Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemi!

Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemi!

Gluteni hayatından çıkarması gereken çölyak hastalarının bu rahatsızlığın etkilerinden nasıl kurtulabileceği hakkında tavsiyelerde bulunduk. Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir? Çölyak hastalığında tedavi yöntemi olarak ne kullanılmaktadır?

Dikkat edilmediğinde önemli sıkıntılara yol açan çölyak hastalığı neden olmaktadır? Çölyak hastalığının sebebi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilinmeyenleri anlattık.

Çölyak hastalığı, protein türü olan glütene karşı alerji tarzı hassasiyetin olmasıdır. Ekmekte, çavdarda ve buğday ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan glüteni tüketen çölyak hastaları, bundan olumsuz etkilenmektedir. Günlük yaşamda tükettiğimiz çoğu besinde glütenin bulunması, çölyak hastaları için oldukça dezavantajlı bir durumdur. Peki bu durumun üstesinden nasıl gelinebilir? Çölyak hastalığının tedavisi var mıdır?

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Bu hastalığın başlamasıyla beraber karnınızda şişkinlik hissedebilirsiniz. Kilolu kişilerde rahatlıkla farkedilen kilo verme eğilimi, kaslarda zayıflama, tuvalete gitme sıklığının artması, bağırsaklarda sıkıntıya yol açtığı için ishale ve midedeki sorunlar nedeniyle de kusmaya neden olabilmektedir.

Genetik olarak büyük rol oynayan çölyak hastalığı bir çeşit bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Yaş aralığı farketmeksizin gençlerde veya ileri yaşlarda görülebilmektedir. 

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığına sahip olduğu düşünülen insanların öncelikle hastaneye giderek şüphelerini doktor ile paylaşmalıdır. Doktorun yapacağı tetkikler, analizler ve sorduğu sorulara göre vereceğiniz cevaplar çölyak hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı ortaya çıkaracaktır. Uzman kontrolünde bu teşhis sağlandığında ne ile karşı karşıya kaldığınız daha iyi anlamış olacaksınız. Çölyak hastalığının nüksetmemesi adına önlemler almak tamamen sizin gözetiminizde olacaktır. Glutensiz gıdalarla beslenmek büyük önem taşıyor. Bol su içilmeli ve sağlıklı beslenmenin ilk adımı olarak glutensiz gıdalardan uzak durulmalıdır. Düzenli olarak doktor muayenesi de hastalığınızın ne durumda olduğunu öğrenmeniz açısından önemlidir. Özellikle kilo kaybı ve kaslarda güçsüzlük durumu çölyak hastalığının en vurucu belirtileri arasındadır. Kişinin gündelik yaşamını doğrudan etkiler ve hayat enerjisini düşürür. Ancak bu rahatsızlığa karşı alabileceğiniz önlemler neticesinde hem sağlıklı beslenmek için adım atabilir hem de çölyak hastalığının etkilerinden kurtulabilirsiniz. 

Bu hastalık genç yaşlı farketmeksizin herkesi etkilemektedir. Ailenizde çölyak hastalığına sahip birisi varsa sizde de olması ihtimaller dahilindedir. Çünkü çölyak hastalığı, büyük oranda genetik faktöre sahip bir hastalık türüdür. Sorun genetik olunca düzenli bir şekilde beslenmek şart haline geliyor. Hastalığın daha ileri boyutlara gitmemesi adına egzersize de ağırlık verilmelidir. Sağlıklı beslenme ve egzersizle beraber kişi hastalıkla daha iyi bir şekilde mücadele edebilir. Günlük yaşamında çektiği zorlukları azaltır ve yaşam enerjisini geri kazanır.

Çölyak Hastaları İçin Zararlı Besinler

Belirttiğimiz besinler gluten içermektedir ve çölyak hastalarının bu besinleri tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Her türlü buğday ürünü, çavdar, arpa, ekmek, pide ve lavaş, pasta, kek, kahvaltılarda kullanılan gevrekler, cips, paket halinde satılan patates kızartmaları, kraker, bisküvi, bulgur ve kurabiyenin çölyak hastalarına faydadan çok zarar sağladığı bilinmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.