Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir? Diş Çürüğünü Önlemenin Yolları

Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir? Diş Çürüğünü Önlemenin Yolları

Diş çürüğü, dikkat edilmediğinde gerçekten de yaşam kalitesini bozabiliyor. Dişlerinizin sağlığını korumak için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. Diş dolgusu dışında nasıl önlemler alınabilir ve başka bir tedavi yöntemi var mı yazımızda bahsettik.

Aniden başlayan diş ağrısının sonucu aynaya baktığınızda siyah bir çürükle karşılaşabilirsiniz. Yemek yerken, su içerken ve hatta ağzınızı açtığınızda tüm hevesinizi kaçıracak olan diş çürüklerine karşı alınabilecek önlemler ve diş çürüğüne rastlanması durumunda yapılabilecekleri araştırdık.

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Diş çürüğü başlamadan belli başlı önlemlerle oluşumunu engelleyebilirsiniz. Öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Çünkü şekerlerin dişlere zarar verme hızı diğer besinlere göre çok daha fazladır. Özellikle de şeker tüketiminden sonra uzun süre diş fırçalamazsanız bu risk daha da artacaktır. 

Sigara Kullanmayı Bırakın

Sigara kullanan vatandaşların dişleri sararır ve dişinin çürüme ihtimali artar. Sigara tüketimini bir anda sonlandıramıyorsanız ilk önce azaltmalı ardından kısa süre içerisinde sigarayı komple bırakırsınız.

Diş Fırçalama Alışkanlığı Edinin

Diş fırçaladığınızı söyleseniz de günde kaç defa fırçalıyorsunuz? Her gün yemeklerden sonra en az 2 defa diş fırçalamalısınız. 1 defa fırçalamak maalesef yeterli değil. Milyonlarca insan dişlerini az fırçaladığı ve yanlış beslendiği için dişlerinin çürümesinin önüne geçemiyor. Diş fırçalama sıklığı dışında dişlerinizi nasıl fırçaladığınız da önemlidir. Oval şekilde fırçalamalı ve fırça ile daire hareketleri çizmelisiniz. Bu tarz bir fırçalama yöntemi ile maksimum verim alabilirsiniz.

Diş İpi Kullanın 

Hem diş temizliği hem de çürük oluşumunun önüne geçebilmek adına diş ipi kullanabilirsiniz. Diş ipi ile yalnızca diş çürüklerini değil, diş tartarını da önleyebilirsiniz.

Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çürüğünün bilinen tek tedavi yöntemi dolgu işlemidir. Dolgu tedavisinde diş çürüğünün belli seviyede oyulup içine dolgu sıvısı konulur. Bundan sonraki zamanlarda diş temizliğinize dikkat ederseniz çürükle ilgili bir sıkıntı yaşamazsanız. Diş dolgusu bir süre sonra düşerse de yenisini yaptırabilirsiniz. Ancak diş çürüğü çok derine ulaşır ve sinirleri rahatsız etmeye başlarsa kanal tedavisi uygulanıyor. Kanal tedavisinde sinirler alınır ve üzeri dolgu ile kapanır. Dolgu yaptırdıktan sonra ağzınız dolgunun yerine bir süre alışamayabilir. Ancak zaman içerisinde bu sorun hallolacaktır. Aynı durum diş taşı temizliğinde de yaşanabilir.

Diş Çürüğü Tamamen Yok Edilebilir mi?

Diş çürüğünü tamamen yok edebilecek bir çözüm yöntemi yoktur. Bunun için uygulanabilecek tek yöntem dolgu tedavisidir. Çürükle hiç uğraşmak istemiyorsanız beslenmenize ve diş temizliğinize dikkat etmeniz gerekecektir. Şekerli gıdalardan uzak durmalı ve günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamalısınız. Aynı zamanda her gün 1 defa diş ipi ile genel bir temizlik yaparak diş aralarınızı temizlerseniz sizin için çok daha iyi olacaktır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.