Çayı Fazla Tüketirseniz Zararı Büyük! Çay İçmenin Zararları ve Vücuda Etkisi!

Çayı Fazla Tüketirseniz Zararı Büyük! Çay İçmenin Zararları ve Vücuda Etkisi!

Çayı hepimiz severek tüketiyoruz. Ancak dozunu kaçırıp çayı fazla tüketen insanlarda bir takım sıkıntılar ortaya çıkabilir. Çay tüketiminin zararları nelerdir? Fazla tükettiğiniz takdirde oluşabilecek sıkıntıları derledik.

Çay tüketimi, ülkemizde oldukça yaygındır. Bununla beraber dünyada en fazla çay tüketen sayılı ülkeler arasında olmamız ise bize has durumlardan biridir. Peki çayı normalden fazla içiyorsanız ne gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz? Çay kullanımının bilinmeyen zararlarını daha önce hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz sizler için hazırladığımız çayın fazla kullanımı sonucunda oluşacak zararları incelemenizi öneririz. 

Çay Kullanımı Sakıncalı mı?

Çayı hepimiz severek içeriz. Çayın kendine özel bir zararı kesinlikle yoktur. Ancak çay öyle bir içecektir ki, insanın içtikçe içesi geliyor. İşte sıkıntı da tam olarak burada başlıyor. Gün içerisinde çay kullanımını abartan ve 1-2 demlik çayı tek başına içen insanlar ileri zamanlarda önemli sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Çayın insana verebileceği zararlar nelerdir? Çay kullanımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları uygularsanız sizler de çayın olası zararlarına karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Çayı Fazla Tüketmenin Zararları

Çayı bol keseden tüketen insanların özellikle dişlerinin zamanla sarardığı gözlemlenmiştir. Özellikle de çayla sigarayı beraber tüketiyorsanız zaman içerisinde dişlerinizin sarardığını fark edebilirsiniz. Bunun sebebi ise ikisinin de sarartıcı özelliğinin olmasıdır. Besinler zaten zaman içerisinde dikkat edilmediği takdirde dişleri sararttığı bir gerçektir. Ancak söz konusu çay ve sigara olunca iki büyük etkenin birleşmesi dişte büyük bir tahribata sebep olabilir. Bu yüzden çay ve sigara tüketiyorsanız dişlerinize daha fazla önem vermenizi tavsiye ederiz.

Çayın bilinmeyen bir diğer etkisi ise demir emilimini azalttığıdır. Özellikle demir eksikliği çeken insanların çayı daha az tüketmesi ve açık çay dediğimiz kıvamda içmesi doğru olacaktır. Çünkü demir eksikliği beraberinde başka sıkıntıları da getirebilir. Gün içerisinde performansınızı ve enerjinizi etkileyecek demir eksikliğinden kurtulabilmek için olabildiğince demir emilimini azaltan besinleri tüketmemeye gayret göstermelisiniz. 

Çay tüketirken siz farkında olmasanız da böbrekleriniz çayı süzer. Bu süzme işlemi ise yalnızca böbreklerle yapılmamaktadır. Suyun da süzme işlemine katkısı tartışılmayacak kadar çoktur. Bu yüzden, çayı sürekli olarak tüketen birisiyseniz normalde içtiğiniz suyun daha fazlasını içmeniz gerekmektedir. Yani günde en az 2 ila 2,5 litre su tüketirseniz çayın süzülmesi bir yana vücudunuzun günlük işleyişine de katkıda bulunursunuz. Pek çok insan bu durumu yok sayar ve günlük hayatında su tüketimine çok dikkat etmez. Ancak zamanla böbreklerde yaşanabilecek sıkıntılar karşısında önlem almaya başlar. Böbreklerinizin sağlığını riske etmeden ve sıkıntılar yaşamaya başlamadan harekete geçmeniz sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

Çayı aç karnına tüketiyorsanız karnınızda ağrılar yaratabilir. Özellikle sabahları mideniz boşken çay tüketirseniz, ileri zamanlarda bu hassasiyet daha da artabileceğinden ağrılarda da artış yaşanması mümkündür. Siz siz olun, kahvaltı etmeden aç karnına çay tüketmemeye çalışın. Özellikle gastriti olan vatandaşların bu sorunla sıklıkla karşılaştığı bilinmektedir. Çay gerçekten de harika bir içecektir. Kültürümüzü ve tarihimizi yansıtan bir içeceğin olmasıyla bilinmektedir. Bu değerli içeceği dikkatli kullanırsak hem keyifli hem de sağlıklı bir gün geçiririz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.