Depresyonu Yenmek İçin Ne Yapmalısınız? Depresyona Sebep Olan Olaylar ve Depresyon Tedavisi

Depresyonu Yenmek İçin Ne Yapmalısınız? Depresyona Sebep Olan Olaylar ve Depresyon Tedavisi

Depresyon, kişinin hayatını alaşağı eden ve tüm moralini bozacak bir ruh hastalığıdır. Bundan kurtulmak için ilk başlarda kendi çabalarınızla hayatınızda değişiklik yapsanız da işe yaramazsa profesyonel destek almanız gerekmektedir.

Günlük hayatta başımıza sık sık gelen depresyon, bunalma gibi rahatsızlıklardan nasıl kurtulabiliriz? Bu konuda o kadar fazla deneyim yaşar hale geldik ki insanlar artık neden depresyona girdiğini bilemez hale geldi. Yaşadığınız en ufak sorun bile sizi depresyona sokmaya yetiyorsa yapmanız gereken bazı şeyler var. Sorunun kaynağını bulmak ve onu çözebilmek adına biraz derinlere ineceğiz. Depresyonla beraber çeşitli kaygı sorunları da yaşıyorsanız yine aynı şekilde bunun nasıl çözülmesi gerektiğine yönelik incelemeler yapacağız. Belirlediğimiz ve bizlerin de başına gelen sorunlara karşı nasıl adımlar atılır bunlardan bahsedeceğiz. Eğer depresyon sıkıntısı çekiyorsanız, sanılanın aksine birbirinden farklı küçük birleştiğinde oldukça büyük bir hale gelen sorunlar silsilesiyle baş başa kalmış olabilirsiniz.

Depresyon Neden Kaynaklanır?

Depresyon genellikle iş hayatında veya günlük yaşamda karşınıza çıkan irili ufaklı sorunlardan ötürü meydana gelir. Bir yandan da kişinin düşünce mekanizmasıyla doğru orantılıdır. Eğer tek düze bir yaşamınız varsa ve kendinizi sürekli olarak tekrar ediyorsanız bu da sizi depresyona sürükleyebilir. Hayattan beklentiniz ve sizin icraatlarınız arasında ters ilişki varsa bir süre sonra hayal kırıklığının yanı sıra depresyon da baş gösterecektir. Tüm bunlardan kurtulmanın temel yolu kendinizdeki sorunu fark etmektir. Bilinçli insanların bu konuda yaptıkları çeşitli yöntemler sonucu depresyondan kurtulduğu ve daha mutlu yaşam sürdükleri görülmüştür. İçinizdeki sıkıntının nedenini merak etmeniz bile sizin için pozitif bir sayı niteliği taşıyor.

İş Hayatınızda Baskı Görüyor Olabilirsiniz

Eğer çalışma hayatınızda patronunuz veya çalışma arkadaşlarınızın size psikolojik baskı uyguladığını düşünüyorsanız işe gitmek istemeyebilirsiniz. Hayattan soğumanıza dahi neden olabilecek bu durum karşısında depresyona girmek de mümkündür. Bunun için yapabilecekleriniz arasında ALO 170'i arayarak mobbing konusunda şikayette bulunmak da yer alıyor. Hakkınızı aramanız doğrultusunda size gösterilen psikolojik şiddetin ortadan kalktığına bizzat kendiniz şahit olacaksınız. Bununla beraber iş arkadaşları ve patronlarınızla iletişim kurmayı da deneyebilirsiniz. İletişim olumsuz sonuç verirse ALO 170'i arar ve şikayetinizden bahsedersiniz.

Tek Düze Bir Yaşamdan Ötürü Olabilir

Eğer günlük hayatta yaptıklarınız hep birbirini tekrar eden şeylerden oluşuyorsa bu da sizi çok fazla etkiler. Bir süre sonra depresyona girmek ve kendinizi sorgular hale gelmeniz kaçınılmaz olacaktır. O yüzden oturduğunuz yeri değiştirmekten tutun hayatınızda ufak ufak değişimlere kadar pek çok alanda değişiklik yapabilirsiniz. Spor salonuna yazılmak bile tüm havanızı değiştirerek sizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Akşamları yürüyüş yapmak, sabahları erken kalkmak ve en önemlisi kendinize bir hedef belirlemek hayata olan bakış açınızı değiştirecektir.

Eğer tüm bunları ciddi anlamda denediğiniz halde bir türlü istediğiniz huzura, mutluluğa ve kaygısız yaşama ulaşamıyorsanız psikiyatriye veya psikoloğa gidebilirsiniz. Profesyonel destek almaktan çekinmeyin ve elinizdeki tüm imkanları değerlendirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.