Depresyondan Nasıl Kurtulunur? Depresyona Yakalananlar Ne Yapmalıdır?

Depresyondan Nasıl Kurtulunur? Depresyona Yakalananlar Ne Yapmalıdır?

Depresyona girmek, ani ve beklenmedik olaylar karşısında kişinin ruh sağlığının bozuk olduğunu gösterir. Depresyondan kurtulmak hayal değil, peki ama depresyondan nasıl kurtulacaksınız? İşte depresyona yakalananlar için çözüm önerileri...

Günlük hayatta başımıza gelenler, işimiz, ailemiz ve çeşitli sıkıtıntılar depresyona girmemize neden olabilir. Depresyonda olan bir birey kendini gerçekten çok kötü hisseder. Sağlıklı düşünemez ve ne yapacağına karar veremez. Bu durum da istenmeyen kararları ve hamleleri beraberinde getirir. Sizlere depresyonun nedenleri ve depresyon yaşayan bir bireyin neler yapabileceğinden bahsedeceğiz. İşte doğrusuyla yanlışlıyla depresyon nedir?

Depresyon Nedir? 

Bir tür ruh sağlığı bozukluğudur. Kişilerde zaman zaman ortaya çıkabilir. En sağlıklı insan bile depresyona yakalanabilir. Genellikle son zamanlarda yaşadığınız çeşitli sıkıntılara bağlı olarak ortaya çıkar. Yakın bir sevdiğinizi kaybetmeniz, derslerde başarısız olmanız, gürültü, kavga gibi her türlü sıkıntı karşısında insan depresyona girebilir. Önemli olan depresyonun kaynağını bulmak ve onunla mücadele edebilmektir. İnsanlar zaman zaman depresyona girer ve girdiği depresyondan verdiği mücadele neticesinde kurtulur. Mücadeleden kastımız tamamen odağını farklı yerlere yönlendirmek ve depresyonun gereksiz olduğunun bilincinde olmaktan geçiyor. 

Depresyon rahatsızlığına sahip olan insanların bir kısmı bunu normal bir şey olduğunu düşünür ve herhangi bir önlem almaz. Dikkate almadığı bu rahatsızlık ileride daha ciddi bir depresyonla karşısına çıkabilir. O yüzden sinir ve sıkıntılarınızın depresyona evrilmesine müsade etmemelisiniz. Depresyona giren birey kimseyle konuşmak istemez, kendini cidden çok kötü hisseder ve bunun sonsuza kadar süreceği hissiyatına kapılır. Kişiyi depresyona sokan önemli bir rahatsızlık vardır ki o da meşguliyetinin olmamasıdır. 

Depresyonun Çözümü Var mı?

Eğer depresyona yakalanan kişinin günlük hayatında onu heyecanlandıracak, ilgisini odağını verebileceği herhangi bir işi ve meşguliyeti yok ise bu sıkıntı zamanla ilerleme gösterebilir. O yüzden bir an önce hayatınızda sizi mutlu edebilecek bir iş veya hobi olarak yapabileceğiniz bir uğraş bulmalısınız. Zamanını boş geçiren insanların depresyona girmeleri kadar doğal bir şey yoktur. Bunun dışında eğer depresyona girme sebebiniz tamamen elinizde olmayan sebeplerden ötürü ise yani ölüm, ayrılık, başarısızlık gibi nedenlerden ötürü kendinizi kötü hissediyorsanız çeşitli çözüm yöntemlerine başvurabilirsiniz. Aslında bahsedeceğimiz bu çözüm yöntemleri yalnızca depresyonda olduğunuz zamanlar değil, günlük hayatta da muhakkak uygulamanız gereken aktiviteler olacaktır. Şunu da belirtelim, ilk zamanlarda yaşanan kısa süreli moral bozukluğu oldukça normaldir. Ancak rutine binen moral bozuklukları ve kendini kötü hissetme durumu varsa bu sıkıntıyı kontrol altına almanız gerekiyor.

Depresyondan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Eğer evde çalışıyorsanız ve gün içinde fiziksel olarak yaptığınız işler markete gitmekten öte geçmiyorsa her gün düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız. Sabahın erken saatlerinde ve akşam saatlerinde olmak üzere en az 2 defa dışarı çıkmalısınız. Uzmanların önerdiği günlük en az 10 bin adım kuralını uygulayın. Hem kendinizle baş başa kalmış olacaksınız hem de vücudunuz bu yürüyüşten ötürü rahatlayacak. Bununla beraber gün içerisinde kitap okuma, farklı bir mekana giderek orada kahve içmek gibi aklınıza gelebilecek çeşitli eylemler ile depresyona yakalanma olasılığınızı bir hayli düşürmeniz mümkün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.