Dezenfektan Kullanırken Zarar Görmeyin! Dezenfektan Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Dezenfektan Kullanırken Zarar Görmeyin! Dezenfektan Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Dezenfektan kullanmak elbette faydalıdır. Ancak gereğinden fazla kullanılırsa veya farklı amaçlarda uygulanırsa dezenfektan ciğerlerinizin sağlığını tehdit edecektir. Solunum yollarında tahribata ve ciltte tahrişe yol açabilen dezenfektana dikkat edin.

Korona virüsün dünya çapında yayılmasından sonra dezenfektan tüketimi de hızlı bir şekilde arttı. Yaklaşık 1,5 senedir dezenfektan kullanımına fazlasıyla dikkat ediliyor. Virüse karşı korunma aracı olarak görünen dezenfektanın zararları da olabilir. Bu nedenle onu kullanırken bazı noktalara dikkat etmemiz şart. Peki dezenfektan kullanırken nelere dikkat edilmelidir? İçerisindeki alkol neden ile mikropları öldürdüğü biliniyor. Söz konusu mikropların dışında solunum yollarına da zarar verebileceğini biliyor muydunuz? İşte dezenfektan kullanımı sırasında yapılması gerekenler...

Dezenfektan Zararlı mıdır?

Dezenfektan, eğer bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa evet zararlıdır. Çünkü içeriğinin insan vücuduna zarar verme olasılığı bulunuyor. Her ne kadar temizlik ve hijyen maksatlı kullanılsa da her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bunda da büyük oranda zarar görebilirsiniz. Bu nedenle dezenfektan kullanırken neler yapmalısınız ondan bahsedeceğiz.

Dezenfektan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok Sık Kullanmayın

Dezenfektanları bir yere temas ettikten sonra kullanabilirsiniz. Ancak her saat veya her yarım saatte bir kullanmak cildinize zarar verebilmektedir. İçerisinde alkol bulunduğundan tamamen masum ürünler değillerdir. Mikropları öldürürken bir yandan da solunum yollarınıza zarar vermesi veya cildinizin yüzeylerini tahriş etmesi mümkündür. Ne çok sık ne de çok az kullanmaya gayret gösterin.

Dezenfektanı Koklamayın

Geçtiğimiz bir yıl boyunca dezenfektan kullanımında yapılan en sık hatalardan biri de onu sürekli olarak koklamaktır. Bunlar kolonya veya parfüm değildir. Dezenfektan oldukça ciddi kullanım gerektiren ve virüsleri öldürmesi adına satılan alkollü ürünlerdir. Yakıcı etkisi sebebiyle kokladığınız takdirde ciğerleriniz zarar görebilir. Solunum yollarında da çeşitli sıkıntılara neden olabilir. Bu yüzden dezenfektanı koklamadan elinize sürebilirsiniz. 

Dezenfektanı Elinizin Her Yerine Sürün

Elinize döktüğünüz dezenfektanı yalnızca iç yüzeyler için değil aynı zamanda elinizin dış kısmı için de kullanın. Krem sürüyormuşcasına elinize iyi yayın. Böylelikle dezenfektandan alacağınız verim artacaktır. Dışarıdayken en fazla ellerimizle temas ettiğimizden ötürü dezenfektan kullanımı bu noktada önem kazanıyor.

Alkol Oranına Dikkat Edin

Dezenfektanlar alkollü ürünlerdir ancak yeteri oranda alkol bulunmazsa göstereceği etki yetersiz kalabilir. O yüzden satın alacağınız dezenfektanın en az 60 derece alkol içerdiğinden emin olmalısınız. Böylece kullanım sonucu fayda ve koruma görebilirsiniz.

Küçük Çocuklarda Dikkatli Olun

Küçük çocuklar dezenfektan kullanırken elini ağzına sokması veya dezenfektanı olmadık yerlere bulaştırmasına dikkat edin. Gözüne veya zararlı olabilecek herhangi bir yerine dezenfektan sürmemesi konusunda onun yanında bulunun. Sizin gözetiminiz altında olursa dezenfektanın zararlarından korunur. Özellikle de 4-5 yaş aralığında olan çocuklarımıza dikkat edelim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.