Çikolata ile Kanseri, Beyin Kanamasını Önleyin! Çikolata Faydaları ve Mutluluk Hormonu İlişkisi!

Çikolata ile Kanseri, Beyin Kanamasını Önleyin! Çikolata Faydaları ve Mutluluk Hormonu İlişkisi!

Çikolatada bulunan nötransmitterleri tetikleyen besin içeriği, serotonin hormonunu etkiler ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Bu ve bunun gibi pek çok olumlu etkileri yaşamanız mümkündür. Çikolatanın faydaları nelerdir?

Tadından ötürü tükettiğimiz çikolatanın vücuda olumlu etkileri bulunuyor. Bu etkiler çikolata ne sıklıkla ve ne kadar kullandığınıza bağlı olarak da değişebilmektedir. Çünkü bir şeyi ne kadar fazla tüketirseniz, faydalı bir besin olup olmadığına bakılmaksızın vücudunuzu yoracak ve zarar verecektir. Bilinenin aksine çikolatanın yalnızca zararı bulunmamakta. Sizlere özel hazırladığımız içerikte çikolatanın faydalarını tümüyle öğrenecek ve bilinçli bir tüketici olacaksınız.

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Çikolata, içeriği sebebiyle kanser oluşumunun önüne geçen nadir besinler arasındadır. Çikolata tüketirken antioksidan özelliğinden yararlandığınızı ve vücudunuza bir iyilik yaptığınızı unutmayın. Sigara kullanan insanların sıklıkla yaşadığı damar tıkanıklığı sorununu önleyici etkiye sahiptir. Damar tıkanıklığı yaşamamak için belirli aralıklarla çikolata tüketebilirsiniz. Çikolata tüketen insanlarda gözle görülen bir etki daha var ki o da kişinin kendini daha canlı hissetme durumudur. Besin içeriğinde bulunan lif ve azotun kişinin zihnini açtığı araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Bu etkiyi kendi üzerinizde de deneyebilirsiniz. Ayrıca beyin kanamasını önleyerek pek çok insanın sağlığı üzerinde pozitif etkiler bırakmaktadır. Eğer beyin kanaması riskiniz var ise çikolata kullanmanız siz de işe yarayabilir. Sağlıksal açıdan sıkıntı teşkil etmeyecek şekilde çikolata kullanımı istisnalar dışında kişiye fayda sağlar.

Çikolata Mutluluğu Tetikliyor!

Beynimizde bulunan nörotransmitterlerin salgılanması durumunda çikolata tüketiminin serotonin hormonunu etkilediği bilinmekte. Yani çikolata tüketmek kendinizi iyi hissetmenize olanak sağlıyor. Günümüzde mutlu olmak ve huzurlu hissetmek gibi kaygıların arttığı bir gerçek. 

Çikolata Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Mutsuzluğun ve cansızlığın önüne geçebilmek için sizler de birkaç günde bir çikolata tüketebilirsiniz. Tüketeceğiniz miktara bağlı olarak her gün çikolata tüketmeniz mümkün. Ancak dozunu kaçırırsanız bunun şeker seviyenizden, diş sağlığına kadar pek çok yerde sıkıntıya yol açacağını unutmayın. Çikolata, az ve belirli sıklıkta tüketildiğinde faydası hissedilen bir besindir. Yediğiniz çikolatanın kalitesi de bir o kadar önemlidir. Doğal çikolataların fabrika üretimi çikolatalara nazaran daha başarılı olduğunu belirtelim.

Çikolatanın Zararları da Var!

Elbette bu zararlarla karşı karşıya kalmanız için çikolatayı normalden fazla tüketmelisiniz. Şeker hastalığı olanların sık sık çikolata tüketmesi çok ciddi sorunlara yol açabilir. Şeker seviyesini yükselterek ölüme kadar gidebilecek sıkıntılar meydana gelebilmektedir. O yüzden herkesin çikolata tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Belli yaştan sonra şeker ve tansiyon hastalıklara artmaktadır. Doktor kontrolünde çikolata kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Sağlık için yaptırdığınız çeşitli test sonuçları ile de çikolatanın size zarar verip vermeyeceğini ölçebilmek mümkündür. Bu konuda tıptan destek almanız gerekecek. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.