Bu Salgında Milyonlarca Kişi Öldü!

Bu Salgında Milyonlarca Kişi Öldü!

İnsanlık, tarihi boyunca hep salgınlarla boğuştu. Milyonlarca insanı öldüren salgınlar, küresel çapta krizlere yol açtı. İşte bu zamana kadar yaşanan tüm salgınlar!

Tarih boyunca insanlık, milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan bir çok salgın atlattı. Kimisi kısa sürede, kimisi ise uzun sürede son buldu ancak hepsinin yıkıcı sonuçları vardı. Ve ülkeleri yıllarca etkisi altına alarak insanları korkuttu. Ve neredeyse hepsi küresel anlamda bir etkiye ve değişime sebep oldular. Kara veba, İspanyol gribi, kolera, sars, ebola…

Kara Veba

4 yıl boyunca süren ve Orta Asya ile Kırım’da ortaya çıkan kara veba 1347 – 1351 yılları arasında yaşandı ve çok sayıda ölümle sonuçlandı. Yersini Pestis isimli bir bakterinin sebep olduğu bu hastalık, o dönemin ticaret yapma şekli ile yayıldığı düşünülmekte. Asya bölgesinden Avrupa’ya yayıldı ve inanması güç bir salgın haline gelerek milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmuştu.

1347 yılının Ekim ayında Sicilya’da Messina limanına 12 gemi yanaştı ve bu gemileri görenler akıl sağlığını bozacak görüntüler ile karşılaştılar. Gemideki insanların büyük bir çoğunluğu hastalık sebebi ile ölmüştü ve bir kısmında ise ağır bir şekilde hastalık belirtisi vardı. Sicilyalı yetkililerin gemileri limandan çıkarılması emri bile bir şeyleri değiştirememişti çünkü artık çok geçti… Bundan sonraki 5 yıl boyunca da Kara Veba, Avrupa’nın neredeyse üçte birini yok etti ve 20 milyondan fazla insanın ölmesine sebep oldu.

O dönemde de tıpkı şu anda bizlerin yaşadığı gibi salgını azaltmak için karantinalar uygulanmaktaydı. Bu şekilde de salgının yayılmasını engelleyebildiler. Tabii bu yine de çok etkili olmadı. Ölüm rakamları oldukça fazla.

Ayrıca şu an bile Kara Veba’nın mevcut olduğunu savunan bilim insanları var. Ve günümüzde her yıl 1000 ile 3000 kişi ortalamasıyla Kara Veba görülmekte.

tarihteki-buyuk-salginlar-438.jpg

Kolera

Bugüne kadar toplam 7 tane büyük kolera salgını yaşandı. Kanalizasyon sisteminin içme suyuna karışması ile 1817 yılında Hindistan’da ortaya çıkan Kolera, yetersiz beslenme, hijyen ve temiz içme suyu sıkıntıları yaşattı. Bu salgının yayılmasına da büyük bir etken oldu bu saydıklarımız.  1824 yılında biten bu salgın sonralarda yine tekrar ederek insanlara zor zamanlar yaşattı. 1852 – 1860 yılları arasında yaşanmış olan üçüncü Kolera salgını ise bu yaşananlar arasında en tehlikeli olanlardan biriydi.

İçme sularının kaynatılması, temiz su kaynaklarına ulaşılması ve hijyenin sağlanmış olması, salgının yayılmaması için uygulanan en etkili tedbirler olarak kabul edilmişti.

Bugüne kadar koleradan tam manası ile koruyan bir aşı bulunamadı. Bu salgın 8 sene kadar dünyayı etkisi altına almış ve 1 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu.

pande6.jpeg

1918 İspanyol Gribi

1920 yılına kadar 2 yıl süren ve dünya üzerinde bilinen en büyük salgınlardan biri olan İspanyol gribi, Osmanlı da dahil olmak üzere dünyadaki tüm ülke ve imparatorlukları etkiledi. 500 milyondan fazla kişiye bulaştığı düşünülen bu salgında milyonlarca kişi yaşamını yitirdi.

