdır. Solunum yollarını zorlar ve bulaşıcıdır. Bir yaşın altındaki bebekler için çok ciddi sorunlara yol açarken, tüm yaş grubunda görülebilen bir hastalık çeşididir. Bu sebepten ötürü boğma yeni doğan bebeklerin rutin aşı takviminde yer alır. Bebekler için, dört yaş grubu için, ergenler ve yetişkinler için ayrı ayrı dozajı bulunmaktadır. Küçük çocuklarla birlikte yaşayan yetişkinlerin ek dozlar verilmesi gerekmektedir.

Bordetella pertussis ismi verilen bakterilerin vücuda girmesi ile hastalık başlar. Genellikle düşük ateş, öksürük, titreme gibi belirtiler gösterirken üst solunum enfeksiyonu şeklinde başlar. Daha sonra öksürük şiddetli bir hal alır. Hastalık yaşa göre farklı tepkimeler verir. Küçük yaşta bulaşırsa, hastalık seyrini ciddi sorunlarla gösterebilir. Boğmaca, tedavi edilmez ise zatürre ve beyin iltihabına sebep olabilecek çok ciddi bir hastalıktır. Virüsü taşıyan kişilerin damlacık saçmaları yoluyla bulaşır. Tanı konulmadan önce boğmaca olmuş hastanın bulaştırma ihtimali çok yüksektir.

Boğmaca Hastalığının Genel Tanıları Nelerdir?

Boğmaca hastalığının tanısı için fiziki muayene, burundan sürüntü ve kan örneği alınır. Doktor ve sağlık ekibi eşliğinde teşhis konulabilir. Genel hatları ile kuluçka süreci 5 ila 21 gündür. Üst solunum yolunun enfeksiyonu ile kendisini göstererek kendisini nezle gibi hissettirir. Kuru öksürük, burun tıkanıklığı, titreme, halsizlik, hapşırık, düşük ateş şeklinde vücutta belirtileri olabilir. Enfeksiyon için burun damlası gibi önlemler alınmasına karşın ikinci haftada sıklıkla öksürüğün seyir ettiği gözlemlenir.

Öksürüğün şiddetli bir evreye geçmesi ile 2 – 4 hafta daha sürebilir. Şiddetli öksürük yerini nefes kesilmelerine veya hırıltılı nefes almaya bırakabilir. Geceleri daha sık yaşanır. Art arda devam eden öksürükler sonrasında kusmalar yaşanabilir. Bu nöbetler esnasında çocuklarda morarmalar yaşanabilir, havale geçirebilir ya da nefesi kesilebilir.

Küçük çocuklarda çok ciddi etkiler bırakabileceği için daha hassas olunması gerekmektedir. Öksürük nöbetlerinin ardından göz içinde kanamalar yaşanabilir. Beynin oksijensiz kalma ihtimali vardır.

Yetişkinlerde ya da daha büyük çocuklarda tedaviye rağmen haftalarca öksürük krizleri hafif şiddetle devam edebilir.  İyileşme 1 hafta ile 3 hafta arasında zaman alabilir. Hasta tam olarak iyileşmeden önce öksürüklerde azalma görülür. İyileşme sürecinde belirtiler yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Boğmaca Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca özellikle yeni doğmuş bebeklerde hastanede gözetim altında tedavi edilmelidir. Öksürük nöbetlerinde bebeğin nefesinin kesilmesi durumunda tıbbi müdahale anında yapılabilir. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde antibiyotikle tedavi yolu izlenir. Şiddetli öksürük krizlerinde buhar tedavisi ile nefes açılır. Bulunulan ortamın havalandırılması, bol sıvı tüketimi ve dinlenme önemlidir. Tedavide kullanılan ilaçlar büyük ölçüde bulaşmayı engellemek içindir. Tedavi sürecinde antibiyotik kullanımına geçildikten sonra bulaşıcılık azalır ya da tamamen ortadan kalkar. Hasta antibiyotik tedavisi görmediği zaman 3 haftaya yakın bir süreç içerisinde bulaştırma ihtimali bulunur. Ülkemizde bebeklere boğmaca aşısı beşli karma set halinde 2, 4 ve 6. aylarda uygulanır. 1,5 yaş sonrasında tekrarlanır.

Boğmacadan korunmanın temel yolu aşı takvimine uyum sağlamaktır. Yüksek risk grubunda olanlara yani, sağlık çalışanları, bebek ve küçük çocukların bulunduğu ortamlarda bulunan yetişkinlerin aşı yaptırması tavsiye edilir. Aşı yaptıran kişiler ömür boyu aşı yaptırdıkları için korunmazlar, küçük çocukları ve bebekleri öksüren insanlardan uzak tutmak önerilir.

Boğmacaya yakalanmış kişilerin en kısa zamanda hastaneye giderek teşhisi kesinleştirip, tedaviye başlaması en hızlı yoldur. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse o kadar hızlı tedavi edilir. İki hafta ve daha üzeri süredir öksürüyorsanız ve öksürüğünüz daha da şiddetleniyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.