D Vitamini Nasıl Sağlanır? D Vitamininiz Eksikse Başınıza Gelebilecekler

D Vitamini Nasıl Sağlanır? D Vitamininiz Eksikse Başınıza Gelebilecekler

D vitamini, şüphesiz herkesin ihtiyacı olan bir vitamin türüdür. Çünkü eksikliği konusunda ruh sağlığınız bile bundan etkilenebiliyor. Aynı zamanda daha enerjik olmanız için D vitamini şarttır. D vitamini eksikliği sebepleri nelerdir?

D vitamini, belki de diğer vitaminler arasında en iddialı vitaminlerden biridir. Çünkü eksikliği yalnızca sizi değil aynı zamanda diğer insanları da etkileyebilir. D vitaminini besinler aracılığıyla veya güneşle karşılamanız mümkündür. Elbette ikisinin de karışımı ile çok daha iyi bir sonuca ulaşabilirsiniz. Çünkü yalnızca güneş üzerinden alınacak ve sentezlenecek D vitamini yeterli olmayabilir. Aynı şekilde besinlerden alacağınız D vitaminleri de tek başına işe yaramayacaktır. Sizi daha enerjik, fiziksel ve ruhsal sağlığınıza koruyacak seviyeye getirebilecek vitamin alımının sırlarını paylaşacağınız. Bu konuda hangi besinler tüketilmeli onlardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda D vitamini eksikliğinin nelere yol açtığını en açık şekilde anlatacağız.

D Vitamini Eksikliği Sonucu Neler Olur?

Eklem ve Kemik Ağrıları

D vitamini eksikliği olan kişi, çeşitli eklem ve kemik ağrıları çekebilir. Bu ağrılar omuz bölgesi de dahil olmak üzere pek çok noktada gerçekleşmektedir. Kişiyi hayattan soğutabilecek seviyeye dahi ulaşabileceği gibi zaman zaman da görülebilmektedir. Günlük yaşantınızı olumsuz etkilememesi adına D vitaminini vücudunuza kazandırmanız gerekiyor.

Sinirlilik Hali

Olaylara verdiğiniz tepkiler gereğinden fazla ise ve aniden kızgınlık duygusu hakim oluyorsa D vitamini eksikliğinizin olduğu düşünülebilir. Elbette bunu tam olarak anlamak için kan testi yaptırmalısınız. Sonuçlarda D vitamini değeriniz almanız gereken değerden daha düşük ise eksikliğiniz tescillenmiş olur. Bunu giderebilmek için pek çok yol bulunuyor. İnsanların kalbini kırabilecek seviyede bir sinirlilik hali yalnızca size değil çevrenize de zarar vermektedir. 

Depresyon ve Stres

D vitamini eksikliği depresyon ve stresi tetiklemektedir. Ortada herhangi bir neden olmaksızın sizi kötü hissetmeye iten bir ruhsal soruna neden olabilir. Küçük olayları büyüterek kendi içinizde kötü hissetmeniz konusunda D vitamini eksikliği büyük rol oynuyor. Bu nedenle D vitaminini mutlaka almalısınız. 

Yorgunluk ve İsteksizlik

Uyku ihtiyacınızı gidermiş olsanız da uyandıktan birkaç saat sonra esnemeye başlayabilirsiniz. Kişinin sürekli olarak uyumak istemesi veya hiçbir şey yapmamak istemesi D vitamini eksikliğine yorulabilir. Peki D vitamini eksikliği konusunda ne yapılabilir?

D Vitamini Eksikliğine Karşı Yapılacaklar

Güneş Işığından Faydalanın

Her gün düzenli olarak saat 11.00 - 15.00 saatleri arasında güneş ışığından faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle D vitamini sentezini gerçekleştirecek ve kendinizi daha iyi hissetmek için ilk adımı atacaksınız. 

D vitamini içeren besinler arasında olan yağlı balık, süt ürünleri ve yumurtayı düzenli olarak tüketmenizi öneriyoruz. İçeriğinde önemli miktarda D vitamini olduğundan ötürü bu besinler sağlığınıza sağlık katacak. Vitamin deposu olduklarından ötürü D vitamini dışındaki diğer önemli vitaminleri de vücudunuza kazandıracaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.