Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Eti Ağrısı Kalıcı Çözümü Nedir?

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Eti Ağrısı Kalıcı Çözümü Nedir?

Diş etinde yaşanan ağrılar karşısında nasıl bir çözüm yöntemi izlenmeli? Ağız bakım sağlığınıza dikkat ederek diş etinizdeki ağrıyı kolayca dindirebilirsiniz. Kalıcı diş eti ağrısı çözümü için haberimizi okuyabilirsiniz.

Diş ağrısından sonra gelen en bilindik şikayetlerden biri olan diş eti ağrısının çözümü nedir? Ağız sağlığına dikkat etmeyen insanlarda sıklıkla gözüken bu durum, diş eti kanamasından diş çürüğüne kadar pek çok sıkıntının habercisidir. Peki diş etinizi daha sağlıklı hale getirmenin ve ağrıyı dindirmenin bir yolu yok mudur? 

Alacağınız önlemlerle diş eti ağrısının önüne geçebilirsiniz. Dişlerin günde en az 2 defa temizlenmesi gerekmektedir. Dişte yaşanabilecek olası bir sıkıntı vücudun pek çok noktasına etki edebilir. Kulak ağrısından kalp sorunlarına kadar pek çok hastalıkta siz farkında olmasanız bile dişinizdeki sorunun parmağı olabilir. İşte bu yüzden dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya özen göstermelisiniz. Diş fırçalamak tek başına yeterli olmayacaktır. Çeşitli rutin bakımlarınızı yerine getirmeniz oldukça önemlidir.

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş eti ağrısının geçmesi ağız bakımınızı ne kadar doğru yaptığınızla doğru orantılıdır. Yemeklerden sonra diş fırçalayan, günde 1 kere diş ipi kullanan ve dişinin ulaşılamayan bölgelerindeki artıkları temizleyen bir kişinin plaklarda aşınma ve tartara yakalanma olasılığı oldukça düşüktür. Haliyle diş eti de sağlıklı olur ve genetik veya farklı bir neden yok ise diş etlerinde ağrı meydana gelmez. Sizlerin de yapması gereken yemeklerden sonra muhakkak dişlerinizi fırçalamanızdır. Diş fırçaladıktan sonra en az 1 saat boyunca su da dahil olmak üzere bir şey tüketmeyiniz. Bunun sebebi ise dişlerinizde bulunan flörürün dişler tarafından emilme işlemi içindir. Herhangi bir şey tüketirseniz dişler bu flörür emilimini gerçekleştiremez. 

Günümüzde artan asitli içecek ve sağlıksız gıda tüketimi, beraberinde ağız sağlığının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermeye başladı. Özellikle diş sağlığına önem göstermeyen insanların diş etlerinde muhakkak bir problem çıkar. Hızlı fırçalamak da bir o kadar zararlıdır. Dişleri dümdüz fırçalamanın da yarardan çok zararı olduğu ortaya çıkmıştır.

Diş Eti Ağrısı Geçici Çözüm

Genellikle sarımsak, karanfil gibi bakterileri yok eden ve ağrı dindiren bitkilerin diş eti ağrısı karşısında işe yaradığı gözlemlenmiştir. Doktor kontrolünde alınabilecek ağrı kesici ve antibiyotiklerde ağrıyı dindirebilir. Kafanıza göre ilaç kullanırsanız olası yan etkileri sizi daha da kötü hale getirebilir. Zerdeçal, adaçayı ve nanenin de diş eti rahatsızlıklarında etkili olduğu bilinmektedir.

Diş Eti Ağrısında Kesin Çözüm

Diş eti ağrısı sıkıntısı çeken kişilerin diş doktoruna muayene olması gerekiyor. Muayene sonrası doktorun yazmış olduğu reçete vereceği tavsiyeler dikkat alınmalıdır. Sonrasında zaman içerisinde bu sıkıntı kalıcı bir şekilde ortadan kalkabilir. O yüzden yapacağınız ilk işlem ağız bakımınızı düzenli olarak yapmak ve muhakkak doktora gözükmek olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.