Adının İspanyol giribi olması sizlere salgının başlangıç noktasının İspanya olduğunu düşündürtebilir. Salgının yaşandığı yıllarda tüm dünya bir savaşta olduğu için, İspanya bu savaşta yer almadığı için ve haber gündemlerinde hep bu salgından bahsedildiği için adı İspanyol gribi olarak tarihe geçmiş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de bu hastalığa yakalandığı bilinmekte. Tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’u da etkisini alan bu virüs o dönemde yaşayan insanlara çok zor zamanlar yaşatmıştı. İspanyol gribi, o tarihlerde yaşanan 1. Dünya Savaşı’ndan daha fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Ve günümüzde de bu şekilde hatırlanmaktadır. Bu İspanyol gribi, yaşlı ve çocukları değil de 20 – 40 yaşları arasındaki erkekleri daha çok etkilemişti.

Ve yine bu salgın da sokağa çıkma yasakları gibi benzer yasaklar ile kontrol altına alınmıştı. Bu tip önlemler alarak kendilerini izole eden ve salgından kurtulmayı başaran ülke ve şehirlerden hariç önlem almakta geç kalan kimi yerler korkunç ölümler ve ölüm sayıları ile birlikte salgını sonlandırdı. Bu ölümcül salgın, şimdilerde yaşadığımız şartlar için bize örnek teşkil edebilecek bir yapıya sahip.
Sebebi ise ülkelerin ve bireylerin aldıkları önlemler ve sosyal izolasyon ile birlikte salgını def edebilmiş olmalarıdır.

un1.jpg

Asya Gribi

H2N2 olarak adlandırılmakta olan influenza virüsü, Çin’de ortaya çıkmış ve 1956 ile 1958 yılları arasında yaşanmıştır. 2 yıllık salgın süresince yaklaşık olarak 4 milyon insan hayatını kaybetmişti. Bu salgının sonlanması ise aşının bulunması ve 40 milyon kişinin aşılanması ile oldu.

 

Sars Virüsü

Sars virüsü, 2002 yılında Çin’de ortaya çıkmış ve yaklaşık 37 ülkeyi etkisi altına alarak 774 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Ve bu virüs 1 yıl sürdükten sonra kontrol altına alınmış. Koronavirüs’e benzer bir şekilde yayılım gösteren Sars virüsü, insanların sosyal mesafeye uymaları, maske kullanımı ve sosyal izolasyonlar ile korunulduğu söylenmekte.

Ebola

1976 yılında ilk kez Orta Afrika’da ortaya çıkan ve eş zamanlı olarak iki farklı bölgede meydana gelen Ebola Salgını, adını da virüsün ilk görüldüğü yerlerden olan Ebola Nehri’nin yakınındaki bir köyden almıştır. Bu salgında ise 11 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

pande8.jpeg

HIV – AIDS

1960’lı yıllarda ilk kez görülen HIV virüsü için bulaşım yolu olarak yüzde 80 ile 85 arası oranlarda korunmasız cinsel ilişki sebep gösterilmektedir. Uzun bir süre sadece Afrika’da bulunan HIV virüsünün zamanla tüm dünyaya yayıldığı ve çok fazla sayıda insanın ölümüne sebep olduğu bilimekte.

AIDS ise HIV virüsünden kaynaklanan ve insanlarda bağışık sisteminin ölümcül olacak derecede etkilenmesine sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalıklardan sebep bugüne kadar 32 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir ve kaybetmeye devam etmektedir.

Koronavirüs

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs halen devam etmekte ve küresel çapta bir salgın haline gelmiş bulunmaktadır. Salgının başlarında yalnızca yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları olan insanları etkileyen bu virüs, zamanla muhtemel bir mutasyona uğrayarak gençler ve sağlıklı bireylerde de riskli olmaya başlamıştır.

Lütfen sizler de bu koronavirüs salgınından kurtulmak istiyorsanız, maske kullanımı, sosyal mesafe ve diğer tüm kuralları harfi harfine yerine getirmeyi kendinize prensip edinin. Herkese sağlıklı günler...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.