Çocuklarda Gaz Sancısı Sorunu

Çocuklarda Gaz Sancısı Sorunu

Anne ve babaların korkulu riyasıdır gaz sancıları ve kolik ağrıları. Bebeğiniz durup dururken anlamsız bir şekilde ağlıyorsa öncelikle emzirmeyi deneyiniz.

Anne ve babaların korkulu riyasıdır gaz sancıları ve kolik ağrıları. Bebeğiniz durup dururken anlamsız bir şekilde ağlıyorsa öncelikle emzirmeyi deneyiniz. Çoğu anne bebeğini çok sık aralıklarla emzirmektedir. Bu da gaz sancılarına neden olur. Bu nedenle bebeğinizi 2 saatte bir emzirmeye alıştırın. Bebeklerin mide ve bağırsak sistemleri tam gelişmemiştir. Mide ve bağırsakta sindirim, sindirim enzimleri ile olmaktadır. Bu enzimlerin yetersizliği besinlerin sindirilmeden kalmasına neden olmaktadır.

Bağırsaklarımızda bizimle ortak yaşan yararlı bir bakteri ailesi yaşamaktadır. Özellikle bebeklerde başka enfeksiyon hastalıkları için antibiyotik kullanımı da bu yararlı bakterilerin de ölmesine ve gaz – ishallere neden olabilmektedir. Sık sık emzirme sindirilmiş süt ile sindirilmemiş sütün karışması ve gaz oluşmasına neden olur.

Emzirme döneminde annelerden duyabileceğiniz en sık şikâyet konusu sütünün yetmediğidir. Aslında düzenli emzirme sinirsel uyarı ile süt üretimini arttırır. Bu bahanenin arkasına saklanan anneler erken aylarda mama ile beslenmeye geçmektedirler. Bebeğinizin sindirim sistemi ilk 6-12 ayda sadece anne sütünü sindirmek için ayarlandığı için erken aylarda mama verilmesi de gaz sancılarını arttırmaktadır. Bazı anneler emziklerin ucuna pekmez ve bal sürmektedir. Bu kadar az bir glikoz – früktoz karışımı bile bebeklerde gaza neden olabilmektedir.

Ayrıca bebeklerin sıkıca kundaklanması, çok sıkı kıyafetler giydirilmesi, emzirme sonrası hareket ettirmeden hemen yatırılmaları da gaz sancılarına neden olmaktadır. Ani ısı değişimleri, bebeğin altının uzun bir süre ıslak bırakılması, ayaklarının üşümesi de gaz sancısına neden olur.

Anneler tarafından iyi bilinen gaz giderici damlaların ki en çok bilineni metsil damladır, aslında gaz gidermek gibi bir fonksiyonu yoktur. Doktorlar tarafından da bu efsaneye inanılmış ve metsil damla gibi damlalar gaz şikâyeti için reçete edilmektedir. Acil servislere başvurularda, gaz sancıları ciddi bir oran teşkil etmektedir. Acil servise ulaşıncaya kadar araç içinde sarsılan bebek doktorun karşısına geldiğinde gazını çıkarmış ve rahatlamış olur. Bu durumda doktorların aileleri ikna etmesi de zor olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.