Çocuklarda Yüksek Tansiyon Belirtileri Nedir? Çocukların Tansiyon Değeri Kaçtır?

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Belirtileri Nedir? Çocukların Tansiyon Değeri Kaçtır?

Çocuklarda da görülebilen yüksek tansiyon nasıl anlaşılır? Yüksek tansiyonun belirtilerine ve çocukların ortalama tansiyon değerlerine değindik. Tansiyon tespiti için yapılabilecek en iyi hamlenin ne olduğundan da bahsettik.

Tansiyon hastalığı genellikle yaşlılarda gözüktüğü için çocuklarda rastlanılması karşısında insanlar bir hayli şaşırabiliyor. Ancak çeşitli sağlık sorunlarına kapı açan tansiyon problemli çocuklarda da görülebilmektedir. Bunun elbette çeşitli nedenleri bulunmakta. Yüksek tansiyon vakalarına rastlanmadan önce çocukların ne kadar tansiyona sahip oldukları bilinmelidir. Ortalama tansiyon değeri bilindiği vakit yüksek tansiyon olup olmadığını anlamak daha da kolaylaşacaktır. Aynı zamanda çocuklarda tansiyonun görülme nedenlerine de değineceğiz. Çok sık rastlanmayan bir durum olduğu için çocuklarda yaşanabilecek olası yüksek tansiyon vakalarında neler yapılmalı ve bu nasıl anlaşılır detaylı bir şekilde anlatacağız. Yaştan yaşa değişebilen ortalama tansiyon değerleri nedeniyle farklı görüşler ortaya çıkabilir. Bu bilgi eksikliğini ve karmaşayı ortadan kaldırabilmek adına tansiyon değerlerini enine boyuna incelememiz gerekiyor.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Olur mu?

Yüksek tansiyon, daha nadir olmakla beraber çocuklarda da rastlanmaktadır. Tıpkı yaşlılarda olduğu gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilmektedir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Tansiyon konusunda yaşlıların çeşitli semptomlarıyla benzerlik de gösterebilir ancak genellikle genetik etkenler rol oynar.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Nedenleri

Çocuklarda yüksek tansiyon olmasının temel nedenleri arasında genetik faktörler vardır. Onun haricinde böbrek rahatsızlıklarının yüksek tansiyona yol açtığı bilinmektedir. Son yıllarda artan obezitenin de tansiyon artışına neden olabileceğini belirtelim. O yüzden beslenme planı da büyük önem taşımaktadır. Çeşitli tümör vakaları da yüksek tansiyon oluşumuna neden olabilmektedir. Böbrek üstü bezlerinde yer alan tümörlerin çocuklara yüksek tansiyon etkisi bulunmakta.

Çocukların Tansiyon Değerleri Kaçtır?

Çocuklarda tansiyonlar yıldan yıla farklılık göstermektedir. Örnek olarak 1 yaşındaki erkek çocuğunun ortalama alt tansiyon değeri 99/51 olarak kabul edilir. Aynı erkek çocuğunun 2 yaşındaki ortalama alt tansiyon değeri ise 99/55 olarak kabul edilmektedir. Demek istediğimiz yaşların gerçekten de tansiyon alt değerlerinde önemli bir etkisi olduğudur. 

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyona yol açan temel belirtiler arasında bebeklerin herhangi bir sebep olmaksızın sürekli ağlaması gösteriliyor. Aynı zamanda hızlı nefes almak, sık sık terlemek de yüksek tansiyon nedenleri arasında yer alabilir.

Kimi zaman ise çocuklarda yüksek tansiyon belirtisine rastlanamamakta. Kulak çınlaması, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkmasa dahi çocuklarda yüksek tansiyon görülebilir. Bunu anlayabilmenin yolu ise düzenli olarak tansiyon ölçtürmekten geçiyor. En azından senede bir defa ailecek tansiyonunuzu kontrol ettirmeniz oldukça isabetli bir karar olacaktır. Belirtilerin ortaya çıkmadığı ancak tansiyon hastalığı olabilecek durumlara önlem amaçlı bu rutin kontrolü yaptırmanızı öneriyoruz. Yüksek tansiyon, herkes yaştan insanda görülebilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.