Diş İpi Kullanımının Ağız ve Diş Sağlığına Faydaları Nelerdir? Neden Diş İpi Kullanmalıyız?

Diş İpi Kullanımının Ağız ve Diş Sağlığına Faydaları Nelerdir? Neden Diş İpi Kullanmalıyız?

Diş ipi kullanımı, her ne kadar hafife alınsa da tartar ve çürük oluşumuna karşı etkili olduğu bilinmektedir. Ağız ve diş sağlığına değer veren herkesin neden diş ipi kullanması gerektiğini açıklıyoruz.

Ağzı ve diş sağlığı söz konusu olduğunda insanların genellikle uyguladıkları yöntem diş fırçalamaktır. Oysa ki yalnızca diş fırçalamak dişlerinizi ve ağzınızı tamamen temizlemez. Doktorların sıklıkla önerdiği diş ipleri, diş fırçasının eksik kaldığı zamanları dolduran bir özelliğe sahip. Diş ipini neden kullanmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Diş fırçalama alışkanlığı, her geçen gün artsa dahi diş ipleri için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Bir hevesle alınan diş ipleri daha birkaç kullanımdan sonra çöpe atılabiliyor. Oysa ki zararlı alışkanlıklar edineceğimize ağız ve diş sağlığına katkıda bulunan diş ipi alışkanlığını edinmek çok daha mantıklı bir hareket olacaktır. 

Diş İpi Kullanımının Faydaları

Ağız Hijyenini Arttırır

Genel olarak ağız sağlığımız her zaman önem taşımaktadır. İnsanlarla kurduğunuz iletişimden tutun da, çeşitli baş ağrılarına kadar ağız sağlığının önemi çok fazla. Çünkü dişinizde bir çürük olması bile baş ağrınızı tetikleyebiliyor. Aynı şekilde ağız sağlığı iyi olmayan ve kendisine bakmayan insanlar çok fazla göze batabilmektedir. Ağız kokusu gibi can sıkan durumlar karşısında da ağız sağlığınıza dikkat etmeniz çözüm olabilir. Bu gibi pek çok etkinin ana unsurları arasında yer alan diş ipi, çürük ve tartar oluşumunun önüne geçmekte bir numaralı yöntemlerden biri. Diş ipi kullanmamanın ileri zamanlarda yol açacağı çeşitli sorunlarla yüzleşmek istemiyorsanız şimdiden önlem almak zorundasınız. Ancak bizler yine de ilk önce doktor gözetimi altında ağzınızdaki çeşitli sorunların düzeltilmesini ve sonrasında doktorunuzun önerdiği şekilde diş ipi kullanımına başlamanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle profesyonel bir kontrol sağlanarak ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ağız Kokusuna Karşı Etkilidir

Dişinizin arasına kaçan çeşitli artıkların zamanla koku yapabileceğini biliyor muydunuz? Ağız kokusuna karşı sakız çiğneseniz de bu geçici bir önlem olacaktır. Hatta bazen sakız çiğnemek dahi etki edemeyebiliyor. Oysa ki sorunun kendisini kökten çözerek yani diş ipi kullanarak bakteriler ve yemek artıklarından kurtulabilirsiniz.

Enfeksiyonları Önler

Ağız yolu enfeksiyonlarının meydana gelmesinde önleyici görev üstlenmektedir. Her gün bir defa diş fırçalamadan önce yapacağınız diş ipi temizliği, sağlığınızı koruma konusunda size yardımcı olacaktır. Uyumadan önce diş ipini kullanabilirsiniz.

Diş Eti Kanamalarına Son!

Diş etlerimizin çekilmesi ve çeşitli nedenlerden ötürü yıpranması sonucu zaman zaman kanamaktadır. Diş eti kanamalarının önüne geçmek yine sizin elinizde olan bir şey. Ağzınıza ve dişlerinize iyi bakarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Diş ipi ile yapacağınız düzenli temizlikler de diş eti kanamalarının önüne rahatlıkla geçebilmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.