Dikkat! Araştırmalar Gösteriyor, Boy Kısalığına Neden Olan Sebep!

Dikkat! Araştırmalar Gösteriyor, Boy Kısalığına Neden Olan Sebep!

Dünyaca ünlü bir dergi olan ve haftalık yayınlanan Tıp dergisi Lancet, dengeli beslenmenin önemi ile alakalı bir tıbbi analiz raporu yayınladı. Bu rapordaki araştırma sonuçları ne gösteriyor? Boy kısalığına ne sebep oluyor?

1985 – 2019 yılları arasında yaşları 5 ile 19 arası değişen yaklaşık 65 milyondan fazla çocuk ve ergenin beslenme alışkanlıklarını analiz eden uzmanlar, tüm dünyadaki çocukların kilo ve boy konusunda gösterdikleri değişikliklerin, beslenme kalitesini gösterebileceğini belirtti.

Dünyaca ünlü olan ve haftalık olarak yayınlanan tıp dergisi Lancet, yayınladıkları tıbbi analiz sonuçlarıyla kötü bir şekilde beslenen çocuklarda 20 cm’ye kadar bir boy kısalığı oluştuğunu belirtti.

 

Beslenme Şekli Genetik Kodlardan Daha Önemli

Her çocuğun boy ve kilosu konusunda genetiğin önemli bir yere sahip olduğunu belirten uzmanlar, bütün bir nüfusun sağlığı söz konusu olduğu zaman beslenme ve çevre gibi faktörlerin çok daha büyük bir öneme sahip olduğu sonucuna ulaştılar. Araştırmanın başında olan uzmanlardan birisi Imperial College London’dan Dr Andrea Rodriguez Martinez, çocukluk ve hatta ergenlik dönemindeki sağlıklı kilonun refah için ömür boyu faydaları olduğundan bahsederek, “Bulgularımız, besleyici gıdaların bulunabilirliğini artıran ve maliyetini azaltan politikaları motive etmelidir. Çünkü bu, çocukların boylarına göre fazla kilo almadan daha uzun boylu olmalarına yardımcı olacaktır” dedi.

 

Yapılan araştırma ile birlikte araştırmacılar 2019’da Kuzeybatı ve Orta Avrupa bölgelerinde bulunan çocuk ve gençlerin, dünyanın geri kalan bölgelerindeki yaşıtlarına oranla daha uzun boylu olduklarını tespit etti. Bununla birlikte boy ortalaması en düşük olan genç ve çocukların bulunduğu bölgenin ise Güney ve Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Doğu Afrika’da olduğu sonucu ortaya çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.