Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dış gebelik olarak da bilinen ektopik gebelik tıpta hamileliğin oluşumu sırasında embriyonun uretusun dışında bir bölgeye yerleşmesi olarak tanımlanır.

Dış gebelik olarak da bilinen ektopik gebelik tıpta hamileliğin oluşumu sırasında embriyonun uretusun dışında bir bölgeye yerleşmesi olarak tanımlanır. Aktif cinsel hayatı olanların ve çocuk planı bulunanların oldukça dikkatli olması gereken bu konuda erken tanı ve müdahale oldukça önemlidir. Geç uygulanan tedaviler anne adayı için büyük riskler oluşturmakla birlikte hem fiziksel hem de psikolojik oldukça yorucu bir süreci kapsar. Eğer siz de dış gebeliğin sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamında gerekli yanıtları bulabilirsiniz.

Dış gebelik nedir?

Normal bir gebelik sürecinde sperm ve yumurtanın döllenmesi uterus içerisinde tamamlanır ve gelişimini tamamladıktan sonra fetüsü oluşturur. Fakat bazı döllenmeler rahim ağzı, karın için ya da fallop tüpleri gibi uretus bölgesinin dışında gerçekleşerek embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişmesini engeller. Bu duruma dış gebelik adı verilir. Dış gebeliklerde embriyo sağlıklı bir şekilde gelişemez ve anne adayının sağlığını tehdit ederek hayati riskler doğurabilir.

Dış gebeliğin sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Dış gebelik aktif cinsel hayatı olan her kadının karşılaşabileceği bir durum olmakla birlikte bu olasılığı arttıracak bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Dış gebelik riskini arttıran faktörler ise şu şekildedir;

  • Sigara kullanmak,
  • Üreme organlarındaki enfeksiyon hastalıkları,
  • Geçmişte üreme organlarında bir operasyon geçirmek,
  • 35 yaş üstü olmak,
  • Bulaşıcı hastalık sahibi olmak,
  • Önceden gerçekleştirilen doğum sonrasında oluşan hasarlar.

Yukarıdaki maddelere ek olarak dış gebelik riskini attıran bir diğer faktör de daha öncesinde bu durumu yaşamış olmaktır. Yapılan araştırmalar sonucu normal şartlarda bir kadının dış gebelik yaşama olasılığı %1 iken daha öncesinde bu durumla karşı karşıya kalan kadınlarda risk %5 ila %20’ye, ikinci kez dış gebelik geçiren kişilerde ise %30’a çıkmakta.

Dış gebelik yaşayan kadınlarda ise hamilelik başlangıcında her şey normal olarak görülür ve hamilelik testleri pozitif sonuç verir. Belirli bir süre sonra ise olağan dışı kanama, keskin sancılar, sindirim sisteminde bozulmalar, kilo kaybı ve bayılma gibi belirtile ortaya çıkar. Bu belirtilerden biri ya da birden fazlasını yaşayan kadınların mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Dış gebeliğin tedavi yöntemi nasıl uygulanmakta?

Dış gebelikte gelişimini doğru şekilde tamamlayamayan embriyo annenin hayatını tehlikeye atabileceğinden gebelik olabildiğince hızlı bir şekilde sonlandırılır. Doktorlar çoğunlukla kontrollü bir şekilde düşük yöntemini başlatır. Müdahalesine geç kalınan dış gebeliklerde ise eğer tüpler zarar görmüş ise zarar gören tüp alınır. Dış gebelik yaşayan bir kadının tekrar hamile kalma planı var ise en az 3 ay beklemesi önerilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.