D Vitamini Eksiliği Nelere Yol Açıyor? D Vitamini İçeren Besinler

D Vitamini Eksiliği Nelere Yol Açıyor? D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini sanılanın aksine çok önemli bir vitamin grubudur. Güneş altında durduğunuz takdirde sentezlenen vitaminler için yalnızca beslenmek yeterli değildir. Diğer vitaminlerin dışında güneş ve beslenme kombinasyonu ile eksiklik ortadan kalkar.

Her gün güneşten faydalanabilme ihtimalimiz varken bundan yararlanmıyoruz. Peki neden? Güneşteki D vitamininden yeteri kadar faydalanamamak bizi fazlasıyla etkiliyor. Bunun altında teknolojik bağımlılık ve eve kapanma gibi sebepler olabilir. Aynı zamanda D vitamini içeren gıdalar tüketmeden de güneşten tam anlamıyla yararlanamayız. Öncelikle D vitamini eksikliğinin vücudumuzda önemli sorunlara yol açacağını belirtelim. Bu konuyu açıklığa kavuşturduktan sonra vitaminin olumlu etkilerini hissedebilmemiz için güneş altında durmamız gerektiğini de unutmamalıyız. Yani yalnızca D vitamini içeren gıdalar tüketmekle bu vitamin eksikliğini gideremezsiniz. Güneşin faydalı ışınlarından yararlanmalı ve vücudunuzdaki D vitaminlerini aktif hale getirmesini sağlamalısınız. Bu yüzden uzmanlar her gün en az 15- 20 dakika güneş altında durmanın sağlığa faydalı olduğunu söylüyor. Her vitaminin yaşamımız için hayati önem taşıdığını varsayarsak D vitamini eksikliği küçümsenmemeli. Peki D vitamini eksikliği nelere yol açıyor? Hangi durumlarda D vitamini eksikliği var diyebiliriz?

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açıyor?

D vitamini eksikliği daha yorgun ve halsiz olmanıza yol açmaktadır. Depresyonunuzu arttırabildiği gibi başlamasına da neden olabilir. Yüksek tansiyona neden olduğu da belirtiliyor. Astım hastalıklarına sahip olanlarda nefes darlığı görülebilir. Çeşitli ciltteki lekelerin başlamasına neden olabilir. Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Eklem ağrıları gözlenebilir. 

Bebeklerde Gelişimi Engelleyebilir

D vitamini eksikliği, bebeklerin ve çocukların gelişim çağını olumsuz etkiler. Bu gelişimin önüne geçmektedir. O yüzden küçük yaştaki çocukların D vitamini içeren besinler tüketmesi ve güneş altında bir süre kalması vitamin eksikliğini ortadan kaldıracaktır. 

Şizofreniyi Dahi Tetikleyebilir

Ruh sağlığı hastalıkları arasında ayrı bir popülariteye sahip olan şizofreni, günümüzde oldukça rahatsızlık verici bir ruh sağlığı sorunudur. D vitamini eksikliğinin bu hastalığın şiddetini arttırabileceği vurgulanıyor.

D Vitamini İçeren Besinler

Genel olarak balık tüketimi d vitamini içerdiği için tavsiye edilmektedir. Hafta birkaç gün yağlı balık tüketmek d vitamini ihtiyacınızın önemli kısmını karşılamaktadır. Bununla beraber süt ürünlerinin de vitamin deposu olduğu bilinmekte. Her gün yumurta tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Düzenli olarak tüketilebilecek faydaları saymakla bitmeyen yumurtanın d vitamini içerdiğini de belirtelim.

Beslenme alışkanlıklarınızı vitamin ve mineraller üzerine yani sağlıklı beslenme üzerine kurduğunuzda günlük hayatta çok daha aktif olacaksınız. Sağlık bakımından kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Her gün bir süre güneş altında kalarak D vitamini eksikliğini de ortadan kaldırabilirsiniz. Bu konuda yalnızca beslenmek yetmiyor çünkü d vitamini güneş altında sentezlenir. Bu da vitamin alımını tetikler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.