Boş Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Boş Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gebelik; sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşan zigotun, anne rahmine yerleşmesi ve orada tutunarak büyümesidir.

Gebelik; sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşan zigotun, anne rahmine yerleşmesi ve orada tutunarak büyümesidir. Bu süreçte anne adayı gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmek amacı ile uzman bir jinekologdan yardım alabilir. Gebelik süresi 38-42 hafta arasındadır. Bu süreçte bebek ve anne adayının sağlığı ön plana çıkar. Oluşabilecek her türlü riskli durum göz önünde bulundurulur. Bu riskli durumlardan birisi de boş gebelik belirtileri olup olmadığıdır. Bu gibi durumlarda çeşitli değerlendirmeler yapılır. Süreç kontrollü bir şekilde devam ettirilir.

Boş gebelik, sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşan zigotun kese içerisinde varlığının görülememesidir. Bir başka deyişle bir zigot hücresi varmış gibi oluşan su kesesi içerisinde plasenta varlığına rağmen bebeğin olmaması, kesenin boş olması durumudur. Anne adayı bu durumu fark edemez. Genellikle hekim kontrolü esnasında boş gebelik belirtileri sorgulanır ve bu doğrultuda anne adayında mevcut olan şikayetler değerlendirilir. Hekim boş gebelik nedir nasıl olur ve nedenleri nelerdir gibi konularda anne adayına çeşitli bilgiler verebilir.

Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Boş gebelikler çoğu zaman normal gebelikleri taklit edebilir. Bütün belirtiler normal gebelikte görülen belirtilerle aynı olabilir. Bu durumda boş gebelik belirtileri görebilmek ve keseyi teşhis edebilmek amacıyla gerekli taramalara başlanır. Bunun ayrımı genellikle ultrason ortamında görüntüleme ile yapılır. Normal ve sağlıklı bir gebelikte kesenin görüntülenmesi 4-5.haftalar arasında veya bu haftalardan sonradır. 7. hafta ve sonrasında dolu bir kesede bebek ve kalp atışlarının da gözlemlenmesi gerekir. Eğer kese boş ise boş gebelik tanısı koyulabilir. Boş gebelik belirtilerini inceleyecek olursak:

  • Adet döneminin gecikmesi
  • Yapılan kan tetkiklerinde gebelik hormonlarının artması
  • Bulantı ve kusma
  • Şişkinlik hissi oluşması
  • Bazı olgularda hamilelik ödemi
  • Baş dönmesi

Gibi belirtiler boş gebelikte de görülebilir. Bu gibi durumlarda gebeliğin doktor tarafından sonlandırılması gerekebilir. 

Boş Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Boş gebelik teşhisinden sonra kesenin boş olduğundan hekim emin olmuş ise anne adayı ve baba adayına gerekli bilgileri vererek öncelikle bir görüşme sağlar. Boş bir kese ile sağlıklı bir gebeliğin devam edemeyeceğini ve bu nedenle sonlandırılmasının daha uygun olacağını açıkladıktan sonra aileden gerekli onayları alır. Bu aşamadan sonra anne adayında kanama mevcut ise ve kesenin bütünlüğü bozulmak üzereyse kesenin vücuttan kendiliğinden atılması ve gebeliğin sonlanması beklenir ya da kürtaj yolu ile boş kesenin boşaltılarak alınması sağlanır.

Tüm bu işlemler yapılırken bu süreçte hasta yakın takibe alınır ve olası hayati durumlar için gözlemlenir. Hasta için kürtaj yolu uygun olmadığı durumlarda ilaç tedavisi ile düşük yaptırılarak gebelik sonlandırılmış olunur. Tüm bu işlemlerden sonra anne adayının kendini toparlaması ve yeniden gebelik için hazırlıklara başlanması için anne adayına zaman tanınmalıdır. Bu zaman genellikle 3 veya 4 adet döneminden sonra başlatılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.