Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İnsanların başına sıkça geldiği rahatsızlıklardan bir tanesi diş ağrılarıdır. Diş ağrısı kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyen ve günlük yaşantı kalitesini düşüren ağrılı bir zaman dilimidir.

İnsanların başına sıkça geldiği rahatsızlıklardan bir tanesi diş ağrılarıdır. Diş ağrısı kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyen ve günlük yaşantı kalitesini düşüren ağrılı bir zaman dilimidir. İnsanların yedikleri yiyeceklerden çikolatalardan şekerli içecek ve besinlerden ya da mikrop, bakteri gibi dış faktörlerden ötürü dişler çürümekte ve sonrasında bu çürüklerde diş ağrısına neden olmaktadır. Diş ağlar kimi zaman hafif seyrederken kimi zamanda çok sancılı bir süreç içermektedir. Öyle ki, bazı zamanlarda diş ağrısı dayanılmaz hal almaktadır. Peki, o zaman diş ağrılarına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? işte sizin için derlediklerimiz. İsterseniz gelin birlikte göz atalım.

Karanfil Ya Da Karanfil Yağı

Karanfil birçok diş macunu yapımında kullanılan bir bitkidir. Ayrıca karanfil ya da karanfil yağının antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı bir miktar karanfil yağını veya karanfil bitkisini ağrılı dişin üzerine tatbik ediniz. İlgili bölümün uyuştuğunu fark edeceksiniz ve bir süre sonra ağrıların hafiflediğine şahit olacaksınız. 

Diş Fırçalamak

İnsanların yedikleri gıda parçacıkları dişlerin arasına ya da çürük bölgesine girerek bir süre sonra diş ağrısına neden olur. Bundan dolayı yemeklerden sonra dişleri fırçalamak diş ağrılarını gidermede önemli bir rol oynayacaktır.

Sirkeli Tuzlu Su ile Gargara Yapmak

Diş ağrısını hafifletmek adına yapılacak en iyi yöntemlerden biri de sirkeli tuzlu suyu gargara yapmaktır. Bunun için bir bardak suyun içine sirke ve bir çay kaşığı kadar tuz atıp karıştırarak elde edilen karışımı gargara yaparak ağrılı bölge uyuşmuş olacaktır. Dolayısıyla diş ağrısı hafifletilmiş olunacaktır. Ayrıca bu karışım, ağız içi bakteri ya da mikroplardan koruyucu etki yapacak bir özelliğine de sahip olduğunu söylemek isteriz. Çünkü bu karışımın dezenfekte etkisi vardır ve öte yandan dişli bölgesinde şişlik varsa bu şişliğinde inmesine vesile olacaktır.

Vanilya Özü

Vanilya özü içerisinde bir miktar alkol bulunur. Bu bileşen ağrıyı uyuşturmak için kullanılabilir. Ayrıca vanilya özü iyileştirmeye de yardımcı olur.

Buz tatbik etmek

Diş ağrısını biraz olsun hafifletmek adına ağrılı bölgeye buz tatbik etmek faydalı olacaktır. Bunun için bir kalıp buzu ya da buz kompresini ağrılı bölgeye 5 dakika arayla 3 defa tatbik ediniz.

Sarımsak

Sarımsak bitkisi ağız içindeki mikrop ya da bakterileri yok edici özelliğe sahiptir ve bundan dolayı ağrıyan bölgeye bir diş sarımsak koymak diş ağrısını hafifletmede etkili olacaktır.

Zerdeçal

Ağrıyı hafifletmede kullanılan bir diğer yöntem ise zerdeçal kullanmaktır. Bunun için zerdeçalı bir su ile karıştırın ve macun kuramına getiren elde etmiş olduğunuz macun kıvamındaki zerdeçalı ağrılı bölgeye sürün ve bir süre sonra ağrın hafiflediğine şahit olacaksınız.

Çörek Otu

Ağrıyı tetikleyen nedeni ortadan kaldırmaya yardımcı olduğundan dolayı çörek otu da kullanılabilir. Ayrıca çörek otunun da birçok hastalığa ve rahatsızlığa şifa olduğunu da unutmayalım. Dolayısıyla çörek otu mutlaka evde bulunması gereken baharatların başında gelmektedir.

Karabiber

Karabiber bitkisi doğal bir antibiyotik olduğundan dolayı diş ağrılarında kullanılabilir.

Ağrı Kesici ya da Antibiyotik

Diş ağrısı için yukarıda istifadenize arz edilen öneriler ile bir çare bulamamış ve daha fazla diş ağrısı çekiyor iseniz doktora başvurup ağrı kesici ve antibiyotik almanız gerekebilir. Bundan dolayı doktorunuza başvurmalısınız.

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

Kişilerde görülen diş iltihaplanması doğal yollarla değil doktor muayenesi ve önerisi ile geçirilebilecek bir süreçtir. Doğal yöntemler sadece diş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Tamamen diş tedavisi için zaman kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Eğer süreci uzatırsanız iltihap diğer dişleriniz de etkileyecek ve onlara da zarar verecektir. Ayrıca dişi iltihaplı olan kişilerin sıcak ya da soğuk içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilir. 

Hangi Durumlarda Hekime Başvurulmalıdır?

Polikliniklerin yoğun olduğu yerlerden birisi de diş poliklinikleridir. Yalnız kişilerde görülen diş ağrılarında şu etkenler var ise derhal diş doktoruna görünmesi gerekir.

  • Ateş nefes alıp verme de zorluk
  • Yutma güçlüğü çekmek
  • Yemek yerken duyulan acının şiddetli olması
  • Anormal derecede diş kanaması
  • Daha önce alınmayan kötü tat alma gibi durumlar da derhal doktora başvurmak gerekir.

Ne olursa olsun diş iltihaplanmalarında mutlaka uzman bir hekime görünmeniz sizin sağlınız adına en faydalı davranış olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.