Herkesin Çok Sevdiği Çay Zararlı Mıdır? Günde Sadece 2 Bardak…

Herkesin Çok Sevdiği Çay Zararlı Mıdır? Günde Sadece 2 Bardak…

Çay, bizim geleneksel içeceklerimizden biridir. Ülkemizin zenginlikleri içerisinde bulunan çay, her türlü sohbet anında, kahvaltıda sıkça tükettiğimiz içecektir. Peki, bu çok severek tükettiğimiz çayın zararları nelerdir? Çay zararlı mıdır? Haberimizde...

Gittiğimiz bir misafirlikte, içeri girer girmez ikram edilen, herkesin severek tükettiği ve neredeyse vazgeçilmezi olan çay, dikkatli kullanım ile birlikte oldukça faydalı bir içecektir. Ancak bizler güzel bir simitin yanında, tatlının yanında veya neşeli sohbetlerin yanında fazlaca tüketmekteyiz. Peki, fazla çay tüketiminin insan vücuduna ne gibi zararları vardır?

Bazı Hastalıklara Sahip Bireyler Dikkat Etmeli!

Çok sevilen çay hakkında her zaman bir görüş ayrılığı bulunmaktadır. Kimisi çayın hiçbir zararı olmadığını, başka şeyler içileceğine en sağlıklı olanın çay olduğu görüşünü savunmakta. Kimi kişiler ise fazla tüketiminin zararlı olduğunu söylemekte. Uzmanlar, diğer tüm gıdalarda olduğu gibi çay konusunda da fazla tüketimin zararlı olduğu görüşünü belirtmekte. Fazla çay tüketimi sonrası çarpıntı, sinir bozukluğu yaşamak, sıkıntı, mide bulantısı, baş ağrısı, uykusuzluk ve el titremesi gibi yan etkiler görünmekte.

cay-icmek-zararli-mi.jpg

Kalp hastaları başta olmak üzere, sinir, mide ve karaciğer hastalarının, romatizma şikayetleri bulunanların, yüksek tansiyona sahip olanların, böbreklerinde taş olan bireylerin ve üremi veya albüminüri olanların gün içerisinde çayı mümkün olduğu kadar az tüketmesi gerekmektedir.

KANSERE SEBEP OLABİLİR!

Yüksek ısıya maruz kalan çay, insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Çayına, içeriğinde tein ve tanenlerin bulunan bir bitki olduğu ve bu tein ve tanenlerin bitkilerin kendilerini korumak amaçlı salgıladıkları bileşikler olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Eğer çay, uygun bir şekilde pişirilmezse bu bileşiklerin aktifleştiği belirtiliyor. Bu durum ise kansere varabilecek kadar ciddi zararlarla vücudumuz ve sağlığımızı yıpratmakta. Bu sorunun yaşanmasını istemeyen kişiler çayı daha uygun bir ısı derecesinde pişirmeleri gerekmektedir.

Çayın, yüksek mi yoksa normal bir ısıda mı pişirildiğini tadından anlayabilmekteyiz. Eğer ki çay ağızda acı bir tat bırakıyorsa, bu çayın yüksek ısıda pişirildiğini ve tanenlerin aktif hale geldiğini göstermektedir. O yüzden çay tüketimi sağlanırken içilen çayın kesinlikle taze ve uygun ısıda pişirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Yüksek Isıda Çay İçmek Yemek Borusu Kanseri Sebebi

İranlı bilim insanları, aynı alkol ve tütünün verdiği gibi sıcak çayın da yemek borusu kanserine sebep olduğunu belirtmekteler. Bu detay sadece çay için değil, ateş üzerinden yeni alınan ve direkt olarak içmeye başladığımız tüm sıcak içecekler boğazın dokusuna zarar vererek kansere yakalanma riskini 8 kat daha fazla arttırıyor.

Orta Doğuda bulunan ülkelerdeki gırtlak kanseri oranı, diğer ülkelere göre daha yüksektir. Bunun sebebini ise sıcak çay tüketimi ile ilişkilendiren uzmanlar, sigara ve alkol oranı düşük olan ve çay tüketimi yüksek olan bölgelerde bu durumun yaşanması sebebi ile bu kanıya vardıklarını belirtmekteler. Yapılan bir araştırmada bilim insanları, 300 kanserli ve 571 kanser olasılığı yüksek kişinin çay içme alışkanlıklarını inceledi. Bu yapılan araştırma sonunda ise gönüllü olan bireylerin neredeyse tamamının düzenli olarak çay tükettiği ortaya çıktı.

Araştırma sonucunda ise ateş üzerinden yeni alınmış çayın birkaç dakikada tüketilmesi durumunda kanser riskinin 5 kez arttığı görüldü.

Çayın Bağışıklık Sistemi Üzerine Zararları

Çayın tıpkı kahvede olduğu gibi vücutta bulunan mineralleri alarak bağışıklık sistemini kötü yönde etkilediğini belirten Uzman Diyetisyen Işın Sayın Atasoy; "Siyah çay ve kahve, aslında bir kültür bir alışkanlıktır. Kahvedeki kafeinin siyah çaydaki tekinlerin kansızlık ve kemik erimesine yol açtığı bir gerçek, çok fazla tüketildiğinde. Örneğin günde beş, altı tane siyah çay ve fazlası ya da günde iki kahve ve fazlası bu riskleri artırmaktadır.

kahvaltida-cay-icmek-zararli-mi.jpg

Bir de vücudumuza sağlıklı besinlerle aldığımız vitaminler var. Bunların bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi beklentisi içerisindeyiz. Fakat idrar sökücü olduğu için siyah çay ve kafein vücuttaki vitaminleri idrar yoluyla uzaklaştırdığı için bağışıklık sistemi adına çok fazla doğru şey yapmış olmuyoruz" ifadelerini kullandı.

Çayın Hiçbir Faydası Yok Mu? Çay Hiç Tüketilmemeli mi? İşte Çayın Faydaları!

Severek ve isteyerek tükettiğimiz çayın insan vücudunda ne gibi durumlarda ne zararlar verdiğinden bahsettik. Peki bu çok sevdiğimiz içeceğin bizlere hiçbir faydası yok mu? Elbette var. Basit bir örnek verecek olursak günde yalnızca 2 bardak çay tüketmek kalp krizi riski ve ölüm riskini azaltmakta.

Yapılan bir araştırmada çay içenler ve çay içmeyenler karşılaştırıldı ve kalp krizi sonucu ölüm oranları araştırıldı. Bu araştırma sonucunda çayı günde 2 bardak veya fazla tüketenler, hiç çay içmeyenlere göre yüzde 44 daha az kalp krizi nedeniyle ölüyor. Aynı araştırmada 1 hafta süresince 14 bardaktan daha az çay tüketmiş olan kişiler, hiç tüketmeyenlere göre yüzde 28 daha az kalp krizi sebepli ölümle karşılaşmakta. Araştırmaya katılan doktorlar, gönüllü olan bireylerin yeni bir kalp krizi riskine ya da kalp rahatsızlıkları konusuna daha yatkın olan yüksek riskli kişilerden seçildiğini belirtiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.