Çürük Diş Oluşumu Nasıl Engellenir? Dişlerinizi Sağlıklı Yapacak O Besinler!

Çürük Diş Oluşumu Nasıl Engellenir? Dişlerinizi Sağlıklı Yapacak O Besinler!

Çürük dişin hayatımızı nasıl olumsuz etkilediğini, gerek estetik ve gerekse sağık açısından ne gibi zararları olduğunu zaten biliyorsunuz. Sizlere çürük diş oluşumundan nasıl kurtulabileceğinizi ve bunun için faydalı olabielcek besinlerden bahsedeceğiz.

Sosyal yaşam kalitemizi ve hatta ciddi derecede sağlığımızı tehdit eden çürük dişlerle nasıl mücadele edebiliriz? Dişin çürümesine engel olan besinler hangileridir? Dişlerin genel olarak düzenli fırçalanmaması sonucu çürük dişe evrildiğini biliyoruz. Ancak kimi zaman fırçalamakta yetmiyor. Diş ipi kullanımı alışkanlığını kazanmamış bireylerde de tartar ve çeşitli sıkıntılar görülmektedir. 

Diş sağlığının yalnızca ağız için değil aynı zamanda kalp sağlığınız için de önemli olduğunu biliyor muydunuz? Kalp sağlığını tehdit eden diş çürüğü, enfeksiyonel sıkıntılara neden olabilir. Enfeksiyon kaptığınız takdirde önemli rahatsızlıklar sizi bekliyor olacaktır. Bu yüzden diş çürüğü oluşumunun önüne geçebilmek adına bazı besinler tüketmelisiniz. Bu besinler sayesinde yenilen gıdaların ve içilen içeceklerin dişte bıraktığı bakterilerden daha rahat kurtulabilirsiniz. 

Sosyal yaşamda gülerken, konuşurken ve yemek yerken bir anda diş ağrısına sebep olan çürüklerle uğraşmak oldukça sinir bozucu. Günlük yaşamdaki temponuzu düşüren bu olay sonucu soluğu dişçide alırsınız. Ancak yapılan dolgu, kanal ve hatta çekme işlemi bir çözüm müdür? Durumun bu raddeye varmasının önüne geçerek beslenme düzeninizi ve diş fırçalama alışkanlığınızı gözden geçirmenin vakti geldi.

Diş Çürüğünü Engelleyen Besinler

Yeşil çay ve siyah çayda bulunan florür sayesinde diş çürüğü oluşumunun önüne önemli oranda geçilebilir. Düzenli olarak dişlerini fırçalayan ve diş ipi kullanan bir bireyin düzenli olarak faydalı çayları tüketmesi büyük önem arz etmektedir. Bununla beraber kavrulmuş kahvede bulunan antibakteriyel özellik ve dişlerdeki bakterilerin tutunmasını engelleme özelliği oldukça faydalıdır. Diş minenizi aşmasına ve tartar oluşmasına izin vermeyen bu besini de zaman zaman kullanmayı ihmal etmeyin. Fosfat kaynaklı besinlerin diş sağlığında önemli bir rolü olduğu biliniyor. Bu yüzden süt, peynir ve bitkisel protein kaynaklı besinleri tüketebilirsiniz. Et, balık, sebze, yumurta ve baklagillerin içerdiği protein ve dolayısıyla fosfatın da önemli etkisi bulunmaktadır. 

Düzenli Diş Fırçalamak ve Diş İpi Kullanımı Şart

Yalnızca beslenerek bu çürüklerin oluşumundan kurtulamazsınız. Düzenli olarak günde en az 2 sefer dişlerinizi fırçalamalı ve 1 defa diş ipi kullanmak gerekir. Bunu uygulayan insanlarda çürük oluşumunun önemli oranda azaldığı görülmüştür. Diş fırçaladıktan sonra 1 saat boyunca su dahi içmeyerek dişteki florürün kaybolmasını engellemiş olursunuz. Dişinizin o florürü emmesine müsade ederek çürük oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz. Aksi takdirde diş fırçalamanın etkisini minimize etmiş olursunuz. Doktorlar bunu kesinlikle önermemektedir. Diş fırçaladıktan 1 saat sonrasına kadar besin alımını kesin. Dişlerinize hak ettiği değeri verirseniz sosyal yaşamdaki varlığınız da o kadar artacaktır. Diş çürüklerinin hayatınızı zehir etmesine izin vermeyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.